Bütün kadýnlarýn dünya kadýnlar günü kutlu olsun. Ay! Pardon o dündü dimi? Yani dün kadýnlar günüydü de bugün deðil mi? Yahu her gün kadýnlar günü. Bence sembollere, günlere sýðýnmadan, bir þeyleri kutalayamazmýyýz veya benimseyemezmiyiz.

Kendimi bildim bileli, bu tip günlerin anlamsýzlýðýna inandým ben. Bir tek doðumgünlerin esaslýðý ve gerçekliði var. Ýnsan ne bir gün önce ne bir gün sonra doðuyor sadece kafa kaðýdýnda yazan günde doðuyor. Anlamsýz günlere gelince tabiki bunlar kendimce kararýmca anlamsýz günler. Sýrayla; sevgililer günü, anneler günü, babalar günü, kadýnlar günü. Sevgililer günü, bütün kadýnlar(istisnalar hariç) bekler sevgilim ne alacak diye ben beklemeden alanlardan olduðum için sorun olmuyor kendi adýma. Dert edinmiyorum. Sevgilim sadece o güne mahsus bana özel bir þey yapýp, 364 günün diðer baþka günü yapmýyorsa, sadece o gün en güzel çiçeði alýp, en güzel laflarý söylüyorsa veya seni seviyorumu sadece bir tek o gün en içten söylüyorsa, banane sevgililer gününden. Ne saçmadýr, detaylarla tek güne sýðdýrmak sevdiðini. Ben sevgilime teþekkür ediyorum seni seviyorum cümlesini bir güne sýðdýrmadýðý , en içten sevgi sözcüklerini ve içinden geldiðinde sevgisini belli ettiði her an için. Anneler günü ve babalar gününe gelince ; bu da saçma bir gün. Annenize veya babanýza o gün çiçek alýyorsanýz, hediye veriyorsanýz, veya o gün sadece 1 gün en içten seni seviyorumu diyorsanýz, 364 gün ebeveyinlerinize ayný davranmýyorsanýz hiç ama hiç anlamý yok. Bir güne sevgiyi sýðdýrýp o günü her güne yayýp, her gün seni seviyorum demeyip, sarýlýp öpmedikten sonra. Gelelim dünya kadýnlar gününe. Kadýn haklarýný çok güzel koruyoruzda, birde gününü kutlamak kaldý. Ve kadýnlarý sadece, ülkemizin batý bölgesinde yaþayan kadýn grubu olarak algýlamayalým lütfen. Bu ülkenin doðusunda yaþayýp, okula gönderilmeyen kýz çocuklarýný, eðitimden nasibini almayýp sadece tarlada çalýþýp, çocuk doðurmak iþi olarak görülen kadýnlar var. Bu ülkede söz hakký, dýþarda çalýþma hakký tanýnmayan, dayak yiyen kadýnlar yaþýyor. Ve bunlara dur denilmiyor hakkýyla. Þimdi kadýnlar gününü kutlamak gerek öylemi, ezilen kadýnlar için bir þey yapalým sonra hakkýyla kutlarýz.

Kýsaca bir þeyi yapmak için yapmamak gerek. Yürekle, içtenlikle yapýp, her yaþanan günün hakkýný verek, her günü özel kýlmak gerek. Hepimizin kadýnlar günü, erkekler günü, anneler günü, babalar günü, sevgililer günü, her gün kutlu olsun. Her günün detayalarýnda, sevginin hakkýný vererek yaþamanýz dileðiyle.