Toplam 1 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 1 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Korku Kültürü (Doðan Cüceloðlu'ndan)

Teþekkür / Beðeni

Standart Korku Kültürü (Doðan Cüceloðlu'ndan)

SUYU BOZULDU

Korku içindeyiz. Sürekli birþeylerden korkuyoruz. Yarýn gözümüzü ekonomik krize açýp bir anda borçlarýmýzýn katlanmasýndan… Durakta beklerken bir bombayla paramparça olmaktan…Hiç beklemediðimiz bir anda iþsiz kalmaktan…Tüm yaþamýmýzýn bir anda deðiþmesinden… Çocuklarýmýza karanlýk bir dünya býrakmaktan…Korkuyoruz!

Korktukça içimize kapanýyoruz, yalnýzlaþýyoruz, mutsuzlaþýyoruz!

Tam da mutsuzluðun dibine vurduðum birgünde bir kitapçý vitrininde karþýlaþtým Doðan Cüceloðlu'nu son kitabýyla.
    Kitap adýyla tavladý beni : Korku Kültürü!

Kitabýn alt baþlýðý adýndan bile güzel: Niçin Mýþ Gibi Yaþýyoruz?
    Psikoloji Profesörü Cüceloðlu ile TV8'de Cumartesi sabahlarý yayýnlanan programýnýn çýkýþýnda konuþtuk.
    Uzun ve epey öðretici konuþmanýn sonunda anladým ki Türkiye'nin suyu hasta!

Niye mi?

Ýþte Doðan Cüceloðlu'nun aðzýndan nedenleri…

Bir arkadaþým anlatmýþtý. Japon balýðý almýþ. Ýþten sonra evine gidip balýðýný seyrediyormuþ . Þahaneymiþ seyretmesi, böyle dalga dalga gidiyormuþ balýk. Ama bir süre sonra balýk yan yatmýþ, debelenmeye baþlamýþ. Kavanoza koyup deniz biyoloðu olan bir arkadaþýna götürmüþ. Biyolog incelemiþ, demiþ ki;
    - Ýyi haberim var, kötü haberim var, hangisinden baþlayayým?
    - Hangisinden istersen
    - Ýyi haberim balýk hasta deðil. Kötü haberim suyun hasta.
    - Su hasta olur mu ya?
    - Evet olur, iyi oksijen almýyor bu su. Bundan dolayý bir bakteri girmiþ .Ve bu bakteri balýðýn sinir sistemini böyle etkilemiþ.
    - Ne yapmam lazým?
    - Balýðýn suyunu deðiþtireceksin , bir de pompaný deðiþtireceksin.
    Su deðiþince, pompa sistemi deðiþince gerçekten de balýk iyileþmiþ bir süre sonra. Yine þahane biçimde dalga dalga gitmeye devam etmiþ!

Bizim suyun hastalýðý ne peki?
    Korku kültürü.

Korku kültürü kavramýný biraz açabilir misiniz?
    Korku kültürü yaþamda gücü temel olarak kabul eder. Hayatta en önemli þey güçtür. Bu nedenle yaþam sürecinin kendisini sýfýrlar. Mutluymuþsun, coþkuluymuþsun, zevk alýyormuþsun hiçbir önemi yok. Seni güçlü kýlýyor mu kýlmýyor mu ona bakacaksýn. Bu da sonuçlarla belli olur. Mevki edindin mi, para kazanýyor musun, þöhretli misin, göster bana! Böylelikle yaþamýn bir süreç olarak deðeri yok, güç temel deðerdir. Güçlü olan haklýdýr, çünkü o güçlüdür. Güçlü olanýn denetleme hakký vardýr, çünkü o güçlüdür. Yönlendirir. Böylelikle tüm iliþkiler ve yaþam onun üzerine oluþmaya baþlar. O nedenle böyle bir toplumda insan insana iliþki yoktur, güçlü güçsüz iliþkisi vardýr. Kadýn erkek iliþkisi yoktur, güçlü güçsüz ilþkisi vardýr. Patron iþveren iliþkisi yoktur, güçlü güçsüz iliþkisi vardýr. Bir toplumda 'Sen benim kim olduðumu biliyor musun?' diye soruluyorsa o toplumda güçlü güçsüz iliþkisi vardýr!
    Korku kültüründe insanlarýn ilk karþýlaþtýklarýnda akýllarýndan geçen þudur: Þimdi burada kimin borusu ötecek. O yüzden kolay kolay gülümsemezler, baþka tarafa bakarak el sýkarlar. Yani diyor ki: Yersen, burada baba benim. Böyle durumlarda ben kendimi nasýl tanýtacaðým. Profesör Doktor Doðan Cüceloðlu. Mutlaka mevkimi söyleyeceðim. Yani iþte 15 kitap yazdým, tv programý yapýyorum, filan, filan…Bir kýdem listesi yapacaðým sana güçlü olduðumu göstermek için. Çingeneler kavga ettiðinde bende bu var diye sende ne var diye atýþýrlarmýþ ya… Bizdekinin ayný. Adam kitap yazýyor, üzerine Prof bilmemkim diye titrini yazdýrýyor, ne gerek var?
    Korku kültüründe eþit iliþki yoktur, kim daha güçlü, kim daha üstün iliþkisi var. Daha evlenirken bu karý koca iliþkisinde kendini belli eder, ilk gece gözünü korkutuyor, ilk gece. Anne baba çocuk iliþkisinde de öyle.

