Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bir bebeðin yarým kalan öyküsü...

Teþekkür / Beðeni

Standart Bir bebeðin yarým kalan öyküsü...

Bir bebeðin yarým kalan öyküsü...

5 Ekim: Bugün var edildim. Buradayým. Varým. Müthiþ bir duygu bu. Var olduðumu henüz annem ve babam bilmiyor.

Bir elma çekirdeðinden bile küçüðüm. Ama ne de olsa, ben benim. Varým ya! Bu bana yetiyor. Henüz bedenim belli belirsiz, yüzüm yok ama, varlýðýmý ve benliðimi hissedebiliyorum. Bir kýz olacaðým ve baharda çiçekleri seveceðim.

19 Ekim: Biraz büyüdüm. Kýmýldamam mümkün deðil. Annem henüz farkýnda deðil ama onun kanýyla besleniyorum. Kalbini dolaþýp gelen sýmsýcak kan bana geliyor. Beni sevecek bir kalbin kýpýrtýlarýný þimdiden hissediyorum. Annem beni çok sevecek. Annem için güzel bir sürpriz olacaðým.

23 Ekim: Hiç göremediðim bir el aðzýmý biçimlendirmeye baþladý. Dudaklarýmda onun dokunuþunu hissediyorum. Bu "el"in dokunduðu yerler dudaðým damaðým oluyor. Düþünün bir yýl sonra bu elin dokunduðu yerde tebessümler açacak, güleceðim. Dudaðýmdan ve dilimden sözler dökülecek. Herhalde önce "Anne!" diyeceðim. Anne duyuyor musun beni? Seninle konuþacaðým. Sana güleceðim. Kimilerine göre hĢlĢ daha var deðilmiþim… Nasýl olur? Varým ve gülücükler sunacak dudaklarým da olmak üzere ya… Hem sonra bir ekmek kýrýntýsý ne kadar küçük olursa olsun yine ekmektir. Öyle deðil mi anneciðim? Ah bir konuþabilsem!

27 Ekim: Bugün pek mutluyum. Ýçimde tatlý bir kýpýrtý baþladý. Artýk bir kalbim var. Kalbim atmaya baþladý. Hayatým boyunca böyle atýp duracak. Sevgilerle dolduracaðým kalbimi. Týpký anneminki gibi... Annem bedeninde iki kalbin birden atmaya baþladýðýný bilseydi ne kadar sevinirdi! Duyuyor musun anne?

2 Kasým: Her gün biraz daha büyüyorum. Kollarým ve bacaklarým da biçimlenmeye baþladý. Hele bir büyüsün kollarým bak nasýl kucaklayacaðým seni anneciðim. Þu ayaklarým da tamamlansýn da, beraber çiçekli bahçemizde yürürüz. Belki birlikte okula gideriz.

12 Kasým: Ah evet… Bunlar, bunlar ne kadar sevimli ve küçük þeyler. Aman Allah'ým parmaklarým da çýkmaya baþladý. Bunlarla çiçek toplayacaðým, annemin elini tutacaðým, kalem tutacaðým. Belki de güzel bir þiir yazacaðým. Anneciðim, orada mýsýn? Ellerimi ellerinin arasýna koymak için sabýrsýzlanýyorum.

20 Kasým: Oh, nihayet.. Annem doktora gitti. Burada olduðumu öðrendi.. Yaþasýn! Doktor teyze özel bir cihazla gördü beni. Ultrason diyorlarmýþ. Resmimi bile çekti. Sevinmiyor musun anneciðim? Seneye kalmaz kollarýnýn arasýnda olacaðým…

25 Kasým: Artýk babam da burada olduðumu biliyor. Fakat henüz kýz olduðumun farkýnda deðiller. Onlara sürpriz yapacaðým..

