Sayfa 2 Toplam 1223 Sayfadan BirinciBirinci 12345612 ... SonuncuSonuncu
Toplam 12225 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: önce 50 000 ler sonra 300 000 ler....

Nereden
    06
    Teşekkür / Beğeni

Alıntı tumer1960 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ; faizler artacak denilince genişlemeci para politikasından tamamen vazgeçildiği algısının oluşması. Aslında Yeni yönetim ve fed genişlemeci para politikasını yeniden başlatıyor. Aksine büyüme ve enflasyon hedefleri hala devam ediyor. Konuyla ilgili ilk gönderimde belirttiğim gibi sadece bunun yöntemini değiştireceğini söylüyor. Ben bu parayı eskisi gibi kağıt bazlı olarak özel sektöre, bankaya dağıtacağıma(bu yollada tüm dünyaya) , gevşek bütçe ile kamu yatırımları/harcamaları(600 milyar dolar seviyesinde alt yapı yatırımları vs) ve vergi indirimleri ile direkt ABD içine dağıtacağım ve tüketime yansıtacağım diyor.

Eski yöntemde para bankalar kanalıyla yönlendirildiği için halkın/reel sektörün eline tam olarak geçememiş, beklenen ekonomik aktivite sağlanamamış ve iç tüketime(dolayısı ile enflasyona) beklenen etkiyi yaratmamıştır. Aksine bu paralar hisse senedi, tahvil ve gelişmekte olan piyasalara gitmiştir. Mevcut yönetim bu konuda ciddi eleştirilmiştir.

Şimdi yeni yönetim diyor ki, "ben bu parayı büyüme ve tüketim yaratması için yapacağım harcamalar vasıtasıyla direkt ilk elden reel sektöre ve haliyle orada çalışan bireylere de vereceğim, ayrıca harcasınlar diye vergide indireceğim ve aracıyı aradan çıkarıp enflasyonu ilk elden sağlayacağım" diyor. Yani para politikasında klasik yöntemle genişleme yapacağım diyor. Burada ki ana amaçlardan biri eski genişleme yönteminde mevduat müşterisi haline gelmiş reel sektör firmalarını tekrar kredi müşterisi haline getirmektir. Yani mevcutta bitmiş olan parasal genişleme söyleme göre yeniden başlayacak fakat değişik yöntemle. Yani ABD halkı için değişen bir şey yok aksine mevcut durumdan daha fazla refah vaat ediliyor. Fakat bu tipteki genişlemede, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, 2009 da başlatılan genişlemedeki gibi bir refah imkanı ve dolar bolluğu olmayacak. Bu şekilde büyüme ve enflasyon hedeflerine ulaşılacak. Asıl daralma o noktadan sonra olacak. Ayrıca Carry Trade ile gelişmekte olan ülke ekonomilerinden daha fazla dolar emilme olasılığı kalmadığından ilk yöntemi devam ettirmeye ihtiyaç da kalmamıştır.

Fakat burada ki nüans şu; kamu harcamaları için borçlanma yapılacağından, haliyle tahvil faizlerinde artış beklentisi mevcut(Enflasyonist baskı) Buda dolara olan talep demektir. Buna normal sürecinde yapılması planlanan FED artırımları da eklenince piyasa beklentisinin önüne geçiliyor. Doların tüm dünyada hızlı değer artışı ve ABD tahvil getirilerinin artmaya başlaması piyasanın bunu önemsediğini gösteriyor. Bu konuda piyasa henüz yolun çok başında.

Burada faiz konusuna da değinmek gerekir. Başta ABD ve gelişmiş ülkelerde tahvil piyasası çok derin ve önemlidir. Tahvil fiyatlaması ve faizi piyasaya yön veren durumdur. Orada faiz denildiğinde akla ilk gelen tahvil fiyat ve faizlerdir. Kırılgan ve gelişmekte olan piyasalarda ise tahvil konusu tam olarak öne çıkamamış ve anlaşılamamıştır. Bu nedenle faiz denilince akla ilk gelen mevduat/kredi faizleridir.

Politika faizi ile piyasa faizini kontrol etmek bir yere kadar mümkündür. Merkezlerin politika faizi(ayrıca gecelikler) üzerinden piyasayı fonladıkları miktar ihtiyaç duyulan likiditenin çok az bir miktarıdır. Bu nedenle, piyasa eninde sonunda kendi faizini belirler. Bu da tahvil piyasasında ve mevduat/kredi tarafında kendini gösterir. Borç verme faizlerinde yapılan ciddi indirimler piyasada aynı etkiyi yaratmayabilir.

