Para giri knn nasl hesaplandndan kimsenin haberi olmad halde,

-"hisseye para girmi, niye fiyat dyor?",
-"endekse, borsaya para girii ok",
-"ok para k var" ........

gibi reel olarak hibir anlam olmayan ifadelerle her zaman karlaabiliyoruz.

Bu nedenle, burada para giri-knn matematiksel olarak nasl hesaplandn aklamak istedim.

Aadaki ekran, Matriks Gold yazlmnda Gerekleen lem Analizi>Alclar Satclar (Para Giri-k) mensnden alnmtr.

rnek tablo zerinde, en altta Halkbank'a ait ilk 5 arac kurum dalm grlmektedir.
Halkbank'ta en iyi alc pozisyonunda Deutsche Securities grlyor, 5,859 TL maliyetle net 1.320.114 lot hisse alm ve bu iki deeri arptnzda ;

5,859 x 1.320.114 = 7.734.362 TL net hacim rakamna ulalr.

(Hesaplama sonucunda 7.734.548 TL gibi ok kk farkllk kmas, maliyet yazlrken 5,859 saysna yaplan yuvarlama nedeniyledir!)

Ayn ilem, ilk 5 en iyi alc ve en iyi satc dier kurumlar iin de yapldnda krmz dikdrtgen iine aldm al ve sata ait net hacim deerleri bulunur.Al ve sat tarafndaki ilk 5 kurumun net hacimlerini kendi aralarnda toplayp, toplam net al hacmi ile toplam net sat hacmi arasndaki farkl bulduunuzda, yeil diktrgen iine aldm mehur para-girii rakamna ularsnz.

mkb'de ilem gren tm hisseler iin yukarda ilemleri yapp para giri k rakamlarn tablonun orta ksmnda grld ekilde topladnzda mavi dikdrtgen iinde gsterdiim ilk 5 kurum baznda tm hisselere girip kt iddia edilen para giri-k rakamna ularsnz.

Tm bu basit rakamsal hesaplamalar nda, para nereye giriyor ben de merak ediyorum dorusu?