10 Aralýk: Bugün yüzüm tamamlandý. Artýk iki güzel gözüm, bir küçük burnum, dudaklarým ve yanaðým var… Anneme benziyorum galiba…

13 Aralýk: Artýk çevreme bakabiliyorum. Etrafým çok karanlýk ama olsun. Yine de mutluyum. Yaþýyorum ve varým. Kýsa bir süre sonra gün ýþýðýný görebileceðim, renkleri ve çiçekleri tanýyacaðým. Rüyamda gördüm. Dünyada gökkuþaðý diye bir þey varmýþ.. Onu çok merak ediyorum.. Anneciðim, babacýðým sizin yüzünüzü de göreceðim. Tanýþacaðýz…. Mutlu olacaðýz. Gülüþeceðiz..

24 Aralýk: Kulaklarým daha iyi duyuyor artýk. Anneciðim, senin kalbinin seslerini duyuyorum. Benim kalbimin atýþlarýný da sen duyabiliyor musun? Hatta sesini bile tanýyabiliyorum. Sesin ne kadar tatlý… Hiç duymadýðým bir þey bu… Güzel ve saðlýklý bir kýz olacaðým. Kollarýnda uyuyacaðým, yüzüne bakacaðým, o tatlý sesini dinleyeceðim. Benim için ninni de söyleyecek misin anneciðim? Sen de beni özlüyorsundur mutlaka… Beni koklayacaksýn.. Çok seveceksin, deðil mi?

28 Aralýk: Anne burada bir þeyler oluyor. Doktor abla neden mutsuz bakýyor böyle... Sen acý çekiyor gibisin. Kalp seslerin deðiþti... Sustun. Benimle niye konuþmuyorsun anne? Anne… Anne… Anneciðim… Yüzümde soðuk bir þey hissediyorum. Anne, yüzümü parçalýyorlar... Anne bir þeyler yap… Anne… Kolumu çekiyorlar anne… Caným yanýyor anne... Anne… Ayaklarýmý parçalýyor bu þey anne... Beni sana baðlayan damarý kopardýlar anne… Anne kalbimi parçalýyorlar… Anneciðim… Anne… Anne… An…

Ah! Kürtajýnýz ta-mamlandý hanýmefendi. Geçmiþ olsun !..

Teþekkür / Beðeni

Standart ölümcül hastalýk

ölümcül hastalýk

Ben: Arkadaþlar, aranýzda ölümcül hastalýðý olan var mý?
    Katýlýmcýlardan Biri: Allah'a þükür, hocam, bildiðimiz kadarý ile yok.

B: Ne güzel! Peki, bana, istisnasýz tüm insanlarýn, yani altý milyar insanýn da baþýna geleceði garanti bir þey söyler misiniz? Cevap neredeyse
    otomatik olarak çýkar:

K: Ölüm.

B: Gerçekten de ölüm tüm insanlarýn baþýna geleceði kaçýnýlmaz olan tek þeydir. Doðum da tüm insanlarýn baþýna kesinlikle gelmiþtir,ama bundan
    sonra gelmesi kesin olan tek þey ölümdür. Diðer hiç biri insanlarýn tümünün baþýna gelmeyecektir. Peki, madem öleceðimiz garanti, bu benim ölümcül bir hastalýðým olduðunu göstermez mi? Katýlýmcýlar burada sessizce, baþlarýyla onaylamaya baþlar. Öleceðim belli ise benim ölümcül bir hastalýðým olduðu da açýktýr. Þu þekilde devam ederim:
    Peki, ne zaman öleceðimizi biliyor muyuz?

K:Hayýr

B:Þu saniye içinde olma olasýlýðý var mý?

K:Var.

B:Yarýn?

K:Evet.

B: 30 yýl sonra?

K: Olabilir.

B: Peki bunlardan hangisinin sizin baþýnýza geleceðini bili yor musunuz?
    Mesela bu akþam eve sað salim varacaðýnýzý nereden biliyorsunuz? Sýnýf sessizce dinlemeye devam eder. Çünkü genellikle yaþama böyle hiç
    bakmamýþlardýr. Sözümü sürdürürüm:

B: Peki bir de tersini düþünelim, bu akþam eve döndüðünüzde, bu sabah evden çýkarken sað salim býraktýklarýnýzý sað bulma garantiniz nedir? Var mýdýr böyle bir garanti?