Anne baba iliþkisinde nasýl?
    Çocuk bir kere 0 - 7 yaþ arasýnda müthiþ bir mücadele veriyor.

Ne mücadelesi veriyor?

Varolma mücadelesi veriyor. 'Yemiyeceðim' diyor, 'Doydum' diyor. 'Yiyeceksin' diye aðzýna týkýyoruz kaþýðý. 'Aç deðilim' diyor. 'Hayýr açsýn' diyoruz.
    Düþünebiliyor musun ya? Þu iþkenceyi düþünebiliyor musun?

Geçen gün üniversite öðrencilerinden oluþan 70 kiþilik bir gruba konuþtum.
    Bir kýz öðrencinin önüne gittim. 'Merhaba' dedim ama görüyorum nasýl korkuyor. Ýnþallah doðru cevap veririm kaygýsý var yüzünde. 'Sabahleyin karþýlaþsak ben sana sorsam 'Uykunu alabildin mi?' diye. Uykunu alýp almadýðýný bilebilir misin?' dedim. 'Bilmem, belki' dedi. Bu çok acý birþey. 'Peki' dedim 'Senin uykunu alýp almadýðýný senden daha iyi bilecek kim var?' Ona da cevap veremedi. Üniversite öðrencisi bu! Yandaki arkadaþa döndüm. 'Aç mýsýn tok musun bilir misin?' dedim. Cevap veremedi, ýýýððð filan yapýyor. 'Senin aç ya da tok olduðunu senden daha iyi bilebilecek biri var mý?' dedim. 'Lokantacý 'dedi. Bunlar üniversite öðrencisi! Bunlar bu kadar sýnavdan sonra üniversiteye girebilmiþ seçilmiþ insanlar! Ama düþünün öyle bir yaþamý boþaltma durumu var ki çocuk aç mý uykusuz mu bilmiyor.

Ve ben psikolog olarak þunu söylüyorum. Bir insanýn yaþmýnýn temeli 0 - 7 yaþ arasýnda atýlýyor.
    Bir vatandaþýn vatandaþlýðýnýn temeli de 0 ile 7 yaþ arasýnda atýlýyor.
    Neye benziyor bu biliyor musun, eðer siz bir çocuða 0 - 7 yaþ arasýnda Türkçe öðretemezseniz, ondan sonra da düzgün Türkçe konuþamaz, ona benziyor. Eðer çocuklarýnýza 0 ile 7 yaþ arasýnda vatandaþ olma bilinci veremezseniz ondan sonra ikinci dil öðrenirmiþ gibi zorlukla aksak öðreneceklerdir.

O zaman o üniversitelinin aç olup olmadýðýný bilmemesinin nedeni de annesinin çocukken aç olmadýðý halde zorla yedirmesi mi? Onun adýna kararlar vermesi mi?
    Bu ufak bir örnek.
    Genel olarak çocuða verilen mesaj önemli. 'Sen küçüksün bilmezsin büyükler bilir. Sen kimsin ki…' Bu genel mesaj yerleþince ' Ben kimim ki, otorite daha iyi bilir' inancýna dönüþüyor. Korku kültürünün özü bu!

Öyle olunca yaþam tamamýyla gerçeðin araþtýrýlmasý deðil, özgürce bir yolculuk deðil, bireylerin, gruplarýn, cemaatlerin birinden daha güçlü olma mücadelesine dönüyor.

