SPK, 'çaylak borsacı'ya 100 bin TL verip tecrübe kazandıracak

BORSA okur yazarlığını artırmak ve İMKB'ye daha fazla yatırımcı çekmek için bir internet sitesi kuran SPK, 'www.yatirimyapiyorum.gov.tr' adlı internet sitesinden vatandaşı borsa konusunda bilgilendiriyor. SPK şimdi de bu siteden 'Sanal Portföy Simülasyonu' adında yeni bir hizmet daha vermeye başlayacak. Sistem, piyasaya yeni yatırımcıları çekmeyi ve vatandaşı doğru bilgilendirmeyi amaçlıyor. Hazırlıkları 6 aydır süren Sanal Portföy Simülasyonu projesi kısa süre içinde hizmet vermeye başlayacak. Bu sistem, yatırımcılara gerçek piyasalarda sıfır riskle yatırım yapma imkanı sunacak. Yatırımcı, hesabına yatırılacak 100 bin lirayla alım-satım yaparken, yatırım yapmanın ipuçlarını zarar etmeden öğrenecek. Bu sistemi kullanan vatandaş, İMKB'nin açık olduğu zamanlarda, oradaki gerçek verilere bağlı olarak işlemlere katılacak.

TECRÜBE KAZANACAK
Elindeki sanal parayla istediği şirket hisselerini sanal olarak alacak olan vatandaş, gün sonunda hiç para kaybetmeden borsada yatırım yapma tecrübesi kazanacak. Böylece vatandaş, gerçekten İMKB'de yatırımcı olmadan büyük bir portföy yönetim deneyimi kazanmış olacak.

Sırada Kayserili kadınlar var
SPK Başkanı Vedat Akgiray da borsadaki yatırımcı sayısını artırmak istediklerini belirterek, 'Bu çerçevede yatırım araçları, yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken konular, yatırımcı olarak sahip oldukları haklar hakkında bilgilenmeleri hedefleniyor. Toplam 30 üniversiteden yaklaşık 5 bin öğrenciye seminerler verdik. 2012'de de 7 bölgede 7 üniversitede 3 günlük sertifika programları organize edilecek' dedi. Akgiray, ev hanımlarına yönelik düzenledikleri seminerleri de anımsatırken, 'Hanımlar lokallerindeki bu seminerler yaklaşık 700 kişiye ulaştı. Kadınlara yönelik bu tür seminerler Bursa, Adana, Kayseri, Gaziantep gibi illerde yapılacak' dedi.

Kaynak