K: Yoktur hocam.

B: Peki nereden biliyoruz, az sonra telefonumuzun çalmayacaðýný ve evdekilerden birinin az önce öldüðünün bize söylenmeyeceðini? Katýlýmcýlar
    burada rahatsýz olmaya baþlarlar.

K: Hocam konuyu deðiþtirsek?

B: Ama en yalýn ve açýk gerçek üzerine konuþuyoruz, biraz daha devam edelim bence. Peki, acaba bunu dün gece bilseydiniz, yani evde akþam birlikte olduðunuz kiþilerden birinin yarýn ölüm günü olduðunu bilseydiniz, o zamaný ayný dün gece olduðu biçimde mi geçirirdiniz? Yoksa farklý þeyler mi yapardýnýz?

K: Kesinlikle çok farklý geçerdi Hocam.

B: Þimdi sizden rica ediyorum, lütfen bir an arkanýza yaslanýn, gözlerinizi kapatýn ve bu sabah evden çýkarken evde býraktýklarýnýzdan birinin
    gerçekten öleceðini düþünün, dün akþamýnýzý nasýl geçirirdiniz? Ayný iletiþim mi olurdu? Onunla ayný konularý mý konuþurdunuz? Ayný konular,
    tartýþma ya da gerginlik konusu yaratýr mýydý? Yoksa önemsiz hale mi gelirdi? Bu sabah evden çýkarken, bu son görüþünüzde ona ne derdiniz? Onun
    boynuna sarýlmakta tereddüt eder miydiniz? Çok sýký sarýlmaya mý, aynaya mý vakit ayýrýrdýnýz? Ona "yüreðinizin taa derininden gelen bir "seni
    gerçekten çok seviyorum" demeye ne gerek var diye düþünür müydünüz? Onun ölecek olmasý sizin ona duyduðunuz sevgiyi yoðunlaþtýrmaz mýydý? Burada bazý katýlýmcýlarýn aðladýðý olur. Belli ki dün akþam yaptýklarýndan bir kýsmýnýn ne kadar anlamsýz olduðunu þimdi fark etmiþlerdir.

B: Þimdi gözlerinizi açabilirsiniz, acaba kaç tartýþmamýzý bu kadar gereksiz biçimlerde yapýyoruz, kaçý gerçekten yaþamda karþýmýzdakinin
    varlýðýndan daha önemli, hangilerinde "þimdi kalbini kýrdým, ama zaman içinde ben ondan özür dilemesini bilirim?" diye kendi kabuðumuza çekilip
    tartýþmalarý donduruyoruz. Yarattýðýmýz kýrgýnlýklarý tamir etme olanaðýmýz gerçekten var mý? Buna zamanýmýz gerçekten kaldý mý?

Yaþ
    47
    Teþekkür / Beðeni

Alýntý Yeþil Zeytin Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    ölümcül hastalýk

Ben: Arkadaþlar, aranýzda ölümcül hastalýðý olan var mý?
    Katýlýmcýlardan Biri: Allah'a þükür, hocam, bildiðimiz kadarý ile yok.

B: Ne güzel! Peki, bana, istisnasýz tüm insanlarýn, yani altý milyar insanýn da baþýna geleceði garanti bir þey söyler misiniz? Cevap neredeyse
    otomatik olarak çýkar:

K: Ölüm.

B: Gerçekten de ölüm tüm insanlarýn baþýna geleceði kaçýnýlmaz olan tek þeydir. Doðum da tüm insanlarýn baþýna kesinlikle gelmiþtir,ama bundan
    sonra gelmesi kesin olan tek þey ölümdür. Diðer hiç biri insanlarýn tümünün baþýna gelmeyecektir. Peki, madem öleceðimiz garanti, bu benim ölümcül bir hastalýðým olduðunu göstermez mi? Katýlýmcýlar burada sessizce, baþlarýyla onaylamaya baþlar. Öleceðim belli ise benim ölümcül bir hastalýðým olduðu da açýktýr. Þu þekilde devam ederim:
    Peki, ne zaman öleceðimizi biliyor muyuz?

