Zaman gezgini olarak 150 yl nceye gitmeyi dledim ve Kbrs'ta bulunan Magosa zindannda olmay istedim. Namk Kemal yerde, ta stnde oturuyordu ve beni grnce ayaa kalkt. lerici, ada fikirlerle donanmt ve bir devlet ynetiminin tek bir kiinin tekelinde olmasn istemezdi. Bana seslendi: " Dur bakalm, aslanm, sen de kimsin byle? Burada ne iin var? "
" Ben, gelecekten geldiimi, syledim. Tarih 9-2-2024. Adm Serdar Yldrm, dedim.
Namk Kemal: " Bak bu ok iyi. Yz bilmem ka yl sonrasndan gemie dnlyorsa insanlk a atlam demektir. Ben imdi burada olmam zgrlk, bamszlk, halkn kendi kendini ynetmesi dememe borluyum. Arkada, sen bo biri deilsin ama dolu biri de deilsin. Senden phelendim. Dorusu ne ise, sen onu syle. "
Serdar: " Her sznzn altna imzam atarm. Hepsi dorudur. Bo deilim ama dolu da deilim. Bir gn dolduumda dinamit gibi patlayacam. "
Namk Kemal: " Ben patladm da ne oldu? Sonradan kendimi bu zindanda buldum. Sen patlama. Sessiz ve derinden git. Baklarndan anladm. Sen bana sayg duyuyorsun. "
Serdar: " Sizin fikirleriniz gelecek nesilleri etkiledi. Bu fikirlerden etkilenen ada zgrlk savalar, Anadolu'da Trkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Mustafa Kemal ve arkadalar, bunu baard. Osmanl sizden 35 yl sonra Trkiye Cumhuriyeti oldu. "

Namk Kemal: " Kardelik, gel yamacma sokul biraz. Ben aylardr bu ta stnde yatyorum. Sen bir sre burada otursan g kaybna uramazsn. "
Serdar: " Vatan Yahut Silistre adndaki tiyatro oynanrken, sizi yakaladlar ve gz hapsine aldlar. Senaryosunu sizin yazdnz bu oyun neden baz kesimlerin iine gelmedi? "
Namk Kemal: " zgrlk ve bamszlk benim karakterimdir. Padiah 1. Abdlaziz'in hafiyeleri geldi ve seni bu oyundan tr tutuklamak zorundayz, dedi. Ben bararak oynanan tiyatronun konusu hakknda konumaya balaynca iki adm gerilediler. Konumam bitince bileklerime kelepe takmadlar. ylesine karakola gtrp gzaltna aldlar. Sonras ite bu Magosa ve zindan. "

Serdar: " Ben padiahn yerinde olsam, sizi ynetim stnde tutar, devlet yapardm. Deien aa ayak uydurur, Osmanl mparatorluu'na a atlatrdm. Byle gelmi byle gider olmaz. Dier devletler koarken, Osmanl'ya yrmek yakmaz. Yakmad zaten. "
Serdar: " Ey vatan ve zgrlk airi Namk Kemal. Gelin yle dar kalm. ayrda yryelim. "
Namk Kemal: " Aman Serdar, sen ne diyorsun? Buras babann iftlii deil. yle istediin zaman dar kamazsn. Sen istedin diye bu i olmaz. "
Serdar: " Sayn Namk Kemal, ben istediim zaman biz dar karz. Ben istemedike onlar bizi gremezler. Buyrun nden siz yryn. Ben sizi takip ederim. "

Serdar Yldrm'n z benlii, Namk Kemal'in sileti dar kt. Magosa Zindan' nn kars ayrlk, imenlikti. O yredeki veya o lkedeki g sahipleri, defalarca uyarlmalarna karn, yanllarndan dnmyorsa bunda bir sorun var demektir. Cumhuriyet ve zgrlk demeleri iin, daha bir sre beklemek gerekir. Bunlar sonradan Cumhuriyet'in ve kiisel zgrlklerin rahatn grdke biz neden bu fikirlere kar ktk diye kendilerine kzacaktr.
Namk Kemal ayrda, imende yrd, kotu. Baz zamanlar, ben O' na yetimekte zorlandm. Sonra bir aacn dibine oturduk.
Ben: " Sayn Namk Kemal, ben gelecekten geldiime gre, sizin daha sonraki yaantnz hakknda bilgi sahibiyim. Siz isterseniz bunlar anlataym. "
Namk Kemal: " Aman Serdar, ne demek? Kim renmek istemez geleceinin nasl olacan? Anlat bakalm, ben hep burada m kalacam? "
" Siz ne kadardr buradasnz? "
" 2.5 yl oldu. "
" Burada 8 ay daha kalacaksnz. Sonrasnda kurtulacaksnz. "
" Neden? "
" nk sizi buraya atan padiah 1. Abdlaziz tahttan indirilip yerine 5. Murat gelecek. O da pek ok tutuklu gibi sizi serbest brakacak. Midilli Adas'na mutasarrf tayin edileceksiniz. "
" Bak bu ok iyi. Demek ki, ben bu zindanda rmeyeceim. "
" Siz Kbrs'a srgn edildikten sonra da Vatan Yahut Silistre sahnelenmeye devam etti. lk 2 ay sresince bu oyun 47 defa oynand. Daha sonra zmir ve Selanik'te yl iinde 500 defa sahnelendi. "
" Ya Serdar, biliyor musun, iyi ki geldin. Bana sevin ve huzur verdin. Buradan kurtulup zgrle adm atacam gnleri bekler oldum. "