Türkiye'de siyasal anlamda yaþanan da bu deðil mi?
    Evet! Ýþte bu korku kültürünün aksi olan saygý kültüründe çok temel bir deðer vardýr. O da gerçeðe saygýdýr. Üniversite neden vardýr? Gerçeði keþfedip,öðrenip, yaymak için vardýr. Oysa bu korku kültürünün umurunda deðil. Korku kültüründe üniversite makam için vardýr, mevki için vardýr, daha güçlü olmak için vardýr. Araþtýrma yapmaktan daha çok nasýl kulis faaliyetleriyle, ayak oyunlarýyla makam elde edileceði öðrenilir. Ayakta kalanlar, mevki, makam sahibi olanlar bunlardýr. Ve bunlar bir öðrenci çok akýllý ve yetenikliyse korkarlar, onu asistan almazlar.

Sadece üniversitelerde deðil, hiçbiryerde çok akýllý adam istemezler Türkiye'de.

Evet, çünkü tehlikesin. Ama ben 25 yýl yurtdýþýnda bulundum. Orada adamýn seni sevmesi veya sevmemesi üçüncü dördüncü derecede ilgilendiði birþey. 'Sevmem ama harika bir kafasý var, ondan dolayý buraya getirmek zorundayým' diyor. 'Arkadaþým olarak görmem ama hakkýný veririm' diyor.
    Þöyle düþünmek lazým. Hepimiz bir ekibin parçasýyýz. Ben þu çocuðun ( parkta oynayan çocuðu iþaret ederek) daha mutlu olmasýnýn bir parçasýyým. Herkes böyle düþünmeli. O çocuk mutsuzsa emin ol þu veya bu þekilde o mutsuzluk benim hayatýmý etkiler. Trafiði düþün, herbir kiþinin araba kullanýþýnýn kalitesi diðerinin hayatýný etkiler. Sarhoþ ise, yorgun ise, hýzlý ise trafikteki herkes etkilenir. Toplumda da öyle. Ben buna biz bilinci diyorum. Korku kültüründe biz bilincinin geliþmesi mümkün deðil.
    Ya ben bilinci denilen arsýz saldýrgan kültür geliþir, ya da sen bilinci denilen ezik kiþiliksiz kültür geliþir.

Arsýzlar ezikleri daha da eziyor yani o zaman?

Zaten sen diyenler 'Meee' diyor, 'Çoban yok mu? Uykum var mý yok mu bana söylesin, biri benim hakkýmý korusun.'
    Mesela sýnýfa girin öðretmen olarak. Korku kültürüyle yetiþmiþ çocuða güleryüzlü davranýn, 'Günaydýn çocuklar nasýlsýnýz?' filan deyin. Üç dört ders sonra size parmak atmaya kalkarlar. Siz üzülürsünüz ben bunlara insan muamelesi yapýyorum, yaptýklarýna bak diye. Size süratle öðretirler nasýl öðretmen olunmasý gerektiðini. Demek ki korku kültüründe korkutulma ihtiyacýnýn giderilmesi için korkutan birisinin olmasý lazým. El ve eldiven gibi. Ve bu bir yaþam felsefesi. Mesela korku kültüründe yetiþmiþ kadýnlar da korkutan erkek ister. Onlarý korkutmayana 'Ne biçim erkek' derler.

Türkiye'de yüzde kaç korku kültürü hakim?
    Þimdi belirli bir azýnlýk grup var. Ýnsan haklarý, çocuk haklarý diyen, insanca bir yaþam isteyen, birbirlerine 'Günaydýn' demek isteyen, trafik kurallarýna uyan…Benim gördüðüm kadarýyla çok az…Ve bu insanlar çok yalnýz. Eðer Türkiye'de uygar insan gibi yaþamaya çalýþýrsanýz süratle kendinizi keriz olarak görürsünüz. O sýnýfa girip de 'Günaydýn' diyen öðretmenin durumuna düþersiniz.