K:Hayýr

B:Þu saniye içinde olma olasýlýðý var mý?

K:Var.

B:Yarýn?

K:Evet.

B: 30 yýl sonra?

K: Olabilir.

B: Peki bunlardan hangisinin sizin baþýnýza geleceðini bili yor musunuz?
    Mesela bu akþam eve sað salim varacaðýnýzý nereden biliyorsunuz? Sýnýf sessizce dinlemeye devam eder. Çünkü genellikle yaþama böyle hiç
    bakmamýþlardýr. Sözümü sürdürürüm:

B: Peki bir de tersini düþünelim, bu akþam eve döndüðünüzde, bu sabah evden çýkarken sað salim býraktýklarýnýzý sað bulma garantiniz nedir? Var mýdýr böyle bir garanti?

K: Yoktur hocam.

B: Peki nereden biliyoruz, az sonra telefonumuzun çalmayacaðýný ve evdekilerden birinin az önce öldüðünün bize söylenmeyeceðini? Katýlýmcýlar
    burada rahatsýz olmaya baþlarlar.

K: Hocam konuyu deðiþtirsek?

B: Ama en yalýn ve açýk gerçek üzerine konuþuyoruz, biraz daha devam edelim bence. Peki, acaba bunu dün gece bilseydiniz, yani evde akþam birlikte olduðunuz kiþilerden birinin yarýn ölüm günü olduðunu bilseydiniz, o zamaný ayný dün gece olduðu biçimde mi geçirirdiniz? Yoksa farklý þeyler mi yapardýnýz?

K: Kesinlikle çok farklý geçerdi Hocam.

B: Þimdi sizden rica ediyorum, lütfen bir an arkanýza yaslanýn, gözlerinizi kapatýn ve bu sabah evden çýkarken evde býraktýklarýnýzdan birinin
    gerçekten öleceðini düþünün, dün akþamýnýzý nasýl geçirirdiniz? Ayný iletiþim mi olurdu? Onunla ayný konularý mý konuþurdunuz? Ayný konular,
    tartýþma ya da gerginlik konusu yaratýr mýydý? Yoksa önemsiz hale mi gelirdi? Bu sabah evden çýkarken, bu son görüþünüzde ona ne derdiniz? Onun
    boynuna sarýlmakta tereddüt eder miydiniz? Çok sýký sarýlmaya mý, aynaya mý vakit ayýrýrdýnýz? Ona "yüreðinizin taa derininden gelen bir "seni
    gerçekten çok seviyorum" demeye ne gerek var diye düþünür müydünüz? Onun ölecek olmasý sizin ona duyduðunuz sevgiyi yoðunlaþtýrmaz mýydý? Burada bazý katýlýmcýlarýn aðladýðý olur. Belli ki dün akþam yaptýklarýndan bir kýsmýnýn ne kadar anlamsýz olduðunu þimdi fark etmiþlerdir.

B: Þimdi gözlerinizi açabilirsiniz, acaba kaç tartýþmamýzý bu kadar gereksiz biçimlerde yapýyoruz, kaçý gerçekten yaþamda karþýmýzdakinin
    varlýðýndan daha önemli, hangilerinde "þimdi kalbini kýrdým, ama zaman içinde ben ondan özür dilemesini bilirim?" diye kendi kabuðumuza çekilip
    tartýþmalarý donduruyoruz. Yarattýðýmýz kýrgýnlýklarý tamir etme olanaðýmýz gerçekten var mý? Buna zamanýmýz gerçekten kaldý mý?
    Gerçekten güzel ....
    Malesef hayatýn hengamesi içinde bir takým kaygýlar içinde bir takým rollere göre yaþamaktayýz. Bazan hayatýn gerçek anlamýný kavramakta zorlandýðýmý ve zorlandýðýmýzý düþünüyorum. Bu yaklaþým hayatý bir kez daha anlamlardý bizim için...
    Herkese hayatta , "keþke" lerin olmadýðý bir yaþam dilyorum.;)

Teþekkür / Beðeni

Standart 10 Milyon Verir Misin Baba!!!