Fed'in uygulamış olduğu parasal genişlemelerin bitişinin özellikle gelişmekte olan piyasalarda ciddi etkileri olmuştur. Parasal genişlemenin biteceğinin ilanı Mayıs 2013'den günümüze gelişmekte olan piyasalar paraları(rand, ruble, real vs) %80-120 civarı değer kaybetmiştir. Bunun büyük bir kısmı da genişlemenin tamamen sonlandırıldığı Ekim 2014 tarihinden sonra gerçekleşmiştir. Sonuç, dışa bağımlılık oranına göre o oranda oluşan enflasyondur. Bu piyasalarda hisse senetlerinde de dolar bazlı ciddi kayıplar oluşmuştur. Yani hisse senedi yatırımcısı, parasının yüzdesel değer kaybı ile endeks yüzdesel değişimi arasındaki fark kadar kadar zarara uğramıştır. (yerel para biriminde para kazanmış gözükse bile) Hisse bazında farklılıklar olabilir.

Bu noktadan sonra ABD'nin izleyeceğini söylediği para politikası sonucu oluşacak tahvil faizleri artışı ve FED'in olası politika faizi artışı/artışları bu değer kaybı eğilimini sürdürebilir. (tabii bu bir süreçtir, bugünden yarına değil) Ayrıca kırılgan piyasalarda son 1 ayda tahvil faizlerinde ortalama %10-15 arası artış olmuştur.(bizim piyasamızda dahil) Bunun anlamı tahvili elinde tutan yatırımcının kısmen sattığıdır. Aynı süreçte Doların bu piyasalardaki degerlenmesine bakarsak, yatırımcının tahvilden çıkıp dolara geçtiği söylenebilir.

ABD dinamikleri ve metodu farklı da olsa benzer bir şekilde 1980 li yıllarda Japonya'nın canına okumuş ve batma noktasına getirmiştir. Ders niteliğinde anlatılır.(konumuzla ilgisi yok sadece paylaşmak istedim http://www.asyaekonomileri.com/?p=11)

Peki seçimi diğer grup kazansaydı ne olacaktı? Buradaki şahsi fikrim benzer yaklaşım yine uygulanacağıdır. Aktör farklı ama plan aynı olacaktı. Çünkü hastalık ilaca bağışıklık kazanınca ilacı değiştirmek şarttır. Ne kadar nasıl uygularlar, ne etkileri olur yaşayıp göreceğiz.

Son düzenleme : izag; Bugün saat: 03:43.
    Sayın Tümer,

Başka bir forum ortamında, başka bir isimle yaptığım analizlerimi zaman zaman paylaştığınız, önemsediğiniz ve bilginin yayılmasına emek verdiğiniz için teşekkür ederim. Paylaşmak istediklerinizi tam metin olarak yayınlamanızın konu bütünlüğü açısından daha faydalı olabileceğini düşünüyorum. Karar sizindir. İyi çalışmalar dilerim. Sevgiler...

2. Teşekkür BEéLLrock, METE99, bir bilmeyen, phaon teşekkür etti
    Beğeni BEéLLrock, METE99 yazıyı beğendi
    Teşekkür / Beğeni

Alıntı prodrive Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Tümer,

Başka bir forum ortamında, başka bir isimle yaptığım analizlerimi zaman zaman paylaştığınız, önemsediğiniz ve bilginin yayılmasına emek verdiğiniz için teşekkür ederim. Paylaşmak istediklerinizi tam metin olarak yayınlamanızın konu bütünlüğü açısından daha faydalı olabileceğini düşünüyorum. Karar sizindir. İyi çalışmalar dilerim. Sevgiler...
    Sayın prodrive
    Sizin başka bir forumda paylaştığınız çalışmaları sayın Tümer oradan alıp burada paylaşacağına , siz direkt burda da paylaşsanız daha iyi olmaz mı?
    Saygılar.
    YAZDIKLARIM TAMAMEN HAYAL ÜRÜNÜDÜR.YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

4. Beğeni adoer, bir bilmeyen yazıyı beğendi
    Teşekkür / Beğeni

Alıntı tumer1960 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

KISA VADE .........72.000

ORTA VADE........58.000

UZUN VADE.......48.000

HEDEF DEGERLER GERÇEKLEŞEBİLİR.

