Para giriþ çýkýþýnýn nasýl hesaplandýðýndan kimsenin haberi olmadýðý halde,

-"hisseye para girmiþ, niye fiyatý düþüyor?",
-"endekse, borsaya para giriþi çok",
-"çok para çýkýþý var" ........

gibi reel olarak hiçbir anlamý olmayan ifadelerle her zaman karþýlaþabiliyoruz.

Bu nedenle, burada para giriþ-çýkýþýnýn matematiksel olarak nasýl hesaplandýðýný açýklamak istedim.

Aþaðýdaki ekran, Matriks Gold yazýlýmýnda Gerçekleþen Ýþlem Analizi>Alýcýlar Satýcýlar (Para Giriþ-Çýkýþý) menüsünden alýnmýþtýr.

Örnek tablo üzerinde, en altta Halkbank'a ait ilk 5 aracý kurum daðýlýmý görülmektedir.
Halkbank'ta en iyi alýcý pozisyonunda Deutsche Securities görülüyor, 5,859 TL maliyetle net 1.320.114 lot hisse almýþ ve bu iki deðeri çarptýðýnýzda ;

5,859 x 1.320.114 = 7.734.362 TL net hacim rakamýna ulaþýlýr.

(Hesaplama sonucunda 7.734.548 TL gibi çok küçük farklýlýk çýkmasý, maliyet yazýlýrken 5,859 sayýsýna yapýlan yuvarlama nedeniyledir!)

Ayný iþlem, ilk 5 en iyi alýcý ve en iyi satýcý diðer kurumlar için de yapýldýðýnda kýrmýzý dikdörtgen içine aldýðým alýþ ve satýþa ait net hacim deðerleri bulunur.Alýþ ve satýþ tarafýndaki ilk 5 kurumun net hacimlerini kendi aralarýnda toplayýp, toplam net alýþ hacmi ile toplam net satýþ hacmi arasýndaki farklý bulduðunuzda, yeþil diktörgen içine aldýðým meþhur para-giriþi rakamýna ulaþýrsýnýz.

Ýmkb'de iþlem gören tüm hisseler için yukarýda iþlemleri yapýp para giriþ çýkýþý rakamlarýný tablonun orta kýsmýnda görüldüðü þekilde topladýðýnýzda mavi dikdörtgen içinde gösterdiðim ilk 5 kurum bazýnda tüm hisselere girip çýktýðý iddia edilen para giriþ-çýkýþ rakamýna ulaþýrsýnýz.

Tüm bu basit rakamsal hesaplamalar ýþýðýnda, para nereye giriyor ben de merak ediyorum doðrusu?