10 Milyon Verir Misin Baba!!!

Adam yorgun argýn eve döndüðünde 5 yaþýndaki çocuðunu kapýnýn önünde beklerken buldu.

Çocuk babasýna, "Baba bir saatte ne kadar para kazanýyorsun" diye sordu ...

Zaten yorgun gelen adam, "Bu senin iþin deðil" diye cevap verdi. Bunun üzerine çocuk "Babacým lütfen, bilmek istiyorum" diye üsteledi.

Adam "Ýllâ da bilmek istiyorsan 20 milyon" diye cevap verdi.

Bunun üzerine çocuk "Peki bana 10 milyon borç verir misin" diye sordu.

Adam iyice sinirlenip, "Benim senin saçma oyuncaklarýna veya benzeri þeylerine ayýracak param yok. Hadi, derhal odana git ve kapýný kapat" dedi.

Çocuk sessizce odasýna çýkýp kapýyý kapattý.

Adam sinirli sinirli "Bu çocuk nasýl böyle þeylere cesaret eder." diye düþündü.

Aradan bir saat geçtikten sonra adam biraz daha sakinleþti ve çocuða parayý neden istediðini bile sormadýðýný düþündü, "Belki de gerçekten lazýmdý..." Yukarý çocuðunun odasýna çýktý ve kapýyý açtý... Yataðýnda olan çocuða, "Uyuyor musun" diye sordu.

Çocuk "Hayýr" diye cevap verdi... "Al bakalým, istediðin 10 milyon. Sana az önce sert davrandýðým için üzgünüm. Ama uzun ve yorucu bir gün geçirdim" dedi...

Çocuk sevinçle haykýrdý, "Tesekkürler babacýðým..." Hemen yastýðýnýn altýndan diðer buruþuk paralarý çýkardý.

Adamýn suratýna baktý ve yavaþça paralarý saydý.

Bunu gören adam iyice sinirlenerek, "Paran olduðu halde neden benden para istiyorsun..? Benim, senin saçma çocuk oyunlarýna ayýracak vaktim yok..." diye kýzdý.

Çocuk "Param vardý ama yeterince yoktu" dedi ve yüzünde mahcup bir gülücükle paralarý babasýna uzattý; "Ýþte 20 milyon... Þimdi bir saatini alabilir miyim babacým..?"

Teþekkür / Beðeni

Standart Seneler neler ögretir?

Seneler neler ögretir?

YAS 5
    Anne ve babamin birbirlerine bagirmalarinin beni ne kadar korkuttugunu
    ögrendim.
    YAS 7
    Mesrubat icerken gulersem ictigimin burnumdan gelecegini ogrendim
    YAS 12
    Bir seyin degerini anlamanin en iyi yolunun bir sure ondan yoksun
    kalmak oldugunu ogrendim.
    YAS 13
    Annemle babamin elele tutusmalarinin ve opusmelerinin beni daima
    mutlu ettigini ogrendim.
    YAS 15
    Bazan hayvanlarin kalbimi insanlardan daha fazla isittigini ogrendim.
    YAS 18
    Ilk genclik yillarimin keder, saskinlik, istirap ve asktan ibaret
    oldugunu ogrendim
    YAS 24
    Askin kalbimi kirabilecegini ama buna deger oldugunu Ogrendim.
    YAS 33
    Bir arkadasi kaybetmenin en kestirme yolunun ona odunc para vermek
    oldugunu ogrendim.
    YAS 36
    Onemli olanin baskalarinin benim icin ne dusundukleri degil, benim
    kendi hakkimda ne dusundugum oldugunu ogrendim.
    YAS 38
    Esimin beni hala sevdigini, tabakta iki elma kaldiginda kucugunu
    almasindan anlayabilecegimi ogrendim.
    YAS 41
    Bir insanin kendine olan guveninin, basarisini buyuk oranda
    belirledigini
    ogrendim.
    YAS 44
    Annemin beni gormekten her seferinde sonsuz mutluluk duydugunu
    ogrendim..
    YAS 46
    Yalnizca minik bir kart gondererek bile birinin gonlunu
    aydinlatabilecegimi ogrendim.
    YAS 49
    Herhangi bir isi yaptigimdan daha iyi yapmaya calistigimda, o isin
    yaraticiliga donustugunu ogrendim.
    YAS 50
    Sevgi, evde uretilmemisse, baska yerde ogrenmenin cok guc olabilecegini
    ogrendim.
    YAS 53
    Insanlarin bana, izin verdigim bicimde davrandiklarini ogrendim.
    YAS 55
    Kucuk kararlari aklimla, buyuk kararlari ise kalbimle almam
    gerektigini ogrendim.
    YAS 64
    Mutlulugun parfum gibi oldugunu, kendime bulastirmadan baskalarina
    veremeyecegimi ogrendim.
    YAS70
    Iyi kalpli ve sevecen olmanin, mukemmel olmaktan daha iyi oldugunu
    ogrendim.
    YAS 82
    Sancilar icinde kivransam bile baskalariina basagrisi Olmamam
    gerektigini ogrendim.
    YAS 90
    Kiminle evlenecegin kararinin hayatta verilen en onemli karar
    oldugunu ogrendim.
    YAS 95
    Ogrenmem gereken daha pek cok seyler oldugunu ogrendim.

