S K E Ç

Hazırlayan: Özlem ŞAHİN
e-mail: ozlemsahin61@yahoo.com

(Ramazan Eğlence Programları amaçlı hazırlanmıştır.)

(Komedi)

HOŞGELDİN RAMAZAN

(Çocuk hararetli hararetli su içerek girer, babası görür)

BABA: (Heyecanlı) :Oğlum, ne yapıyorsun,oruçlu değil miydin sen?

ÇOCUK: (yakalandığı için biraz korkar) Şey baba ya, ramazan gidince bir daha geliyor ama, ben gidersem bir daha gelemem, ne günahı ya..Hem Ne kızıyorsunuz ki canım.Ben önceden önlemimi almıştım.

BABA: (Kızgın) : Ne diyorsun oğlum sen? Bunun önlemimi olurmuş?

ÇOCUK: Olur tabii. Sahurda şöyle niyet etmiştim: ”Dayanırsam tutarım, dayanamazsam yutarım.” Dayanamadım ne yapayım?..

BABA: Hay Allah..Bu oğlan beni öldürecek (Baba, hem kızgın,hem üzgün çocuğa söylenirken....)

ÇOCUK: Babacım dur kızma lütfen ya, bir şey öğrenmek istiyorum sizden, kafama takılan bir şey var da.. (sevecen bir şekilde babayı yumuşatır)

BABA : E hadi sor bakalım.

ÇOCUK: Geçen gün hoca camide vaaz verirken dedi ki:

BABA: (sevinçli): Aferin oğlum....camiye gidiyorsun demek.....eee ne dedi oğlum hoca?

ÇOCUK: İçki içmenin bütün kötülüklerini, zararlarını sayıp döktü. Hatta içki içenlerin sırat köprüsünden geçerken, boyunlarında, dünyada içtikleri bütün içki şişeleri asılı olacak dedi. Doğrumu baba?

BABA: E hoca efendi dediyse doğrudur oğlum..

ÇOCUK: Ama merak ettim ben baba..

BABA: Neyi oğlum?

ÇOCUK: Boyuna asılı şişeler acaba boş mu olacak? Dolumu?

BABA: Ee ilahi oğlum,alemsin yani, tabii ki dolu olacak.

ÇOCUK: (çok sevinçli) Ciddi misin baba, desene ahirette de yaşadık..

BABA: Neee!!?? Ah benim hayırsız oğlum! bir de içki içersin ha!!? (Tam çocuğu dövecekken anne gelir)

ANNE : (telaşlanır) Hayırdır bey, ne oluyor burada? Ne yaptı bu yaramaz yine?

Babanın cevap vermesine fırsat bırakmadan çocuk lafa girer:

ÇOCUK: (ağlamaklı bir halde) Ya anne ya, valla bişey yapmadım, sadece birşey sordum diye babam bana çok kızdı. Hem anne, sana bir bilmece sorayım mı ha, lütfen anne, sorabilir miyim? (Anneyi de yumuşatır.)

ANNE: Sor tabii oğlum.

ÇOCUK : Bir yer vardır ki orada, zengin fakir ayrımı yoktur. Dertli giren neşeli olur, Oraya giren herkesin gönlü ferahtır. Bilin bakalım burası neresidir?

ANNE: Tabi ki cennet oğlum,

ÇOCUK : Hayır anne bilemedin, Meyhane.

(Baba çok kızar, söylenerek çocuğun üzerine doğru yürürken, çocuk annesine koşar ve hemen sorar.Bu arada anne, babayı tutar çocuğu dövmesin diye.)

ÇOCUK : Anne melekler uçar mı?

ANNE: Uçar.

ÇOCUK : Bütün melekler mi?

ANNE : Evet.

ÇOCUK : Peki o zaman bizim hizmetçi kız niye uçmuyor?

ANNE : (şaşırır) Hizmetçi neden uçacakmış oğlum?

ÇOCUK : Babam konuşurken ona hep meleğim diyor da.

ANNE: (kızgın) : Yaaaa öylemi!? O halde az sonra hemen uçar!!

Babası korkudan ne yapacağını şaşırır, çocuk güler, anne de babanın peşinden kovalar bir şekilde sahneyi terk ederler.