SERMAYE ARTIRIMI, KAR PAYI VE GENEL KURUL AÇIKLAMALARI
Hangi şirket genel kurulu hangi tarihte yapacak? Hangi şirketler sermaye artırım kararı aldı?

BSOKE Batısöke Söke Çimento Sanayii T.A.Ş.’nin 05.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“05.03.2009 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu Toplantısında ödenmiş sermayenin 22.500.000 TL (%40) Sermaye Düzeltmesi Farklarından karşılanmak suretiyle bedelsiz artırılarak 56.250.000 TL’sından 78.750.000 TL’sına yükseltilmesine ve buna ilişkin olarak ana sözleşmenin 6. maddesinin tadiline karar verilmiştir. Ana Sözleşmenin söz konusu maddesinin tadil metni ekdedir.”
Ana sözleşme tadil tasarısı ekte yayınlanmaktadır.
 •   •  •   •  •   • 
BUMYO Bumerang Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 05.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“Şirketimiz Yönetim Kurulu 05/03/2009 tarihinde yaptığı toplantıda, şirketimiz hissedarlarının 31/03/2009 tarihinde saat 12.00'da ekte yer alan gündem maddelerini görüşmek üzere, Kemankeş Mah., Galata Mumhane Cad., No:43, Karaköy/İstanbul adresinde yapılacak Olağan Genel Kurul Toplantısı'na davet edilmesine, toplantı davetinin usulüne uygun olarak yapılmasına ve şirket internet sitesinde ilan edilmesine, Bilanço ve Gelir Tablosu'nun, Genel Kurul'a sunulacak Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu'nun, Kar Dağıtım teklifinin, gündem maddeleri için bilgilendirme notlarının Genel Kurul Toplantı tarihinden en az 15 gün öncesinde şirket merkezinde ve şirket internet sitesinde ortakların incelemelerine amade bulundurulmasına ve aşağıdaki hususların Genel Kurul'un bilgisine ve onayına sunulmasına,
1. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri:IV, No:27 sayılı tebliği gereğince, Şirketimizin 2009 yılı ve izleyen yıllara ilişkin kar dağıtım politikasının Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine uygun olarak her yıl dağıtılabilir karın en az %30'u oranındaki kısmının nakit ve/veya bedelsiz pay olarak ortaklara dağıtılması ve şirket menfaatelerini olumsuz yönde etkilemeyecek şekilde her yıl gözden geçirilmesi" olarak belirlenmesine ve bu politikanın Genel Kurul'un bilgisine sunulmasına,
2. Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri:XI, No:29 sayılı tebliği hükümleri çerçevesinde hazırlanan 01.01.2008-31.12.2008 hesap dönemine ait finansal tablolarımızda zarar olması nedeniyle kar dağıtımı yapılmaması ve 518.436,41 TL zararın "Geçmiş Yıllar Zararları" hesabına aktarılması hususlarının Genel Kurul'a teklif edilmesine,
karar verilmiştir."
Olağan gündem maddelerinin yanısıra; Şirket Ana Sözleşmesi'nin TL'ye uyum amacıyla 11. maddesini tadili hususunun da yer aldığı Genel kurul gündemi ve kar dağıtım tablosu ekte yayınlanmakta olup, kar dağıtım tablosu internet sitemizin “Şirketler” bölümünde de yayınlanmaktadır.
GARAN T. Garanti Bankası A.Ş.’nin 05.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“Bankamızın 05.03.2009 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla 02.04.2009 Perşembe günü saat 10:00’da Levent, Nispetiye Mahallesi, Aytar Caddesi, No:2, 34340, Beşiktaş, İstanbul adresinde Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın yapılmasına ve aşağıdaki gündem maddelerinin görüşülmesine karar verilmiştir.”
Genel Kurul gündemi ekte yayınlanmaktadır.
MRDIN Mardin Çimento Sanayii ve Ticaret A.Ş.’nin 04.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 04.03.2009 tarihinde yaptığı toplantıda, 2008 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısının 25 Mart 2009 Çarşamba günü saat 11:30’da şirket merkezinde ekteki gündemle yapılmasına karar verilmiştir.”
Gündem, vekaletname örneği ve duyuru ekte yayınlanmaktadır.
