Son 10 yla ait bankalardan ekmi olduunuz kredilerin dosya paras ad altndaki kesintileri alabilmeniz mmkn.Yargtay'da emsal tekil edillecek davalar ile neticeye kavuan bu konu ile lkemizdeki bir ok vatandamz ilgileniyor.Kimisi endiinden bavuru yapmyor kimisi de ne yapacan bilmediinden.Sizleri de aryorlardr telefonunuzdan kredi dosya paranz geri alalm diye onlar komisyon karl alabiliyorlar.Ancak ayn ilemleri sizlerde yapabilirsiniz.Kredi dosya paras alabilmeniz iin yaplmas gerekenleri ayrntl bir ekilde sizler ile paylayoruz.

KRED DOSYA MASRAFINI ALMAK N NE YAPMALIYIM?

ncelikle kredi ekmi olduunuz bankaya gidiyorsunuz ve gielerden ekmi olduunuz kredinin dosya masraf kesintisini gsteren belgeyi istiyorsunuz.Bankaya nasl anlatacam diye dnmeyin onlar zaten bu konuyu bildikleri iin sizlere yardmc oluyorlar ve olmak zorundalar.Sizleri caydrmak iin baz bankalar fahi rakamlar isteyebiliyor.

rnein Garanti Bankas 70 TL Halkbankas 52 TL,Ziraat Bankas 30 TL Finansbank 5TL Bankasda belge bana yani kredi bana 5,25 TL cret istiyor.Bankaya demenizi yapn ve o creti dediinize istinaden verdikleri dekontu da atmayn nk bankaya dediiniz o creti de geri alabiliyorsunuz.

PEK NEREYE BAVURU YAPMALIYIM?

Bankadan belgenizi aldnz ikamet ettiiniz Kaymakamla gidiyorsunuz ve direk sraya girmeden yapacanz ilemleri size belirtmek istiyorum.ncelikle Kaymakamlktan ikametgah belgesi karyorsunuz ve bir dosya oluturuyorsunuz bir ka tane banka var ise bu dosyalar ayr ayr oluturuyorsunuz ve bu dosyann iinde ncelikle bir effaf dosyann iine ikametgah fotokopisi bankadan alm olduunuz dekont nufs czdan fotokopinizden 2 er adet kopya oluturarak dosyaya brakyorsunuz ve Kaymakamlkta bulunan tketici hakem heyetine bavuru yapyorsunuz.Oradaki grevli kiiler de bilgisayarda bulunan bavuru dilekenizi yazarak o dosyann ierisine brakyor ve bavurunuzu yapm oluyor.

Yalnz banka kredisi kesintisi 1200 TL altnda ise Tketici Hakem Heyetine 1200 TL nin stnde ise Tketici Mahkemesine bavuru yapmanz gerekiyor.Tketici Hakem Heyeti de Mahkemesi de Kaymakamln iinde bulunuyor.Son zamanlar da ok kii bu bavuruyu yapt iin bavuru sonularnzn kmas 4-5 ay bulabiliyor.Daha sonra adresinize bir yaz geliyor bu yaznn ayns bankanza gidiyor ve 15 gn iinde bankaki hesabnza para yatyor.