Uranyumda mutabakat
İran ile Batılı ülkeler arasında uranyum takasını öngören, ortak formül üzerinde mutabakat sağlandı
16 Mayıs 2010 Pazar, 17:57:59

FORMÜLDE İLERLEME ve MUTABAKAT

İran ile Batılı ülkeler arasında uranyum takasını öngören, Türkiye, Brezilya ve İran'ın ortak formülü üzerinde mutabakat sağlandığı bildirildi.

Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Brezilya Dışişleri Bakanı Celso Amorim ve ev sahibi ülkenin Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki ile heyetler arasında yaklaşık 18 saat süren görüşmelerin ardından, uranyum takası konusunda üç ülkenin ortak formülünde mutabakat sağlandı.

3 Bakanın görüşmesinde oluşturulan ortak metnin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'ya sunulacak. Görüşmelere ilişkin ayrıntı ve nihai açıklamanın yarın üç lider tarafından açıklanması bekleniyor.
ERDOĞAN AKŞAM SAATLERİNDE İRAN'A GİTTİ
Başbakan Erdoğan, bir dizi temasta bulunmak üzere akşam saatlerinde İran'a gitti.
Başbakan Erdoğan'a eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Devlet Bakanı Mehmet Aydın da eşlik etti.
Erdoğan, İran'da en üst düzeyde temaslarının olduğunu, bunun ardından takas ile ilgili süreci başlatma fırsat bulacaklarını söyledi. Erdoğan, "Takas Türkiye'de olacak" ibaresi metne eklendiği için İran'a gidiyorum açıklamasında bulundu.
Erdoğan, ''İran'ın nükleer programından kaynaklanan sorunların diplomatik çerçevede çözümü için Brezilya ile yoğun bir çaba içerisindeydik. Bu çabamız aslında komşumuza ilişkin bir çabaydı hem bizi, hem bölgemizi yakından ilgilendiren adeta sorunlar yumağı... Dünyanın neresine gidersek gidelim sürekli önümüze getirilen, 'ne aşamada' sorularıyla karşı karşıya kalıyoruz.

Dışişleri Bakanım Ahmet Davutoğlu beyi İran'a göndermiştim. Sabahın erken saatlerinde belli bir noktaya, aşamaya gelindiği haberi verildi bana. Aslında Azerbaycan'a gitmem söz konusuydu, ancak İran'a gidip bu akşam çalışmaları tamamlayabilirsek, bu akşam ya da yarın sabahtan itibaren, bu çalışmaları tamamlayıp İran'dan Azerbaycan'a geçmeyi planlıyorum. Onun için şu anda Tahran'a hareketimiz... Bakü ve Batum ziyaretlerini gerçekleştireceğiz'' dedi.
Başbakan'ın İran'da, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşecek. Görüşmelerde nükleer silahlanma konuşulacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yarın da Azerbaycan'a, oradan Gürcistan'a, sonra da İspanya'ya geçecek.
''ERDOĞAN'IN GELİŞİ MÜZAKERELERDE İLERLEME İŞARETİ''

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Tahran'a gelişinin müzakerelerde ilerleme kaydedildiğinin işareti olduğunu söyledi.

Sözcü Ramin Mihmanperest, Arapça yayın yapan El Alem televizyon kanalına yaptığı açıklamada, ''Sayın Erdoğan'ın gelişi ve müzakerelere katılımı nükleer müzakerelerde ilerlemenin bir işaretidir'' ifadesini kullandı.

Bu arada, İran Meclis Başkanı Ali Laricani de ''İran, Brezilya'nın nükleer meseleye bakışı yapıcıdır ve müzakerelerin devamında ısrarcıdır'' açıklamasında bulundu.
habertürk