Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MEB Yönetici Atamalarýný Durduran Danýþtay Kararý

Yaþ
    47
    Teþekkür / Beðeni

Standart MEB Yönetici Atamalarýný Durduran Danýþtay Kararý

MEB Yönetici Atamalarýný Durduran Danýþtay Kararý Danýþtay 2. Dairesi, 13.4.2007 günlü, 26492 sayýlý Resmi Gazete'de yayýmlanarak yürürlüðe giren "Milli Eðitim Bakanlýðý Eðitim Kurumlarý Yöneticilerinin Atama Yönetmeliðinin" 5. maddesinin 1. bendinin (ç) alt bendi, 8. maddesinin 1/a bendinin 1, 2 ve 3. alt bentleri, 10. maddesi, 11. maddesi, 12. maddesi, 13. maddesi, 14. maddesinin 1. bendinin (a) alt bendi ve 15. maddesi yönünden yürütmenin durdurulmasý kararý verildi. Kararýn tam metni için baþlýða týklayýnýz.
    9 Mayýs 2007 16:08

MEB, Yönetici Atama ÝþlemleriMEB yönetici atama yönetmeliðine durdurmaBakan Çelik atama yönetmeliðini savunduMEB'in Yönetici Atama Yönetmeliðine Dört Sendika Dava AçtýTürk Eðitim Sen'in yönetici atama yönetmeliðine iliþkin açtýðý davanýn dilekçesiEðitim-Sen'in yönetici atama yönetmeliðine iliþkin açtýðý davanýn dilekçesi
    T.C.
    DANIÞTAY ÝKÝNCÝ DAÝRE
    Esas No : 2007/1114