Teþekkür / Beðeni

Standart Sevginin Sadece Sözünü Edenlerle, Onu Yaþayanlar Arasinda Ne Fark Vardir??

Sormuþlar ermiþlerden birine; "Sevginin sadece sözünü
    edenlerle, onu yasayanlar arasýnda ne fark vardýr?"
    "Bakýn göstereyim" demiþ ermiþ.
    Önce sevgiyi dilden gönüle indirememiþ olanlarý çaðýrarak onlara bir sofra hazýrlamýþ. Hepsi oturmuþlar yerlerine. Derken tabaklar icinde
    sýcak çorbalar gelmiþ ve arkasýndan da derviþ kaþýklarý denilen bir metre boyunda kaþýklar.
    Ermiþ "Bu kaþýklarýn ucundan tutup öyle yiyeceksiniz" diye bir de þart koymuþ.
    "Peki" demiþler ve içmeye teþebbüs etmiþler. Fakat o da ne? Kaþýklar uzun geldiðinden bir türlü döküp saçmadan götüremiyorlar aðýzlarýna. En sonunda bakmýþlar beceremiyorlar, öylece aç kalkmýþlar sofradan.
    Bunun üzerine "þimdi..." demiþ ermiþ. "Sevgiyi gerçekten bilenleri çaðýralým yemeðe."
    Yüzleri aydýnlýk, gözleri sevgi ile gülümseyen ýþýltýlý insanlar gelmiþ oturmuþ sofraya bu defa.
    "Buyurun" deyince her biri uzun boylu kasýklarýný çorbaya daldýrýp, sonra karsýsýndaki kardeþine uzatarak içmiþler çorbalarýný. Böylece her biri
    diðerlerini doyurmuþ ve þükrederek kalkmýþlar sofradan.
    "Ýþte" demiþ ermiþ. "Kim ki hayat sofrasýnda yalnýz kendini görür ve doymamýþ düþünürse o aç kalacaktýr. Ve kim kardeþini düþünür de doyurursa o da kardeþi tarafýndan doyurulacaktýr. Þüphesiz bunu da unutmayýn. Hayat pazarýnda alan deðil veren kazançlýdýr her zaman..."

Teþekkür / Beðeni

Standart 7 Gerçek

Budist rahipler, artýk yetiþtiðini düþündükleri bir öðrencilerini, yola çýkmadan önce çaðýrdýlar. Baþrahip öðrenciye tek bir soru sordu:

* "20 yýldýr buradasýn, neler öðrendin?"

"Yedi gerçek öðrendim" dedi öðrenci.

* "Yirmi yýldýr buradasýn, sadece yedi gerçek mi öðrendin?"

"Evet, yedi gerçek öðrendim..."

* "Say" dedi baþrahip, "birincisi..."

