Sayfa 1 Toplam 13 Sayfadan 1234511 ... SonuncuSonuncu
Toplam 124 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Þarap içiyorum

Teþekkür / Beðeni

Standart Þarap içiyorum

Ýçki sofrasýna, muhabbet için eþ dost arkadaþ toplantýsýna ortam olmadan, normal yemeklerde, sofra içeceði olarak içilmesi, gýda niteliðinin önde oluþu, lezzeti ile, þarabýn hayatýmýzdaki yeri, içkilerden ayrýlýr.

Hayatý güzelleþtirmek için, iyi þaraplarý paylaþmak dileði ile.
    önceden öðrenenler indirimli fiyattan öðrenir,
    otoriteden öðrenenler özgürlük bedeliyle öðrenir,
    deneyerek öðrenenler etiket fiyatýndan öðrenir,
    hayattan öðrenenler gecikme zammýyla öðrenir,
    hayattan da öðrenemeyenler boþa gitmiþ hayatlarýyla öðrenirler...

Nereden
    istanbul
    Teþekkür / Beðeni

Güzel olmuþ! Eh!! Þarap içerken ona eþlik edecek tadlarada yer verilir artýk!
    [COLOR=DarkSlateGray][SIZE=2]Düþmanlarýnýzý kötülemeyin,
    onlar sizin eserinizdir[/SIZE].[/COLOR]

[SIZE=1][COLOR=DimGray]William Hazlitt[/COLOR][/SIZE]

Teþekkür / Beðeni

Adý :Selendi 2007Kategorisi :Sek Kýrmýzý ÞarapBölgesi :Manisa Selendi
    Üzüm Çeþidi :Cabernet Sauvignon - Merlot - ShirazÜretim Yýlý :2007Alkol Oraný :Alc. %13,5Þiþe Hacimleri :750 mlSelendi 2007 Sadece 6.500 Þiþe Üretilmiþtir.
    Selendi 2007 diðer þaraplardan farklý, çünkü Selendi 2007 þaraplarýný butik olarak ve " þato" düzeni ile yalnýzca kendi baðlarýmýzda yetiþtirdiðimiz üzümlerden özenle ve sýnýrlý sayýda ürettik. Kendi þaraphanemizde üzümlerle tek tek ilgilenip, hepsine ayný özeni gösterdik ve þimdi ayný özenle size Selendi 2007 sunuyoruz. Akhisar'daki baðýmýzda kendi üzümümüzü ürettik. Þaraphanemizi de baðýmýzýn hemen yanýna kurduk. Buna dünya þarapçýlýðýnda "þato usülü þarap üretimi" deniyor. Selendi 2007, Fransýz üzümleri Cabernet Sauvignon, Merlot ve Shiraz üzümlerinin karýþýmýndan elde ettik. Üzümleri ayrý ayrý fýçýlarda beklettik ve tadým testleriyle en kaliteli karýþýma karar verdik. Etiket resmini de Adnan Varýnca'nýn Selendi için özel olarak yaptýðý çalýþmalar arasýndan seçtik.

Sunumda bile bir özen var. Akin Öngör'ün þarapçýlýða kattýðý özel bir tat Selendi.

Teþekkür / Beðeni

En meþhur þarap Petrus’a dair

Petrus Merlot üzümünün hiç tartýþmasýz en iyi yorumlarýndan. Öyle yüceltilmiþ bir Merlot ki Sideways filminin baþ kahramaný Miles bu üzümü yersizce lanetlese de satýþlarý bana mýsýn demeyen yegane örnek belki de.

Bu isim þarap gündemimizi sürekli meþgul ediyor. Çünkü Petrus tüm þaraplar içinde en meþhurlardan, hatta kimine göre en meþhuru. Þarabý bilen, benimseyen ve saygý gösterenlerin Petrus adýný bilmemesi mümkün deðil. Çoðunluk Titanik’i sadece batan bir gemi olarak bilirken, popüler kültür sayesinde ayný adlý film geçtiðimiz yüzyýlýn bu karanlýklara gömülü efsanesine ýþýk getirdi. Batýk gemi biraz daha ulaþýlýr oldu, hatta senaryoya iliþtirilen tipik bir Hollywood imalatý aþk hikayesiyle bu büyük trajedi empati kazandý. Petrus’un da Titanik misali biraz daha ulaþýlabilir kýlýnmasýnda, gün ýþýðýna çýkartýlmasýnda fayda var.
    Arnaud Ailesi 18. Yüzyýl’ýn ortalarýna kadar bu pek kimsenin dikkatini çekmeyen baðýn sahibiymiþ. Halen dipdiri olan 1921 ve 1929 efsane Petrus rekoltelerinin tam ortasýnda, eski Bordeaux tüccarlarýndan Loubat Ailesi bu henüz keþfedilmemiþ teruarý parsel parsel satýn almaya baþlamýþ. Diðer bir unutulmaz rekolte olan 1945’e kadar dul Madam Edmond Loubat altýn yumurtlayacak bu baðýn tamamýný ele geçirmiþ. Ayný yýl Petrus’un potansiyelini erkenden sezen saðduyulu tacir Jean-Pierre Moueix de halen elinde bulundurduðu daðýtým tekelini sahiplenmiþ. Petrus’un hýzlý yükseliþinde Moueix o denli yadsýnamaz bir rol oynamýþ ki Loubat Ailesi mülkiyetini peyderpey ona teslim etmiþ.