PRKAB Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş.’nin 05.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 05 Mart 2009 tarihli 2009/02 nolu kararı ile Şirketimiz sermayesinin artırılması, hisse nevilerinin değiştirilmesi ve YTL-TL değişikliği kapsamında yapılan ana sözleşme değişikliği görüşmeleri neticesinde;
- Şirketimiz sermayesinin 112.233.652,00 TL’ye çıkarılmasına, SPK Seri:IV no:38 sayılı tebliği hükümleri uyarınca şirketimizin kayıtlı sermaye sisteminden çıkmış olduğu tesbit edilmiş olduğundan, ana sözleşmesinin “Kayıtlı Sermaye” başlıklı 6. maddesinin, sermaye artırımını da gösterecek şekilde, ekteki gibi değiştirilmesine,
- Bu değişim ile tüm hisselerin nev’inin hamiline olmasına ve para biriminin TL olarak değiştirilmesine,
- Bu hususta gerekli izinlerin alınması için Sermaye Piyasası Kurulu ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunulmasına,
- Gerekli izinlerin alınmasından sonra tadil maddesinin Genel Kurul’un onayına sunulmasına oybirliği ile karar vermiştir. ”
Ana sözleşme tadil tasarısı ekte yayınlanmaktadır.
PRKAB Türk Prysmian Kablo ve Sistemleri A.Ş.’nin 05.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
05.03.2008 tarihinde Yönetim Kurulumuzun Sermaye Artırımı ile ilgili yapılan Özel Durum Açıklamasına ek olarak İMKB tarafından talep edilen açıklamadır.
Şirketimizin mevcut çıkarılmış sermayesi tamamı ödenmiş 39.312.000,00 YTL’dir. Çıkarılmış sermayenin 219.652.992 adedi nama yazılı bakiye 173.467.008 adedi ise hamiline yazılıdır. Şirketimiz Yönetim Kurulu’nun 05 Mart 2009 tarihinde almış olduğu karar ile Şirketimiz sermayesinin 112.233.652,00 TL’ye çıkarılmasına karar vermiştir. Artırılan 72.921.652,00 TL’nin, 64.458.829,00 TL’lik kısmı Geçmiş Yıllar Karlarından (Mahsuplanan Özsermaye Hesapları Enflasyon Farkları), 8.462.823,00 TL’lik kısmı Ödenmiş Sermaye Enflasyon Düzeltmesi Farklarından karşılanacak olup, artırım bedelsiz sermaye artırımı şeklinde gerçekleşecektir.
Ayrıca, aynı yönetim kurulu kararı ile şirketimiz hisse senetlerinin nevilerinin tamamının hamiline olarak değiştirilmesi ve ana sözleşmemizdeki YTL-TL değişikliğinin yapılması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başvuruda bulunulmasına karar verilmiştir.
RAYSG Ray Sigorta A.Ş.’nin 05.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“Şirketimizin 05 Mart 2009 tarihli Yönetim Kurulu Toplantısında,
5622 nolu karar ile,
1) Yıl sonu sermaye hesabına göre ve 2009 yılı sonu projeksiyonuna göre; tamamı nakit olmak üzere sermayenin 20.020.000 TL artırılmasına,
2) Sermaye artırımı konusunda;
a. Sermaye Piyasası Kanunu ve ek tebliğleri çerçevesinde Şirket'in 100.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde çıkarılmış sermayesini 20.020.000 TL'sı nakit karşılığı karşılanmak suretiyle 77.000.000 TL'sından 97.020.000 TL'sına yükseltilmesine,
b. Nakit karşılığı artırılacak 20.020.000 TL sermayeyi temsilen ihraç edilecek payların;
- Kaydileştirilmemiş mevcut payların, kaydileştirilmesini takiben 18 no.lu yeni pay alma kuponları karşılığında nominal bedelleri üzerinden mevcut ortakların yeni pay alma hakkı kullanımına arz edilmesine,
- Yeni pay alma süresinin 15 gün olarak tespitine,
- Ortakların yeni pay alma haklarının kullanımından sonra kalacak olan payların bedeli nakden ve defaten ödenmek ve nominal bedellerinden az olmamak kaydıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda oluşacak fiyatla 3 iş günü süreyle halka arzına,
3) Bu yolla artırılan sermayeyi temsil eden payların nama yazılı olmasına,
4) Yeni pay alma ve tasarruf sahiplerine ilişkin sirkülerlerin Milliyet ve Radikal Gazetelerinde yayınlanmasına,
ve bu hususları teminen Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulmasına ve bu sermaye artırımı ile ilgili tüm işlemlerin yapılmasında Genel Müdürlüğün yetkili kılınmasına,
karar vermiştir.