Davacý ve Yürütmenin Durdurulmasýný Ýsteyen : Eðitim ve Bilim Ýþgörenleri Sendikasý.
    Vekili : Av. Tansu Batur, Av. Bahadýr Turan Durmaz, Av. Jale Kural
    Meþrutiyet Cad., No:3/14, Kýzýlay-Ankara.
    Davalý : Milli Eðitim Bakanlýðý-Ankara.
    Ýsteðin Özeti : 13.4.2007 günlü, 26492 sayýlý Resmi Gazete'de yayýmlanarak yürürlüðe giren Milli Eðitim Bakanlýðý Eðitim Kurumlarý Yöneticilerinin Atama Yönetmeliðimin 5. maddesinin 1. bendinin (ç) alt bendi, 8. maddesinin 1/a bendinin 1, 2 ve 3. alt bentleri, 10. maddesi, 11. maddesi, 12. maddesi, 13. maddesi, 14. maddesinin 1. bendinin (a) alt bendi ve 15. maddesinin iptali ve yürütmenin durdurulmasý istenilmektedir.
    Danýþtay Tetkik Hakimi: B. Ufuk Kadýgil.
    Düþüncesi : Anýlan Yönetmeliðin 5. maddesinin 1. bendinin (ç) alt bendi, 8. maddesinin 1/a bendinin 1, 2 ve 3. alt bentleri, 10. maddesi, 11. maddesi, 12. maddesi, 13. maddesi, 14. maddesinin 1. bendinin (a) alt bendi ve 15. maddesi yönünden 2577 sayýlý Kanun'un 27/2. maddesinde öngörülen koþullar gerçekleþmiþ olduðundan, yürütmenin durdurulmasý isteminin davalý idarenin birinci savunmasýnýn alýnmasýna kadar kabulüne karar verilmesi gerektiði düþünülmüþtür.
    Danýþtay Savcýsý : S. Sema Kabukçu.
    Düþüncesi : 2577 sayýlý Ýdari Yargýlama Usulü Kanununun 27 nci maddesi uyarýnca yürütmenin durdurulmasý isteminin karara baðlanabilmesi için, davalý idarenin savunmasýnýn alýnmasý gerekeceði düþünülmektedir.
    TÜRK MÝLLETÝ ADINA
    Hüküm veren Danýþtay Ýkinci Dairesi'nce iþin gereði düþünüldü:
    2709 sayýlý Türkiye Cumhuriyeti Anayasasý'nýn 2. maddesinde; Türkiye Cumhuriyeti'nin, toplumun huzuru, milli dayanýþma ve adalet anlayýþý içinde, insan haklarýna saygýlý, Atatürk milliyetçiliðine baðlý, baþlangýçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyai bir hukuk Devleti olduðu vurgulanmýþtýr. Belirtilen bu ilkelerin gereði olarak, 138. maddenin 4. fýkrasýnda; Yasama ve yürütme organlarý ile idarenin, mahkeme kararlarýna uymak zorunda olduðu, bu organlar ve idarenin, mahkeme kararlarýný hiçbir suretle deðiþtiremeyeceði ve bunlarýn yerine getirilmesini geciktiremeyeceði kuralýna yer verilmiþ; 2577 sayýlý Ýdari Yargýlama Usulü Kanunu'nun "Kararlarýn sonuçlarý" baþlýklý 28. maddesinin 4001 sayýlý Kanun'un 13. maddesi ile deðiþik 1. bendinde de; "Danýþtay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasýna iliþkin kararlarýnýn icaplarýna göre idare, gecikmeksizin iþlem tesis etmeye ve eylemde bulunmaya mecburdur." hükmü yer almýþtýr. Söz konusu hükümler uyarýnca, idarenin maddi ve hukuki koþullara göre uygulanabilir nitelikte olan bir yargý kararýný "aynen" ve "gecikmeksizin" uygulamaktan baþka bir seçeneði bulunmamaktadýr. Bu hükümlerin oluþturulma nedenlerinden birisi de, temel amacý kamu yararýný gerçekleþtirmek olan yönetsel faaliyetlerin yaratýcýsý durumundaki idarenin, bu amacý saðlamak için yapacaðý iþlem ve eylemlerin türünü, zamanýný ve yöntemini belirlemede sahip bulunduðu takdir yetkisinin sýnýrlarýnýn çiziminde, hukuka uygunluk denetimi sonrasýnda oluþan kararlarýn, oldukça önemli bir kaynak durumunda olmasýdýr.