50 KÜSUR YAÞINDA ASMALAR

Görkemli bir Bordeaux þarap imparatorluðunu yoktan yaratan, altý yýl önce vefat eden Jean-Pierre Moueix gibi oðlu Christian da çok yetenekli bir iþadamý. Bugün Moueix çatýsý altýnda bir düzine kadar Pomerol ve St.-Emilion ile Napa Vadisi’ndeki Dominus bulunuyor. Ayrýca Moueix bölgenin en büyük distribütörü ve ithalatçýsý. Bunlarla da yetinmeyip, milyonlarca kasa seri imalat þarap bile üretiyor. Senelik üçbin kasayla sýnýrlý üretimiyle Petrus aysbergin görünen ucu gibi kalsa da, ayný zamanda Mouiex hükümdarlýðýn en nadide hazinesi çünkü aileyi bu günlere taþýyan Merlot üzümünün hiç tartýþmasýz en iyi yorumlarýndan.
    Petrus öyle yüceltimiþ bir Merlot ki Sideways filminin baþ kahramaný Miles bu üzümü yersizce lanetlese de satýþlarý bana mýsýn demeyen yegane örnek belki de. Filmin yapýmcýlarýnýn Miles’in en deðer verdiði þarabý seçerken Petrus’a götürdükleri teklifin reddedilmesi az bilinen ilginç bir hikaye. Ortada kalan bu role iki hafta önceki þampanya yazýmdan anýmsayacaðýnýz lüks tüketim mallarý devi LVMH’in sahip olduðu, Petrus’un ezeli rakiplerinden Cheval Blanc olumlu bakýyor. Sýradan bir hamburgercide 1961 Cheval Blanc sefil bir köpük bardaktan yudumlanýyor. Halbuki onun da neredeyse yarýsý “lanet” Merlot! Petrus’un 50 küsur yaþýnda asmalarla kaplý baðlarý Cabernet Sauvignon’un kýzkardeþi Merlot için ideal bir teruar.

AMAN TANRIM PETRUS BU!

Kil bakýmýndan az rastlanýr oranda zengin üst toprak ayrýca bolca demir içeriyor ve þaraba yumuþaklýkla gücün istisnai birlikteliðini getiriyor. Asmanýn en iyi dostlarýndan mükemmel doðal drenajý da derin alt toprak saðlýyor. Bu kombinasyon býrakýn Pomerol kasabasý baðlarýný, Bordeaux’da, hatta dünyada eþi zor rastlanýr bir fenomen. Petrus’un özgün lezzeti teruarýn insanoðlu yardýmýyla yetiþtirdiði kusursuz üzümden geliyor. Benzer mükemmellikte Merlot teruarýna Toskana’da ve Napa Vadisi’nde de rastlamak mümkün. Çoðu rekoltede Petrus’a yaklaþan, hatta geçebilen Merlot’lardan Tenuta dell’Ornellaia Masseto, Tua Rita Redigaffi ve Le Macchiole Messorio ile Pahlmeyer, Pride ve Paloma Atlantýðýn iki yakasýndan üçlemeler.
    Yýllar önce bir kör tadýmda üç soruda tamamiyle tahmin ettiðim o þarabý asla unutamam. Daha önce hiç rastlamadýðým kadar çekici, zarif ve baþtan çýkarýcý kokulu, damakta da kadife eldiven giymiþ demir bir yumruk gücündeydi. Odadaki tüm burunlar kadehlerinin içinde kaybolmuþken sessizliði ilk sorumla bozdum; “Eski Dünya’dan mý?”... “Evet!” dedi þiþenin sahibi, gözlerimiz kenetlendi ve devam ettik; “70’li yýllardan mý?”... Þeytanca bir tebessümle yine “evet!” demez mi sesini daha da yükselterek. Son soru tamamen içgüdüseldi; “Sýnýflandýrýlmýþ bir Bordeaux’mu?”... “Hayýr!”... “Aman Tanrým!” diye haykýrdým; “1975 Petrus bu!”