Sayın tumer1960

Grafikte yukarıya doğru da çizgiler var sanki ...Rakkamları alabilirmiyiz lütfen.
    Her şey beklemesini bilen kişiye kendiliğinden gelir.

6. Teşekkür sinterklass, ihakkı teşekkür etti
    Beğeni sinterklass yazıyı beğendi
    Teşekkür / Beğeni

Zamanlama sorunsalı

Her zamanki gibi.

Sayın prodrive ... bilginin paylaştıkça daha da büyümesi adına ...
    Her şey beklemesini bilen kişiye kendiliğinden gelir.

8. Teşekkür sinterklass, BEéLLrock teşekkür etti
    Teşekkür / Beğeni

KAPİTALİST MODE da geldigimiz nokta....

herseye 2013 de ki yazılarımla baslamıstık...neydi bu hersey...üç seyi şiddetle yazıyordum....ALTIN...PETROL...DOLAR...

PETROL...100 ila 150 dolar arasında dolasıyordu...altın 1900 dolarda...dolar tl 1.70 lerde idi...

birden ve aniden...altın 1900 ken....delianlının biri bi topic actı bu forumda....

baslıgı....ALTIN ÇÖKECEK....ÖNCE 1200...SONRA 900....

güldüler....graf koyup imkansız dediler...lagaluga yaptılar...iş yapmadılar...biz altını sattık ve shortladık...altın 1050 ye düştü...

yettimi.....yetmedi....borsa 50 000 dolar endekste....borsada çökecek demez mi durzu...shortlayın..

grafikler...hadi lemler...imkansızlar derken...iş yapmayıp lagaluga yaptılar...biz TIR yükledik seyrettiler...

borsa 50 000 dolar endeksten....22 000 dolar endekse düştü....tl grafta az düştü diye...acımadıki....acımadı ki diye inlediler...PARA KAYBETTİLER...

yettimi....yetmedi....dolar tl 1.70 lerde iken...DOLARA BİNİN...HEDEF....2.40....2.80...3.20....3.60...DEMEZMİ DURZU...der...

binenler biner...öbürleri graf asar...imkansız...felan ve filan derken....dolar 3.40 a cıkmaz mı....çıkarrrrr....

yettimi....yetmedi....

petrol...100 ila 150 arasında dolasıstı durdu...baslık...petrol önce 50 sonra 30 dolara düşecek...çüşşşşş....

grafikler asıldı...imkansızlıklar dile getirildi....felan ve filan...ve küütttt petrol 35 dolar....

bak su şık sıralamaya....***** elede düzgün sıralamıskı....insan hayranlıgını gizliyemiyor....

sonra....usaglar diyor....SON TANGO geliyor....bu baslık....

kim diyor butun bunları 2013 den beri....ulaa kuzu diye biri var o dedi....

bu yazdıklarında iç politika var mı....hayır yok....KAPİTALİST MODE DİYOR....bide SKENDER diyor habire...
    YAZDIKLARIM sadece sohbet icindir...baskasinin gorusu ile borsada islem yapan ayvayi cig yer...parmaklarin tuslarda ise....SENSIN SORUMLU OLAN...AGLAMA DUVARI ISE KUDUSTE...ne ararsan kendinde ara....

Teşekkür / Beğeni

kuzu şimdi sustu....yazmasına gerek yok...iddia ettigi şeyleri....olaylar olmadan iddia etti...poz aldı...olaylar oldu...paraları aldı...NİYE YAZSIN Kİ ARTIK....bundan sonra neyi yazması lazım...

yeni furgunları yazması lazım....ve ona göre mala yerleşmesi...ve ona göre gelecege bakması lazım...

kuzu sustugunda....planlama yapıyor demektir...

misal....dolarları hangi dolar tl de....turkiye sokup...tl ye dönüp neyi alacan önce...NEYİ ALACAN ÖNCE...NEYİ ALACAN ÖNCE...

SIRALAMA NE....batan geminin bi malı yok ki....faizi var...bonosu var...HİSSESİ var....fiyatları geberecek...emlakı VAR

ÖNCE NEYE GİRECEKSİN....

unutmayın....TURKİYEYE DIS BORC VERMİŞ...elini tasın altına sokmus yabancılar var...TURKİYEYİ ONLAR YÖNETİYOR...