Baþýnýza gelmedik kalmaz yani?
    Kendinizi korursunuz ama o zaman da kendinize yabancýlaþýrsýnýz. Bir mutsuzluk yaþamaya baþlarsýnýz. Ve altýný çizmek lazým. Kimsenin kabahati yok. Kimse kötü niyetle yapmýyor bunu. Bildiði baþka bir þey yok. 0 - 7 yaþ aralýðýnda bunu öðreniyor. Bildiðini de gelecek nesle baðýrta çaðýrta aktarýyor. Bu böyle gidiyor.
    Nasýl ki alfabeyi deðiþtirmek için seferberlik yaptýk, köy köy gezip anlattýk. Bence bizim ana babalýðý öðrenmemiz için de ayný þey lazým. Çok ciddi olarak ve bilimsel olarak. Ve bunu herhangi bir ideolojinin herhangi bir güç kapma yarýþýnýn parçasý haline getirmeden yapmak çok önemli.

Türk politika tarihinde korku kültürü ne kadar hakim? Hep korkutularak mý yönetilmiþ Türkiye?

Korku kültürünün dýþýnda baþka bir akým olmamýþ. Avrupa'nýn yaþadýðý aydýnlanma, birey olma hakký mücadelesi olmamýþ. Ýþte Atatürk devrimleriyle bunu yapmaya çalýþmýþ. Fakat korku kültüründe yetiþmiþ insanlar onu da hemen bir canavar haline getirip iki kampa ayrýlmýþ, hangisi güçlü olacak mücadelesi yapýyor. Ýki tarafýnda anlaþtýðý temel deðerler nedir konusunda bir araþtýrma içerisine girmiþ deðiliz. Ben þimdi olanlarýn hepsini korku kültürü içinde bir mücadele savaþý olarak görüyorum, Bu da bana acý veriyor.

Bir de bu savaþýn, bu en tepedeki güç savaþýnýn bizlerde, sýradan insanlarda yarattýðý korkular var. Herkes endiþeli, kaygý içinde ve mutsuz.

Gerçeðe saygý bir deðer olarak kurumlarda yaþamýyorsa o zaman benim çok dikkat etmem gereken þeyler var. Ailem var, iþim var, düzenim var. Yaþamýmý devam ettirmek için benim ya çok güçlü olmam lazým ya da çok güçlü bir ekibin parçasý olmam lazým. Bütün mücadele böyle dönüyor þimdi Türkiye'de. Karþý tarafýn haklarý umurunda deðil, zerre ilgilendirmiyor. Bir onlarýn gözüyle bakayým diye kimse demiyor. Çünkü bakarsa gücünü kaybediverir. O yüzden herkes yüzde 100 haklý olduðunu iddia ediyor. O yüzden de diyalog imkaný ortadan kalkýyor. Diyalog imkanýnýn olabilmesi için herkesin 'Arkadaþ sen de ben de farklý bakýyoruz ama müþterek bir gayemiz var' diyebilmesi lazým. Müþterek kabul ettiðimiz kriterler olmasý lazým. Bu kriterler yok. O yüzden ben sana baktýðýmda acaba hangi taraftan diyorum. Sana da sormuyorum, güvenim yok, alttan alttan anlamaya çalýþýyorum.

Benim gördüðüm kadarýyla hem parti içi hem partiler arasý politika güç mücadelesinden baþka birþey deðil. Kim mevkiye makama gelirse nemalanma durumu olarak görüyorum bunu. Ýçten içe hepimiz de bu böyle olur diye kabul etmiþiz. O nedenle korku kültürünü bizim en önemli baþ belamýz olarak görüyorum. Henüz daha farkýnda deðiliz nasýl ki balýk suyun farkýnda deðil, biz de korku kültürünün farkýnda deðiliz.

Bizim de suyumuz mu hasta?
    Aynen öyle, akvaryumun suyu ayný olduðu sürece yeni balýklar koysan bile bir süre sonra onlar da hastalanýr. Þimdi biz ne yapýyoruz, milletvekillerini suçluyoruz. Sanki onlar gökten zembille indi. Onlar da bizim balýðýmýz!

Peki suyu iyi etmek için ne yapmak lazým? Suyun ilacý ne?
    Deðerler!

Ýlk deðer gerçeðe saygý. Anne baba olarak çocuðunun gerçeðine saygý duyacaksýn.

Ýkinci deðer, gerçeðe sevgi. Anne baba olarak çocuðunu seveceksin.

En önemlisi de yaþama saygý. Çocuðun kendi yaþamýnda kendisi olarak var olabilmesine saygý duyacaksýn!
    Konu stockbroker tarafýndan (25.Kasým.2012 Saat 18:20 ) deðiþtirilmiþtir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)