Daha sonra Namk Kemal'e yaadm gne gitmeyi teklif ettim. Saniyesinde evet dedi ve evimde belirdik. Namk Kemal evin salonunda saa sola bakndktan sonra, Serdar, bu ne deiik bir ev? Bu, u, o bunlar nedir?
" Bu buzdolab, u amar makinesi, o televizyon. armakta haklsnz. Bunlar sizin zamannzda yoktu. Hepsi sonradan icat edildi. Buyurun bu odaya geelim. Orada internet var.
" Geelim bakalm. Yenilie meraklym. Sen de beni artmaya devam et. "
" Sayn Namk Kemal, bu internet. Televizyon gibi. Televizyonda bakalar oynatr, sen seyredersin. nternette sen oynatrsn bakalar seyreder. Bakn az sonra ekranda grnecek. Namk Kemal yazyorum. Gryor musunuz, sizin resimleriniz ve hayat hikayeniz kyor. Ben sizin kadar mehur olsam baka ne isterim. "
" Gerei sylemek gerekirse sen benim kadar mehur olamazsn. Gelecek nesillerin beyninde benim kadar iz brakamazsn. Sen bir kartal olsan her yl ayn yerde yuva kurardn. Ben her yl deiik bir yerde yuva kurdum ve ilk yuvam zlemedim. "
" Grsellere giriyorum, resimleriniz kyor. Sizden 150 yl sonra resimleriniz gzlerde, gnllerde. "
" Aradan bir buuk asr gemi. Dnya eskiyi zler, gelecei gzler olmu. Ey Serdar Yldrm, senin amacn nedir? Neden beni rahatsz ettin? "
" Benim amacm, yaadm a insanna Namk Kemal adndaki kaliteli bir beyin yapsnn tantmn yapmakt. O yce bir beyindir ki, iirden kap am, hikaye derken, roman yazmaya ynelmi. Ben de ie iirden baladm. iir kszdr, arayan soran olmaz. Sonra masal, hikaye yazmaya yneldim. Ben roman yazmaya ynelmeyeceim. Anlatlmak istenen, ksa ve z olarak anlatlmal. "

" An geliyor ki, 5-10 sayfa hikaye yazmak yetmiyor. Olay kesin, kati ve detayl anlatmak gerekiyor. Belki okuyucu hikayedeki karakterin sa eklini, apkasn, giyimini, kuamn merak edecektir. Sen hikaye yazarken bunlar aklna getirmez misin? "
" Tabii ki getirmem. Konuyu ksa keserim. Sonuta, okuyucunun beyninde ne, neden, niin ve sebep kalr. Bence 4 sayfalk hikaye 200 sayfalk romana bedeldir. "
" Eee sktn ama? Durup dururken kendini vyorsun. Konu ben deil miyim? Ayn davran tekrar edersen, seninle yle bir kavgaya tutuurum ki, dnya gelse seni kurtaramaz. Padiah bile benden korktuundan bu zindana attrd. "

Aradan bir dakika geti. Sertleen havay Namk Kemal yumuatt: " Evde ay var m, ay? Bir ay demle de iimiz snsn. "
" Evet var. Be dakikada aynz hazr olur. Yannda yiyecek bir eyler de getiririm. u an evin ikinci katndayz. Siz isteyin ben pencereden aa atlarm. "

Dnya tarihi boyunca pek ok fikir ve dnce sistemi insanlar etkilemitir. Bunlarn bazlar ksa mrl olmutur. Bazlar ise, uzun mrl olmutur. Gelecek yzyllar ekillendirmitir. Fakir biri, ann ok ilerisinde fikirler ne srse de taraftar bulamamtr. Tarihin karanlklar arasnda kaybolup gitmitir. Adam zengindir. Taraftar, inanan oktur. Bunlarn fikirleri bin yl sonrasna bile ular. Byleleri dnya tarihinde vardr. nsanlar, zengini sever. Zenginlik hayranlk uyandrr. Saraylar, kkler, yallar vardr. Bunlar hayatlarn sorunsuz yaar. Alamama durumlar yoktur. Parasyla deil mi, her eyi alrlar. Gn gelir geleceklerini satn alrlar. Sonunda bize ayrlan zaman doldu. Ayrlk vakti geldi. Magosa zindanna geri dndk.

Namk Kemal: " Serdar, gel gitme, dedi. Burada benimle kal. "
Serdar: " Ama, dedim, Sayn Namk Kemal burada kalamam. Daha nce de bizimle burada kal diyenler oldu. Onlarla birlikte kalsaydm, size gelemezdim. imdi burada kalrsam gelecee gidemem. En uzun paylamm sizinle olan olacak. Varn izin verin ben gideyim ve yaadklarmz insanlara ulatraym. nann sevenleriniz milyonlar aacaktr. "
Namk Kemal: " Dediin gibi olsun, varsn taraftarm ok olsun. zgrlk ve bamszlk savas Namk Kemal diye aratrma yapsnlar. Acsn biz ektik sefasn onlar srsn. O dediin Mustafa Kemal ve Trkiye Cumhuriyeti vizyonunu kaybetmesinler. "

Bebeklik alar hari alamayan Namk Kemal'in gz pnarlarndan iki damla ya szld:
" Ama, dedim, alyorsunuz? "
" Yok be Serdar, gzme bir ey mi kat, nedir? Beni rahatsz etti. Ben aylardr bu Magosa zindanndaym. Hep ayn gardiyan ve ayn sessiz gemi. Bu gardiyan benimle bir kelime konumad. Yasakm! Var git yoluna internet midir nedir, bu hikayeyi hazrla ve okuyucunun ilgisine sun. "
Sonunda Namk Kemal ile vedalatk. Evime geri dndm. imdi tarih: 9-5-2024. Ben 90 gn uratm bu hikayeyi hazrladm. Okurlar, en ok 9 dakikada okur, bitirirler. Bu onlarn abukluundandr. Onlarn arasndan kanlar, Namk Kemal'i benden ok daha iyi anlatacaklardr.

SON