- Adapazarý Belediyesi ile Ýl Milli Eðitim Müdürlüðü, gençleri uyuþturucunun zararlarý konusunda bilgilendirmek amacýyla "Çetin Ceviz" adlý tiyatro oyununu sahneliyor

Vali Yardýmcýsý Özdikici: "Bu tiyatrodaki amaç, "bir kereden, denemekten bir þey olmaz" demenin yanlýþ olduðunu vurgulamak suretiyle gençlerimizi bu kötü alýþkanlýklardan korumak.

Adapazarý Belediyesi ile Ýl Milli Eðitim Müdürlüðü, uyuþturucuyla mücadele kapsamýnda öðrenciler için "Çetin Ceviz" adlý tiyatro oyununu sahneliyor.

Orhangazi Kültür Merkezi’nde izleyicilerle buluþan Abdullah Þahin Nokta Tiyatrosunun oyunuyla, çocuklarýn madde baðýmlýlýðýnýn zararlarýný erken yaþta öðrenmeleri amaçlanýyor. Okullardan gruplar halinde gelen öðrencilere sahnelenen oyunda, mutlu bir ailenin küçük kýzýnýn arkadaþýna özenmesiyle baþlayan uyuþturucu baðýmlýlýðý ve buna karþý verdiði mücadele anlatýlýyor.

Tiyatro oyununda aile, hem sevinci hem de hüznü bir arada yaþýyor. Evin büyük oðlunun Amerika’da burs kazanmasýyla mutlu olan ailenin sevinci, küçük kýzlarýnýn aðlayarak eve gelmesiyle kýsa sürüyor. Arkadaþýnýn madde baðýmlýlýðýndan hayatýný kaybetmesine üzülen kýz, ailesine bu iþe kendisinin de karýþtýðýný itiraf ediyor. Bu itirafla adeta yýkýlan aile, vakit kaybetmeden kýzlarýnýn tedavisi için doktora baþvuruyor.

Emekli olduðu halde çocuklarýnýn eðitimi için taksi þoförlüðü yapan babanýn trafik kazasýnýn ardýndan tekerlekli sandalyeye mahkum kalmasý ve kýzýnýn madde baðýmlýlýðýný öðrenmesiyle verdiði mücadeleyi anlatan oyunun sonunda yine mutlu aile tablosu çiziliyor.

- Vali Yardýmcýsý Özdikici

Vali Yardýmcýsý Þakir Özdikici, gazetecilere yaptýðý açýklamada, madde baðýmlýlýðý ile mücadele konusunda Sakarya'da ciddi çalýþma yapýldýðýný söyledi.

Kamu kurum ve kuruluþlarýnýn, belediyelerin, sivil toplum örgütlerinin uyuþturucuyla mücadele komisyonunda el birliði ile çalýþmalarýn devam ettiðini belirten Özdikici, "Bu kapsamda Adapazarý Belediyesinin organizasyonuyla Nokta Tiyatrosu'nun öðrencilerimize sunmuþ olduðu gösteriden dolayý emeði geçen herkese teþekkür ediyorum. Bu tiyatrodaki amaç, gençlerimize fiilen göstermek, "bir kereden, denemekten bir þey olmaz" demenin yanlýþ olduðunu vurgulamak suretiyle gençlerimizi bu kötü alýþkanlýklardan korumak. Gençlerimizin bunu iyi algýladýðýný ve bununla mücadele edeceklerine inanýyorum. Umarým öðrencilerimiz ve aileleri de bize destek olur" diye konuþtu.

- Adapazarý Belediye Baþkaný Diþli

Adapazarý Belediye Baþkaný Süleyman Diþli de gençliðin ve öðrencilerin çaðýn en büyük hastalýðýyla karþý karþýya kaldýðýný anlatarak, bununla ilgili çalýþmalarýn devam edeceðini vurguladý.

Nokta Tiyatrosu'yla yakaladýklarý fýrsatý, kentte en ücra köþelerdeki okullarýn öðrencilerine ileterek uyuþturucuyla etkin mücadele hedeflediklerini vurgulayan Diþli, "Bugün o programlardan birini gerçekleþtirdik. Valimiz bu mücadelede okullarla ilgili gerekli katkýyý vereceðini ifade etti. Biz de belediye olarak bütün imkanlarýmýzý seferber ettik. Ýnþallah Sakarya'daki tüm öðrencileri bu çalýþmanýn içine katarak mücadele noktasýnda ciddi fýrsat yakalamýþ olacaðýz" ifadesini kullandý.

Adapazarý Berna Yýlmaz Ortaokulu 8. sýnýf öðrencisi Seda Ýnal da "Çok güzeldi, öðretici bir tiyatroydu. Hiç kimsenin madde kullanmamasý gerektiðini öðrendik, uyuþturucunun baðýmlýlýk yaptýðýný, zararlý olduðunu öðrendik" dedi.

Meltem Omak da tiyatroyu çok faydalý bulduðunu, ders verici nitelikte olduðunu ifade ederek, "Uyuþturucuyu kullanmamam gerektiðini ve baðýmlýlýk yaptýðýný öðrendim" þeklinde konuþtu.

Abdullah Þahin Nokta Tiyatrosunun Müdürü Sibel Aydýn da kendilerine geçen yýl madde baðýmlýlýðý ile ilgili oyun hazýrlanmasý talebi geldiðini anlattý.

Sanatçý duyarlýlýðýyla kendilerine gelen teklifi ele aldýklarý bilgisini veren Aydýn, "Uyuþturucu baðýmlýlýðý çok ciddi bir sorun olduðu için hemen çalýþmalara baþladýk. 3 aylýk prova sonucunda oyunu oynamaya karar verdik. Saðlýklý bir iþ çýkardýðýmýzý düþünüyorum. Memleketimizin ortak sorunu, cinsiyeti, rengi, ýrký, siyaseti olmayan bir oyun bu. Çocuklarýmýzýn düþtüðü uyuþturucu bataðýndan kurtulmalarýna yardýmcý olmak, buna bulaþmamalarýný saðlamak için sahneye konmuþ bir oyun" deðerlendirmesinde bulundu.

Oyunu Ýl Milli Eðitim Müdürü Selim Yavuz Sandýkçý, Adapazarý Belediye Baþkan Yardýmcýsý Rýdvan Sezer, Adapazarý Ýlçe Milli Eðitim Müdür Vekili Fevzi Mahmutoðlu, þube müdürleri ve öðrenciler izledi.