Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Washington'daki Byk Bakan'a.. MEKTUP

yelik tarihi
    29.Nisan.2008
    Teekkr / Beeni

Standart Washington'daki Byk Bakan'a.. MEKTUP

KIZILDERL RES SEATTLE'DAN WASHNGTON'DAK AMERKA BAKANINA BR MEKTUP
    Washington'daki Byk Bakan'a..
    Washington'daki byk bakan bize topraklarmz satn almak istediini bildiren bir haber yolluyor. Byk bakan bize ayn zamanda dostluk, iyi niyet dolu szler de gnderiyor. Bu dosta bir davrantr; zira biz onun bu dostlua ihtiyac olmadn pek iyi biliriz. Biz onun istediini dneceiz, zira eer biz satmaya raz olmazsak, belki o zaman da beyaz adam tfeiyle gelecek ve bizim topraklarmz zorla alcaktr. Gkyz nasl satlr, ya da satn alnr, ya topraklarn scakl? Bunu tasarlamak bize yabancdr. nsan havann tazeliine, suyun arltsna sahip olamazsa onu nasl satabilir? Benim szlerim yldzlara benzer ki onlar hibir zaman snmez. Bu dnyann her bir paras ulusum iin kutsaldr; prldayan her am yapra, her kumsallk ky, karanlk ormanlardaki her sis, her geit, vzldayan her bcek ulusumun dnce ve yaantlarnda kutsaldr.
    Aalarn iinde ykselen zsuyu, kzlderili adamn hatralarn tar. Bizim davranlarmz sizinkilerden farkldr. Derelerin ve rmaklarn iinden geerken prldayan sular yalnz su deildir; onlar bizim atalarmzn kanlardr. Biz size bu topraklar sattmz zaman, bilesiniz ki, onlar kutsaldr ve sizin ocuklarnz da onlarn kutsal olduklarn ve gllerin berrak sularnda oynaan her yansnn benim ulusumun yaantlarna ait masallar ve ykleri anlatmakta olduklarn renmelidirler. Sularn kard sesler benim atalarmn sesleridir. Irmaklar bizim kardelerimizdir; onlar bizim susuzluumuzu giderirler, bizim kayklarmz tar ve ocuklarmz beslerler. Topraklarmz sattmz zaman, bunu hatrnzda tutmalsnz ve ocuklarnza retmelisiniz.
    Beyazlarn ehirlerinde sessizlik denen bir ey yoktur. Orada ilkbaharda oluan yapraklarn seslerini, uuan bceklerin vzltlarn iitecek bir yer de bulamazsnz. Fakat btn bunlar benim bir vahi olmamdan ve bunlar anlayamamamdandr. Grlt, patrt bizim kulaklarmz adeta tahkir eder. Kularn tn ya da geceleyin su banda kurbaalarn barlarn iitmedikten sonra dnyada ne vardr. Ben kzlderili bir adamm ve bunu anlayamyorum.
    Bir kzlderili, gln stnden gelen rzgrn mlayim grltsn sever. leyin yaan yamurun temizledii, taze am yapraklarnn arlatrd rzgr kokusundan holanr. Kzl adam iin hava kymetlidir; nk her ey ayn solunumdan pay alr. Hayvan, aa ve insan; hepsinin teneffs ettii hava ayndr. Beyaz adam teneffs ettii havann farknda deilmi gibi grnyor. Sizler ocuklarnza ayaklarnn altndaki topraklarn bizim bykbabalarmzn klleri olduklarn retmelisiniz. Topraa kymet vermeleri iin onlara, topran bizim atalarmzn ruhlaryla dolu olduunu anlatnz. ocuklarnza, bizim rettiimiz eyleri retiniz. Toprak bizim annemizdir. Topran bana gelenler onun ocuklarnn da bana gelir.
    nsanlar topraa tkrrlerse, kendi kendilerinin yzne tkrm olurlar. Zira biz biliyoruz ki, toprak insana deil, insan topraa aittir. Her ey, bir aileyi birbiriyle birletiren kan gibi birbirine baldr. Her ey birbirine baldr.Topran bana gelen oullarnn da bana gelir. nsan hayatn dokusunu yaratmamtr, onun iinde yalnz bir liftir. Siz dokuya ne yaparsanz, bunu kendinize yapyorsunuz demektir. Fakat benim ulusum soruyor, beyaz adam neyi satn almak istiyor? Havann tazeliine ve suyun prltsna sahip deilsek, onlar size nasl satabiliriz? Sonuncusu ldkten sonra bizonlar yeniden geriye satn alabilir misiniz?
    nsanlar da denizdeki dalgalar gibi gelip geerler. Onlara yol gsteren ve onlarla dostun dostla konutuu gibi konuan bir Tanrya sahip olan beyaz adam bile, herkes iin belirlenmi olan aln yazsndan kaamayacaktr. Belki biz hep kardeleriz. Yalnz biz, beyaz adamn da bir gn kefedecei bir eyi imdiden biliyoruz. Bizim Tanrmz da ayn Tanrdr. Sizler belki bizim topraklarmza sahip olduunuzu dndnz gibi O'na da sahip olacanz dnyorsunuz; fakat buna muktedir olamayacaksnz. O insanlarn Tanrsdr; kzlderililerin de, beyazlarn da. Bu topraklar onun iin kymetlidir. Onlar yaralamak, onlarn yaratcsn hor grmek demektir.
    Son kzlderili bu dnyadan gittii ve onun hatras yalnz bir bulutun sonsuz ayrlarn zerindeki glgesi olarak kald zaman, babalarmn ruhu bu kylarda ve ormanlarda yaamaya devam edecektir. nk onlar bu topraklar seviyorlard. Yeni doan bir ocuun annesinin kalbinin atn sevdii gibi. Size bu topraklar sattmz zaman, siz de onlar bizim sevdiimiz gibi seviniz, onlarla bizim ilgilendiimiz gibi ilgileniniz. Onlar bugn bulduunuz gibi hatrlaynz. Ve btn kuvvetinizle, ruhunuzla ve kalbinizle onlar ocuklarnz iin koruyunuz ve Tanrnn hepimizi sevdii gibi, siz de onlar seviniz.
    nk biz bir ey biliyoruz: Tanrmz ayn Tanrdr. Bu dnya mbarektir. Beyaz adam bile ortak kaderimizden kaamaz. Belki biz hepimiz kardeiz. Zaman bunu gsterecektir. (Duwarmish kzlderililerinin reisi RES SEATTLE)