    Diðer taraftan, bir hiyerarþik normlar sistemi olan hukuk düzeninde alt düzeydeki normlarýn, yürürlüklerini üst düzeydeki normlardan aldýðý da kuþkusuzdur. Normlar hiyerarþisinin en üstünde evrensel hukuk ilkeleri ve Anayasa bulunmakta ve daha sonra gelen kanunlar yürürlüðünü Anayasa'dan, tüzükler yürürlüðünü kanunlardan, yönetmelikler ise yürürlüðünü kanun ve tüzüklerden almaktadýr. Dolayýsýyla; bir normun, kendisinden daha üst konumda bulunan ve dayanaðýný oluþturan bir norma aykýrý veya bunu deðiþtirici nitelikte bir hüküm getirmesi mümkün bulunmamaktadýr. Belirtilen hiyerarþinin, yönetmelikler bakýmýndan bir ifadesi niteliðini taþýyan Anayasa'nýn 124. maddesinde de; Baþbakanlýk, bakanlýklar ve kamu tüzel kiþilerinin, kendi görev alanlarýný ilgilendiren kanunlarýn ve tüzüklerin uygulanmasýný saðlamak ve bunlara aykýrý olmamak þartýyla yönetmelik çýkarabilecekleri kuralýna yer verilmiþtir.
    Belirtilen bu genel hukuk ilkeleri ýþýðýnda ve Anayasamýz baðlamýnda þu hususu vurgulamak yerinde olacaktýr; hukuksal düzenlemelerin oluþturulmasý sýrasýnda, üst hukuk normlarýna uygunluðu gözetme ve Türk Milleti adýna yargý yetkisini kullanan Anayasal kuruluþlarýn iradeleri ile örtüþen amaçsal çaba taþýma, "Hukuk Devleti" ilkesinin eylemsel yansýmalarýdýr. Dolayýsýyla, idarelerin belli bir hukuksal düzenlemeyi gerçekleþtirmek isterken, üst hukuk normlarýna uygunluðu gözetmeleri ve yargýsal kararlarla ortaya konan amaçlarýn normatif kurallarda vücut bulmasýný saðlamalarý, hukuki bir zorunluluktur.
    Milli Eðitim Bakanlýðýna baðlý örgün ve yaygýn eðitim okul ve kurum yöneticiliklerine atanacaklara iliþkin usul ve esaslarý düzenlemek amacýyla hazýrlanýp, 657 sayýlý Devlet Memurlarý Kanunu ve 3797 sayýlý Milli Eðitim Bakanlýðýnýn Teþkilat ve Görevleri Hakkýnda Kanun'un 56. maddesine dayanýlarak çýkarýlan Milli Eðitim Bakanlýðý Eðitim Kurumlarý Yöneticilerinin Atama Yönetmeliði, 13.4.2007 günlü, 26492 sayýlý Resmi Gazete'de yayýmlanarak yürürlüðe girmiþ ve 11.1.2004 günlü, 25343 sayýlý Resmi Gazetede yayýmlanan Milli Eðitim Bakanlýðý Eðitim Kurumlarý Yöneticilerinin Atama ve Yer Deðiþtirme Yönetmeliði'ni yürürlükten kaldýrmýþtýr.
    Milli Eðitim Bakanlýðý Eðitim Kurumlarý Yöneticilerinin Atama Yönetmeliðinin "Temel ilkeler" baþlýklý 5. maddesinde, eðitim kurumu yöneticiliklerine atamada esas alýnacak temel ilkeler belirlenmiþ ve anýlan maddenin 1. bendinin (ç) alt bendinde, atamalarda, kamu yaraný ve hizmet gereklerinin birlikte deðerlendirileceði kuralýna yer verilmiþtir. Anýlan Yönetmeliðin "Yönetici olarak atanacaklarda aranacak þartlar" baþlýklý 8. maddesinde, eðitim kurumu yöneticiliklerine atanacaklarda aranacak özel þartlar sayýlmýþ ve anýlan maddenin 1. bendinin (a) alt bendinde, (C) tipi eðitim kurumu müdürlüðüne atanacaklarda; eðitim kurumu yöneticiliklerinde en az bir yýl, (B) tipi eðitim kurumu müdürlüðüne atanacaklarda; eðitim kurumu yöneticiliklerinde en az iki yýl ve (A) tipi eðitim kurumu müdürlüðüne atanacaklarda; eðitim kurumu yöneticiliklerinde en az üç yýl görev yapmýþ olmanýn özel þart olarak aranýlacaðý belirtilmiþtir. Söz konusu Yönetmeliðin 10. maddesinde, müdür yardýmcýlýðýna atama; 11. maddesinde, müdür baþyardýmcýlýðma atama; 12. maddesinde, eðitim kurumu müdürlüðüne atama; 13. maddesinde, eðitim kampusu müdürlüðüne atama; 14. maddesinde, statü deðiþikliði olan eðitim kurumu yöneticiliklerine atama ve 15. maddesinde de, Bakanlýða doðrudan baðlý eðitim kurumlarý ile öðretmen evi ve akþam sanat okulu (ASO) yöneticiliklerine atama usul ve esaslarý düzenlenmiþtir.
    Milli Eðitim Bakanlýðý Eðitim Kurumlarý Yöneticilerinin Atama Yönetmeliðimin hukuksal etkisinin yöneldiði alanýn, doktrinde statü hukuku olarak adlandýrýlan alan içerisinde kalmasý nedeniyle, bu alan baðlamýnda yapýlacak yorum ve deðerlendirmeler, uyuþmazlýðýn çözümü açýsýndan etkili olacak hukuksal argümanlara ulaþmayý saðlayacaktýr.