Teþekkür / Beðeni

Kavaklýdere altýn köpük ve inci damlasý þaraplarý, suni olarak köpüklendirilmiþ olsalar da, gerçe þampanya olmasalar da, keyifle içilebilir iki þaraptýr.
    Normal satýþ fiyatlarý 35-40 TL. arasý olan bu iki þarapta, diasa marketlerinde promosyon devam etmekte. On liradan alýnabilir oluþu benim alýþ veriþ stilime uygun. Yýlbaþýnda, 40-50 Liradan satýlmakta olan Kavaklýdere Narince þarabýný da yine ayný marketten on liradan almýþtým.

Teþekkür / Beðeni

BOÐAZINA DÝZÝNE DURSUN DEMEK ÝSTERDÝM
    AMA ALLAH'TAN AFFINI ÝSTERÝM
    BU MESAJ BÖLÜMÜ hatalý
    aleni yapýlan günahlar
    sigara gibide özendirici iþleniþ

Hz. Muhammed (sav)Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktýr, günahý aleni iþleyenler hariç. Kiþinin geceleyin iþledigi kötü bir ameli Allah örtmüþtür. Ama, sabah olunca o: "Ey falan, bu gece ben þu þu iþleri yaptým!" der. Böylece o, geceleyin Allah kendini örtmüþ olduðu halde, sabahleyin, üzerindeki Allah'ýn örtüsünü açar. Ýþte bu, günahý aleni iþlemenin bir çeþididir. (Buhari, Edeb 60)

Senden yaþça küçüklere de kötü ÖRNEK OLMAKTASIN
    AMA ÖRNEK AMA ÖRDEK
    ÖMRÜN GEÇER ÖRDEK MÝSALÝ
    ALINMA AMA DOST ACI SÖYLER YAZAR

Teþekkür / Beðeni
    Blog Entries
    1

güzel bir baþlýk olmuþ

devam etmenizi dilerim

karýnca kararýnca zaman zamanda olsa bende katkýda bulunacaðým
    DÖVÜNMEYÝN. NEYE LAYIKSANIZ O ÞEKÝLDE YÖNETÝLÝRSÝNÝZ

Teþekkür / Beðeni

Raký þarap içiyorsam sana ne?

Ne ararsýn tanrý ile aramda,
    Sen kimsin ki orucumu sorarsýn?
    Hakikaten gözün yoksa haramda,
    Baþý açýða neden türban sorarsýn?
    Raký, þarap içiyorsam sana ne,
    Yoksa sana bir zararý içerim
    Ýkimizde gelsek kýldan köprüye
    Ben dürüstsem sarhoþkende geçerim.
    Esir iken mümkünmüdür ibadet
    Yatýp kalkýp Atatürk`e dua et.
    Senin gibi *****lerin yüzünden
    Dininden de soðuyacak bu millet.
    Ýþgaldeki hali sakýn unutma
    Atatürk’e dil uzatma sebepsiz
    Sen anandan yine çýkardýn amma
    Baban kimdi bilemezdin …

Teþekkür / Beðeni

Standart edep illa edep..cennet ucuz deðil cehennem ise _LÜZUMSUZ DEÐÝL.......

Alýntý busaymen Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    BU MESAJ BÖLÜMÜ hatalý
    aleni yapýlan günahlar
    sigara gibide özendirici iþleniþ

Hz. Muhammed (sav)Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktýr, günahý aleni iþleyenler hariç.

Senden yaþça küçüklere de kötü ÖRNEK OLMAKTASIN
    ALINMA AMA DOST ACI SÖYLER YAZAR
    AÇIKTAN ALENÝ GÜNAHINI ANLATAN
    VE ÖVENLERE PEK BÝR ÞEY SÖYLEYEREK ÝKNA ETMEK
    VEYA BÝR ÞEY ANLATMAK PEK MÜMKÜN DEÐÝLDÝR....
    SADECE ÞU DENÝLÝR HERHALDE
    edep illa edep..
    cennet ucuz deðil cehennem ise _LÜZUMSUZ DEÐÝL.......

Çocuðun resmi:

'Elde sigara

masada raký'

Çocuklarýn þiddeti nasýl algýladýklarýný tespit etmek amacýyla ilköðretim 5’inci sýnýf öðrencilerine uygulanan araþtýrmada, þok sonuçlar ortaya çýktý.
    Çocuklarýn þiddeti nasýl algýladýklarýný tespit etmek amacýyla ilköðretim 5'inci sýnýf öðrencilerine uygulanan ve resim çizme yönteminin kullanýldýðý araþtýrmada, yapýlan resimlerde en çok aile içi þiddete yer verildi.