yelik tarihi
    17.Austos.2008
    Teekkr / Beeni

renklendirilerek yazlrsa yani koyu renk insanda okuma istah oluyor boyle yazlar skyor benden oneri olsun size dostca
    istedigini soyleyen istemedigini isitir

yelik tarihi
    29.Nisan.2008
    Teekkr / Beeni

Alnt naz Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    renklendirilerek yazlrsa yani koyu renk insanda okuma istah oluyor boyle yazlar skyor benden oneri olsun size dostca
    sevgili naz

yaznn rengi yada ekli deil,ierii,akcl kiinin o konuya ilgi ve merakdr nemli olan..
    o nedenle renkleri tablolarda,doada severim.
    yazm dilinde siyah-beyazkitap okuyormuum hissi verir.

teekkrler.

yelik tarihi
    17.Austos.2008
    Teekkr / Beeni

Alnt yagmur Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    sevgili naz

yaznn rengi yada ekli deil,ierii,akcl kiinin o konuya ilgi ve merakdr nemli olan..
    o nedenle renkleri tablolarda,doada severim.
    yazm dilinde siyah-beyazkitap okuyormuum hissi verir.

teekkrler.
    sayn yagmur iste akc olmuyor onu demek istiyorum okuyan says az emin olun kitap okumayla pc basnda konu okumak arasnda daglar kadar fark var bunu soylememe gerek yok zaten ynede siz benim dedilerimi dikkate aln derim
    Konu naz tarafndan (06.Mart.2009 Saat 07:49 ) deitirilmitir.
    istedigini soyleyen istemedigini isitir

yelik tarihi
    15.ubat.2009
    Teekkr / Beeni

sevgili yamur ierii ok dolu olan bugn kendi lkemizin siyasi durumuna dahi renk tutan bir yaz olmu. tebrikler. Tarih tekerrrden ibarettir. Unutmamak gerekirki Amerika'nn bugn ahkam kesip dnyay ynetmeye alt, stnde oturduu topraklar kzlderilerin z topradr. Binlerce katliamla gelip yerlemilerdir. Hatta kuzey ve gney diye bir dizi vard bir zamanlar sevgili yamurun yazsna k tutacak nitelikte.Yaz rengine gelince ve kitap okumaya gelince. Ben bir yazar olarak ister pc band aolsun ister baka yerde olsun yaznn rengi deil ieriidir nemli olan. Aslnda keke burda yazdklarmzla insanlarn ii sklmasa ve okuma alkanl kazansa. Teknoloji geldi kitap okumak denilen alkanlk bitti. Ben kitaptaki o siyah puntolarn skc gzken renklerin klesi olurum. Tekrar yaznn iindeki bilgilendirmeler iin teekkrler sevgili yamur. nsanlar aydnlatma, mihenk ta olma renklendirme ile deil ierikle olur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)