Buna göre, kamu görevlilerinin hak, ödev ve sorumluluklarýný belirleyen kurallardan oluþan memurluk statüsü, yasalarla düzenlenmiþ ve bu düzenleniþ; statü hukuku olarak adlandýrýlan bir hukuk alanýnýn oluþmasýna yol açmýþtýr. Bu alan da, kendine özgü hukuksal argümanlarý yaratmýþtýr. Bu argümanlara; kariyer ve liyakat ilkeleri ve atama tasarrufunda takdir yetkisinin kamu yararý ve hizmet gerekleri ile sýnýrlý biçimde kullanýmýnýn gerekliliði gibi kavramlar örnek olarak verilebilir.
    Yukarýda belirtilen bu argümanlara, söz konusu Yönetmeliðin dayanak olarak gösterdiði normatif düzenlemeler açýsýndan deðinilecek olursa;
    657 sayýlý Devlet Memurlarý Kanunu'nun 3. maddesinde, "Kariyer" ve "Liyakat" ilkeleri bu Kanun'un temel ilkeleri olarak belirlenmiþ; "Kariyer Ýlkesi", Devlet memurlarýna yaptýklarý hizmetler için lüzumlu bilgilere ve yetiþme þartlarýna uygun þekilde, sýnýflarý içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkaný saðlamak; "Liyakat Ýlkesi" ise, Devlet kamu hizmetleri görevlerine girmeyi, sýnýflar içinde ilerleme ve yükselmeyi, görevin sona erdirilmesini liyakat sistemine dayandýrmak ve bu sistemin eþit imkanlarla uygulanmasýnda Devlet memurlarýný güvenliðe sahip kýlmak olarak tanýmlanmýþtýr.
    Bununla birlikte, 3797 sayýlý Milli Eðitim Bakanlýðýnýn Teþkilat ve Görevleri Hakkýnda Kanun'un "Yöneticilerin sorumluluklarý ve nitelikleri" baþlýklý 56. maddesinde de; " Yönetim görevlerine atanma ve bu görevlerde yükselmede kariyer ve liyakat esas alýnýr. Yönetim görevlerine atanacaklarda aranacak nitelik ve diðer þartlar Bakanlýkça yürürlüðe konulacak yönetmelikle düzenlenir." hükmüne yer verilmek suretiyle söz konusu ilkelerin önemi, Milli Eðitim Bakanlýðý personeli açýsýndan vurgulanmýþtýr.
    Görüldüðü üzere, Kanun, Devlet memurluðunu bir meslek olarak kabul etmekte ve bunlara, sýnýflarý içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkaný saðlanmasýný, sýnýflar içinde ilerleme ve yükselme iþlemlerinin liyakat ilkesine dayandýrýlmasýný öngörmektedir. Bu iki ilkenin temelinde, objektif kurallar çerçevesinde iþin ehline verilmesi ve hak etme kavramý yatmakta olup, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir þekilde gerçekleþtirilmesinin tek güvencesinin de, hizmetin yetiþmiþ, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesinden geçmekte olmasýdýr.
    Diðer taraftan, kamu hizmetinin yürütülmesinde asli unsuru oluþturan ve statü hukukuna tabi olan kamu görevlileri ile ilgili olarak Devlet (dar anlamda idarenin) tarafýndan tesis edilen tek taraflý irade açýklamalarý, çeþitli görünüm biçimleri içerisinde somutlaþmaktadýr. Bu irade açýklamalarýndan bir tanesi de; atama tasarrufudur. Atama tasarrufunun da çeþitli görünüm biçimlerinde somutlaþtýðý, kamu görevine giriþin bir kadroyla iliþkilendirme ile baþladýðý, görev sýrasýndaki geçiþlerin (yatay veya dikey) hep bir kadrodan diðerine geçiþ biçiminde olduðu görülmektedir, idarenin takdir yetkisi içerisinde re'sen kullanabileceði bir yetki durumunda olan atama tasarrufu, ayný zamanda kamu görevlisinin mevzuatýn öngördüðü koþullarýn varlýðý halinde talep edebileceði bir hak olarak da ifade edilebilir.
    657 sayýlý Kanun'un "Bir Sýnýftan Baþka Bir Sýnýfa Geçme" baþlýklý 71. maddesinde; "Memurlarýn eþit dereceler arasýnda veya derece yükselmesi suretiyle sýnýf deðiþtirmeleri caizdir. Bu þekilde sýnýf deðiþtireceklerin geçecekleri sýnýf ve görev için bu Kanunda veya kuruluþ kanunlarýnda belirtilen niteliklere sahip olmalarý þarttýr. Bu durumda sýnýflarý deðiþenlerin eski sýnýflarýnýn derecesinde elde ettikleri kademelerde geçirdikleri süreler yeni sýnýflardaki derecelerinde dikkate alýnýr. Kurumlar, memurlarýný meslekleri ile ilgili sýnýftan genel idare hizmetleri sýnýfýna veya genel idare hizmetleri sýnýfýndan meslekleri ile ilgili sýnýfa, görev ve unvan eþitliði gözetmeden kazanýlmýþ hak aylýk dereceleriyle atayabilirler " hükmüne yer verilmiþtir. Bu kuralla, memurlarýn sýnýflarýnýn da deðiþtirilmesi suretiyle naklen atanmalarý konusunda idareye takdir yetkisi tanýnmýþtýr.