AKP turkiyeyi yönetiyor diyorsanız....finansal piyasalara hiç girmeyin...ütülürsünüz...iç politika bos iş...kafa yormayın...

o piyasaya BORC VERMİŞ...HERİFE BAKIN....O HERİF NE YAPACAK....milyarlarca dolar vermiş herif...ula HERİF AHMAK mı...ha ha ha
    YAZDIKLARIM sadece sohbet icindir...baskasinin gorusu ile borsada islem yapan ayvayi cig yer...parmaklarin tuslarda ise....SENSIN SORUMLU OLAN...AGLAMA DUVARI ISE KUDUSTE...ne ararsan kendinde ara....

Teşekkür / Beğeni

bu topic....bu konularla ilgilenecek....kuzu bos işlere kafa yormaz...

Teşekkür / Beğeni

kapitalist mode da....kilit neyle acılır ve kapanırdı....PETROL ve ALTIN la...

bu ikisi...önce kilitler....sonra acar....

bi misal vereyim TURK EKONOMİSİ...gelişen piyasalara örnek...

ne diyordu yorumcular...petrol düşünce daha az dolar ödeyecegiz...turk ekonomisi sahlanır....

ben ne diyordum...hasstır lem cahil....tam tersi olur....örnek veriyordum...ve aynen oldu...

diyordum ki petrol 100 dolar.... dolar tl 1.70....petrole kac tl odüyorsun....170 tl....

petrol 50 dolara düştü diyelim....dolar tl o zaman 1.70 de kalmazki cıkar diyordum...hasstir diyorlardı bana...

denge kurulur diyordum nerede....170 tl de....yani petro 50 dolara düştümü...170 tl için ne gerek....170 /50=3.40 dolar tl gerek diyordum...

BAK NE OLDU....PETROL 50 NİN AZ ALTINDA....DOLAR TL 3.40 DA....carp ikisini gene 170 tl...

yani turkler....1 varil petrole....dolar tl 1.70 iken 170 tl ödüyordu 2013 de....şimdide 1 vari petrole 170 tl ödüyor...

buraya kadar anladınız mı kuzuyu....çünki bundan sonra yazacaklarım...BU 2013 DE YAZDIKLARIMIN TERSİ olacak....

TURK EKONOMİSİNİ GÖÇERTMEK İSYİYEN BİRİNİN....bu yazdıklarıma göre yapması gereken nedir....

soru bu işte....cugaplayın usaglar...

misal...petrol 100 dolara cıksa...dolar tl 3.40 da kalsa...turk halkı 1 varil petrole ne odeyecek....340 tl ödeyecek...işte bu GÖÇERTİR EKONOMİYİ...

anadın nı...

SATINALMA PARİTESİ....ÜLKENİN ZENGİLİGİ ÖLÇÜSÜDÜR....kafayı oyle yoracan...yoramıyorsan...bosuna o kafaya eziyet etme...gunahtır..ondan ne koy olur nede kasaba...

BİLGİ İLE DONANMAMISSA İNSAN....ona laf anlatmak zordur....

Teşekkür / Beğeni

dimekki neymiş ince iş...

soru 1....dolarları turkiyeye hangi dolar tl de sokmayı hesaplamak...cunki ilk etapta cıktıgı yerden yuzde 25 i düşer..iki ayda.

soru 2....sokulan bu para nereye gidecek önce....EMLAK mı...FAİZ mi...HİSSE mi...yoksa bi kombinasyon mu....

İŞTE BU....YENİ ON YILLIK PLANDIR....

yukarıdaki iki sorunun cevabı...PETROL ve ALTIN da....

ilerliyen gunnerde yazarım....şimdi yorgunum....

Teşekkür / Beğeni

VE NE DEDİM....AGUSTOS AYINDA....amerika borsasındanda cıkarken...HERYERDE NAKİT....BU FIRSATIN OLUŞMASINI BEKLEYECEGİM DEDİM....

ve ne yazmıştım 2013 de....2016 sonu ve 2017 ilk ceyrek bu 10 yıllık cycle ın dibidir demiştim...

yeni ekonomik ve geopolitik cycle baslıyacak....YENİ ON YIL...

Sayfa 2 Toplam 1223 Sayfadan BirinciBirinci 12345612 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)