Çocuklar ölürken petrol yükseliyor!
Son günler çok zor geçiyor. Bir tarafta ekonomik krizin öncü göstergesi olan finansal fiyatlar hýzla yukarý çýkýyor. Ama diðer tarafta sadece resimlerine bile baktýðýnýzda insanlýktan utanma noktasýna geldiðiniz vahþi bir katliam yaþanýyor.

Çoluk çocuk demeden nerede ise tek amacý yok etmek olan Dünya'nýn bu ýrk sorunu; Filistin'in baþýna bela olmuþ. Tüm Dünya'nýn baþýný belaya sokacak, Dünya'nýn sonunu getirecek zihniyet yansýmasýdýr bu.

Gazetelere bakýn yeter!

O çocuklara bakýn

Çocuklarýnýzý düþünün

Tank ile vuruyorlar

Kimyasal vuruyorlar

Irak'ý iþgal etmiþlerdi ya kimyasal silahý vardý diye; þimdi C.W.Bush'un hayalini Ýsrail gerçekleþtiriyor. ABD, Irak'ta var diye (yalan çýktý) bir milyon insaný katletti ama Ýsrail uyguluyor bile sesi çýkmýyor.

Ama bu suç sadece onlarýn deðil. Aslýnda Dünya'nýn ipini elinde bulunduran petrol ve doðal varlýk zengini ülkelerin de. Ziyaretlerinde uçaklar dolusu seyahat eden bu varlýklýlar þimdi koltuklarýnda oturmuþlar. Bir de bizim THY reklâm filmi için K. Costner ile anlaþmýþ. Bakalým þimdi kimler bu adama benzeyecekmiþ? Sussam bilirim ki benim eþim beni benzetir.

Aralýk ayýnýn son haftasýnda petrol 36 dolardý; dün itibari ile 50 dolarýn üzerine çýktý. Ama aradaki tarihte dolar büyük bir deðer de kazandý. Avro karþýsýnda 1,40'dan 1,34'e kadar deðer kazandý. Özetle söyleyeyim; petrol diðer para birimleri karþýsýnda dolar bazýnda daha fazla deðer kazandý.

Petrol ülkeleri sevinsin

Kime;

Petrolü yukarý çeken Ýsrail'e

Yaþasýn petrol paralarý.

Evet; piyasalarda uzun süredir beklediðimiz yukarý kopuþ yeni yýlla birlikte gerçekleþmeye baþladý. Kurban Bayramýnda dahi “piyasa bayramýný” yazmýþtým. Hani herkes 2009 yýlýnýn ilk yarýsýndan korkarken benim asýl ikinci yarýdan korkmamýn nedeni de buydu. Önce finansal fiyatlar çýkýyor ve ardýndan bir ferahlýk veriyor. Ama ya sonrasý…

Bakýnýz bu yýlýn ilk aylarýnda çok kötü veriler elimize ulaþacak, ama o verilerin önemi olmayacak. Çünkü yaþanmýþ olaylarýn rakama dökülmesi sadece geleceðe yönelik önlemler açýsýndan önemli.

Benim için bugün ne oluyor? Asýl bu nokta önemli. Bakýnýz bugün krizin þiddetinin bir miktar hafiflediðini çok sonradan öðreneceðiz. Bugün gelen veriler artýk krizin en þiddetli olduðu geçmiþ aylara ait verilerdir. Bir de bugün gelen verileri geçen yýlýn eþ dönemi ile deðil geçen aya göre deðiþimle bakmak lazým.

Dün ÝMKB-100 endeksi 29 bin sýnýrýna dayandý ki bu hareketin 21 binden geldiðini unutmayalým. Keza ABD'de Dow endeksi de 7.500'lerden 9 binlere yükseldi. Kýsaca krize karþý alýnan milyarlarca dolarlýk önlemler de artýk öne çýkmaya baþladý. Yeniden belirteyim ki bu yükseliþ kýsa vadede kâr satýþlarý dýþýnda hala yukarý devam potansiyeli taþýyor. Hem de az deðil. Ama ya sonrasý! (Korkarým ki asýl felaket o sonrasýnda gizli.)

Zaten bugün de piyasalar coþarken insanlar da ölmüyor mu?