ADANA - Çocuklarýn þiddeti nasýl algýladýklarýný tespit etmek amacýyla ilköðretim 5'inci sýnýf öðrencilerine uygulanan ve resim çizme yönteminin kullanýldýðý araþtýrmada, yapýlan resimlerde en çok aile içi þiddete yer verildi. Araþtýrmaya katýlanlarýn, yaptýklarý resimlerde kaba kuvvet kullanýmý, býçak ve ateþli silahlara daha çok yer verdikleri dikkati çekti. Çukurova Üniversitesi Eðitim Fakültesi Ýlköðretim Bölümü Öðretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Filiz Yurtal ile Öðretim Görevlisi Kazým Artut'un, çocuklarýn þiddeti nasýl algýladýklarý ve nasýl ifade ettiklerini yaptýklarý resimlere göre belirlemek amacýyla yaptýðý araþtýrmaya, 11-12 yaþ grubundaki 47'si kýz, 77 çocuk katýldý.

Genellikle aile içi þiddet içeren resimler çizdiler
    Çocuklarýn þiddeti nasýl algýladýklarýný ölçmek için pastel boya kullanarak þiddet uygulayan ve þiddete maruz kalan kiþi veya kiþileri konu alan resim çizmeleri istendi. Araþtýrma sonunda bazý öðrencilerin ayný kaðýda birden fazla resim çizdikleri görüldü ve kaðýtlardaki resimler ayrý ayrý deðerlendirildi. Çocuklarýn genellikle aile içi þiddet içeren resimlerde karý koca kavgalarý ve erkeðin kadýný maðdur etmesini konu eden resimleri çizdikleri gözlendi. Bunu sýrasýyla tartýþma, kapkaç, çete, savaþ ve töre gibi konulardaki þiddet olaylarý izledi.

Resimlerin yapýlan içerik analizinden elde edilen bulgulara göre ele alýnan konularda 47 resimle en fazla aile içi þiddete yer verildiði saptandý. Çalýþmada çocuklar þiddet uygulayanlarýn 107'sini erkek, 11'ini kadýn, 4'ünü de çocuk olarak resmetti. Þiddet uygulayanlarýn 39 resimde kaba kuvvete baþvururken, 28 resimde ateþli silahlara, 25 resimde býçaða, 7 resimde sopaya, 2 resimde ise sözlü saldýrýya baþvurduðu görüldü.

Sigara,
    alkol,
    býçak,
    sopa...
    Þiddet uygulayan kiþileri betimleyen resimlerin incelenmesinde ise elinde sigara, masada raký þiþesi, býçak, sopa ve ateþli silahlarýn çizilmesi ve bazý resimlerde de öfkeli bir yüz ifadesi çizilerek temanýn güçlendirilmeye çalýþýldýðý gözlendi. Þiddete maruz kalanlarýn resimlerinde ise yüzde morluklar, kiþilerin üzerlerinde kýrmýzý renkli kan izleri, gözyaþlarý ile gösterildi. Bazý çocuklarýn ise anlatýmý pekiþtirmek için figürlerinde “konuþma baloncuklarý”na yer verdikleri gözlendi. Öðretim Görevlisi Artut, resim yapmanýn çocuðun önceden öðrenmiþ olduðu bazý sözcük ve ifade biçimlerinden daha güçlü, daha yalýn bir anlatým ve iletiþim aracý olarak gerçekleþtiðini söyledi. Bu sürecin çocuðun duygu, düþünce, algý, kavram, tepki ve becerilerinin somut göstergeleri olduðunu vurgulayan Artut, araþtýrma sonuçlarýnýn, çocuklarýn çizdikleri resimlerde þiddet konusuna karþý duyarsýz kalmadýklarýný ortaya koyduðunu ifade etti

Teþekkür / Beðeni

Sn busaymen,
    Topiði kirletmeyiniz.
    Varlýðý ile yokluðu sizin inanmanýza, inanmanýz ise, koþulsuzluða ve itaate baðlý sistemle kendi hayatýnýza hükmedin. Gerisine karýþmanýz, sizi aþýyor.
    Size sümerleri okuyun demiyorum, ezberinizi bozun demiyorum.
    Anlamanýzý beklemiyorum.
    Saygýlarýmla.

Sayfa 1 Toplam 13 Sayfadan 1234511 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)