"Dostluklar ikiye ayrýlýr: Kalýcý dostluklar ve geçici dostluklar. Hayatta bir zorluk ortaya çýktýðý anda bozulan dostluklar daha çoktur, kalýcý dostluklar çok azdýr..."

* "Ýkincisi" dedi baþrahip.

"Ýnsanlarýn çoðunluðu kalplerini ve beyinlerini geçici deðerlere ayýrmýþlar. Bu deðerler uðruna kendi gerçek niteliklerinden taviz vermekten, kötü þeyler yapmaktan çekinmiyorlar..."

* "Üçüncüsü" dedi baþrahip.

"Ýnsanlar, amaçlarýna ulaþmak için birbirlerini ezmekten çekinmiyorlar. Oysa baþkasýna kötülük yaparak elde edilen her þeyin geldiði gibi ellerinden gideceðini anlamýyorlar..."

* "Dördüncü" dedi baþrahip.

"Ýnsanlar gerçekte bir anlamý ve önemi olup olmadýðýný hiç düþünmedikleri fakat deðerli ve anlamlý saydýklarý þeyler yüzünden birbirlerine zarar veriyorlar... Bu þekilde hayatý birbirlerine zehir etmeye alýþmýþlar."

* "Beþinci" dedi baþrahip.

"Herkes yanlýþýn nedenini, baþarýsýzlýðýn nedenini baþkalarýnda arýyor."

Kimse, baþýna ne geldiyse aslýnda kendi yüzünden geldiðini anlamýyor, kendi suçunu, yanlýþýný kabul edip düzeltmiyor..."

* "Altýncý" dedi baþrahip.

"Ýnsanlar helal lokmanýn ve bölüþmenin deðerini bilmiyor. En lezzetli lokmanýn helal lokma olduðunu unutuyorlar. Vicdanlarý ve mideleri arasýnda kaldýklarý zaman midelerini tercih ediyorlar..."

* "Yedinci" dedi baþrahip.

"Ýnsanlar bir þeye dayanmadan yaþama gücünü bulamýyorlar. Bu yüzden çoðu zaman anlamsýz þeylere sarýlýyor, güveniyorlar. Asýl sarýlmalarý ve güvenmeleri gereken belki de tek duygunun sevgi olduðunu anlamamakta ýsrar ediyorlar..

Nereden
    ist
    Teþekkür / Beðeni

BEÞ MAYMUN kafese beþ maymun koyarlar ortayada bir merdiven ve tepesinede iple muz asarlarher bir maymun merdivene çýkarak muza ulaþmak istediginde dýþardan üzerine soguk su sýkarlar her bir maymunayný denemeye giriþtiginde çok soguk suyla ýslanýr......bütün maymunlar bu denemeler sonunda sýrýl sýklam ýslanýrlarbir süre sonra muzlara hareketlenen maymunlar diyer maymunlar tarafýndan engellenmeye baþlar.....suyu kapatýp maymunlardan birini dýþarý alýp yerine yeni bir maymun koyulur ilk yaptýgý iþ muzlara ulaþmak içinmerdivene týrmanmak olur fakat diyer 4 maymun buna izin vermez ve yeni gelen maymunu döverler ... daha sonra ýslanmýþ maymunlardan biri daha yeni maymunla deyiþtirilir ve merdivene ilk yaptýgý atakta dayak yer .bu ikinci yeni maymunu en þiddetli ve istekli döven ilk yeni maymundur. ýslak maymunlardan üçüncüsüde deyiþtirlir en yeni gelen maymunda ilk atagýnda cezalandýrýlýr diyer dört maymunda yeni gelen ikisinin en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiç bi fikirleri yoktur .son olarak en baþtaki ýslanan maymunlarýn 4 ve 5 inciside deyiþtirilir.tepelerinde bir salkým muz oldugu halde artýk hiç biri muzlara yaklaþmamak tadýrlar nedenmi burada iþler böyle gelmiþtir ve böyle gider. ÝÞTE BU NOKTA ÞÝRKET POLÝTÝKALARININ BAÞLADIGI YERDÝR ---- HINÇAK-----

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)