    Yine, anýlan Kanun'un "Memurlarýn Kurumlarýnca Görevlerinin ve Yerlerinin Deðiþtirilmesi" baþlýklý 76. maddesinin 1. fýkrasýnda; "Kurumlar, görev ve unvan eþitliði gözetmeden kazanýlmýþ hak aylýk dereceleriyle memurlarý bulunduklarý kadro derecelerine eþit veya 68. maddedeki esaslar çerçevesinde daha üst, kurum içinde ayný veya baþka yerlerdeki diðer kadrolara naklen atayabilirler." kuralý yer almýþtýr. Bu kuralla da, memurlarýn sýnýflarýnýn deðiþtirilmeksizin naklen atanmalarý konusunda idareye takdir yetkisi tanýnmýþtýr.
    Belirtilen hükümlerdeki bu yetkinin kullanýmý, kamu yararý ve hizmet gereklerine uygun olmalýdýr. Kamu yararý ve hizmet gerekleri gözardý edilerek kullaným ise, yönetsel iþlem niteliðindeki atama tasarrufu iþlemin sebep ve amaç yönlerinden hukuka aykýrýlýk durumunu oluþturur.
    Bu anlatým, deðerlendirme ve sonuçlar karþýsýnda, anýlan Yönetmeliðin 5. maddesinin 1. bendinin (ç) alt bendi, 8. maddesinin 1/a bendinin 1, 2 ve 3, alt bentleri, 10. maddesi, 11. maddesi, 12. maddesi, 13. maddesi, 14. maddesinin 1. bendinin (a) ait bendi ve 15. maddesi ile gerçekleþtirilen düzenlemelerin, yukarýda belirtilen genel hukuk ilkelerine, normatif düzenlemelere ve de yürürlükten kalkan Yönetmeliðe iliþkin davalarda verilen Danýþtay Ýkinci Dairesi kararlarýnýn özünde yatan amaca uygunluk taþýmadýðý, þöyle ki: söz konusu hükümlerde, atama tasarrufunu gerçekleþtirecek idareye, takdir yetkisini kullanýrken hiçbir kýstasla baðlý tutmayacak ölçüde serbestlik tanýyýcý bîr yaklaþýmýn benimsendiði, bu serbestliðin ise, nesnelliði ortadan kaldýrýcý ve dolayýsýyla sübjektif deðerlendirmelerin oluþabilmesine yol açýcý etkilerinin olduðu, yöneticilik görevine aday olmak isteyecek kamu görevlilerinin haberdar edilmesini saðlayacak bir sistemin öngörülmediði, deðerlendirmelerin; kariyer, liyakat, sýnav ve benzeri objektif ölçütlere göre gerçekleþtirilmesini içeren bir normatif yapýnýn bulunmadýðý, öngörülen bazý kýstaslarýn ise, yönetici olarak atanacaklarda aranacak özel þartlarda belirtilen süre kýstasýnda olduðu gibi, yürürlükten kalkan Yönetmeliðe göre daha az kýdemi esas alan ve kamu yararý ve hizmet gerekleri açýsýndan olumlu katkýsýnýn ne olduðu belirsiz olan kýstaslardan meydana geldiði tartýþmasýzdýr.
    Açýklanan nedenlerle, anýlan Yönetmeliðin dava konusu 5. maddesinin 1. bendinin (ç) alt bendi, 8. maddesinin 1/a bendinin 1, 2 ve 3. alt bentleri, 10. maddesi, 11. maddesi, 12. maddesi, 13. maddesi, 14. maddesinin 1. bendinin (a) alt bendi ve 15. maddesi yönünden yürütmenin durdurulmasý isteminin davalý idarenin birinci savunmasý alýnýp yeni bir karar verilinceye kadar kabulüne, kararýn tebliðinin 2577 sayýlý Kanun'un 27. maddesinin 4. bendi hükmü uyarýnca memur eliyle yaptýrýlmasýna, 30.4.2007 tarihinde oybirliðiyle karar verildi.

Baþkan Uye Uye
    Mustafa Murat Ayfer
    BÝRDEN CEBECÝ ÖZDEMÝR
    Üye Üye
    Kýrdar Ayla
    ÖZSOYLU GÜNENÇ

Nereden
    ev
    Teþekkür / Beðeni

55 inci Hükümet’te Millî Eðitim Bakaný hikmet uluðbay kadrolaþmanýn daniskasýný yapmýþtýr danýþtay yoktu heralde o zamanlar. geçtiðimiz günlerde iptal kararý vardý
    yiðidi bir söz....güzeli bir göz öldürür...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)