5623 nolu karar ile,
Şirket Ana Sözleşmesi'nin 8. maddesinde yer alan kayıtlı sermaye tavanının 100.000.000 TL'den 200.000.000 TL'ye çıkarılması ve ana sözleşmenin 8. maddesinin tadil tasarısının Genel Kurul onayına sunulması amacıyla, Sermaye Piyasası Kurulu, Hazine Müsteşarlığı ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na başvuru ve gereken ön onayların alınması hazırlıklarının yapılması konusunda Genel Müdürlük'e yetki verilmesine karar verilmiştir."
VAKFN Vakıf Finansal Kiralama A.Ş.’nin 05.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“Şirketimizin 2008 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı ekteki gündem maddelerini görüşüp karara bağlamak üzere 26.03.2009 Perşembe günü, saat 14.00'da, Büyükdere Cad., Gazeteciler Sitesi, Matbuat Sk., No:13, Esentepe, Şişli/İstanbul adresinde yapılacaktır."
Olağan gündem maddelerinin yanısıra;
Şirket ana sözleşmesinin 3. maddesi, 6. maddesi ve 8. maddesi ile ilgili tadillerinin görüşülmesi ve 2005 ve 2006 yıllarına ait dönem karlarının dağıtımının kararlaştırılması hususları da yer almaktadır.
Söz konusu ana sözleşme maddelerinin eski ve yeni şekli, genel kurul toplantı gündemi ve vekaletname örneği ekte yayınlanmaktadır.
VKFYT Vakıf Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 05.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
Şirket Yönetim Kurulunun 05.03.2009 tarihinde yapılan toplantısında; 01.01.2008-31.12.2008 hesap dönemine ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu’nun Seri XI No:29 Tebliğine göre hazırlanan finansal tablolara göre 4.518.523 TL, yasal kayıtlarımıza göre 4.495.633,26 TL zarar oluşması nedeniyle kar dağıtımı yapılmaması, söz konusu zararın “Geçmiş Yıl Zararı” hesabına aktarılması hususlarının Genel Kurul’un onayına sunulmasına oybirliğiyle karar verilmiştir.
VKFYT Vakıf Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 05.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“Şirketimizin 05.03.2009 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu toplantısında, 2008 yılı faaliyetlerine ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısının 30.03.2009 Pazartesi günü saat 14:00’de Ebulula Cad. Park Maya Sitesi F2 A Blok Levent / İstanbul adresinde yapılmasına karar verilmiştir. Olağan Genel Kurul Gündemi yazımız ekinde sunulmuştur.
Olağan gündem maddelerinin yanı sıra şirket ana sözleşmesinin SPK Kurumsal Yönetim İlkelerine uyum gereği tadilinin Sermaye Piyasası Kurulu ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin alınmış olması halinde Genel Kurul onayına sunulması ve 2003-2007 yıllarına ait 2008 yılında ödenen BSMV’nin Genel Kurulu’un bilgisine sunulması hususlarının da yer aldığı gündem ve vekaletname örneği ekte yayınlanmaktadır.
YYGYO Y ve Y Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 04.03.2009 tarihli yazısı aşağıya çıkarılmıştır.
“Şirketimizin 03.03.2009 tarihinde yapılan yönetim kurulu toplantısında;
1. 2008 yılı faaliyetleri sonucu oluşan zarar sebebiyle kar dağıtımı yapılamayacağına, 2.150.614,01 YTL olan 2008 yılı mali zararının geçmiş yıl zararları hesabında bırakılmasna ilişkin tekliflerin Genel Kurul’a iletilmesine,
2. Şirketimizin Denetim Komitesi tarafından incelenerek sunulan 31.12.2008 tarihli bağımsız denetimden geçmiş finansal tabloları (Seri XI, No:29), bağımsız denetim raporu Şirketteki görev ve sorumluluk alanında sahip olduğumuz bilgiler çerçevesinde yaptığımız titiz incelememiz neticesinde; raporun ilişkin olduğu dönem itibariyle, finansal tabloların ve rapordaki diğer finansal konulardaki bilgilerin, ortaklığın finansal durumu ve faaliyet sonuçları hakkında gerçeği doğru biçimde yansıttığının görülmesi ile onaylanmasına,
3. Uluslararası standartlara, Sermaye Piyasası mevzuatına ve SPK Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uygun olarak Denetimden Sorumlu Komite ve Kurumsal Yönetim Komitesinin önerileri doğrultusunda titizlikle hazırlanan Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ve Kurumsal Yönetim İlkeleri Uyum Raporunun onaylanmasına,
karar verilmiştir.”
 •   •  •   •  •  