"Sen dizime yattın, ben bir hikâye anlattım
ve sen büyüdün..."

Ülkemizde özellikle Babam Ve Oğlum filmiyle hem yönetmenliğiyle hem de senaristliğiyle adından sıkça söz ettiren ve en önemlisi Türk sinemasında kendine has bir tarz oluşturduğunu düşündüğüm Çağan Irmak‘ın son filmi Issız Adam, altına "Bir Çağan Irmak Filmi" yazılmayı sonuna kadar hak eden başarılı bir film.

Issız Adam, modern hayatın yalnızlaştırdığı insanları anlatan, yemekler, anneler, eski şarkılar ve aşk üzerine bir film.

Ne anlatmak istediği tam olarak belli olmayan senaryo insanı sıkar. Filmden koparır ve ne zaman bitecek bu film diye sağa sola bakınırsınız ya, Issız Adam baştan sona ne anlattığı belli olan, senaryoda kopukluk olmayan bir film. Kalabalıklar içinde yalnız olan ama bunun farkında olmayan, hayatında zevk almak adına her türlü şeyi yapan, her gün başka bir kadınla gönül eğlendiren ancak bütün bunlara rağmen gittikçe yalnız kalan, doyumsuz, hem hayatı hem de kendini tüketen bir adamın gel-gitlerini, aşka yelken açmasını, elindekinin kıymetini bilememesini, pişmanlığını, gerçeklerle yüzleşmesini ve daha birçok şeyi çok güzel anlatan bir film. Filmde hiçbir diyalog boşuna değil.

Çağan Irmak filmin ilk yarısında tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz "bizi" anlatmaya, filmin ikinci yarısıdaysa bizi, kendimizle, gerçeklerle ve pişmanlıkla yüzleştirmeye çalışıyor bence.. ve bunu başarmışta..

Bugün bir de Hürriyet gazetesinde Ayşe Arman'ın Cemal Hünel ile (filmin baş erkek oyuncusu) yapmış olduğu ropörtajı okuyunca filme ve Cemal Hünel'e tekrar gerçekten hayran oldum..

Benim yaşımdaki birçok kişinin belki bildiği, o 45′lik plaklarda kalan sesleri Çağan Irmak o kadar büyük bir ustalıkla kullanmış ki bu müziklerin filme kattığı hava anlatılacak gibi değil. Müzikler tartışmasız bir şekilde filmin ve anlatılmak istenen hikâyenin ayrılmaz bir parçası olmuş. Nostaljik müzikleri kullanmakla bana kalırsa Çağan Irmak aşkın o en saf ve masum halini yansıtmaya çalışmış ve bunu oldukça da iyi başarmış. Hele plakta çalan şarkı için söylediği "Bak bunu insan söylüyor, hiçbir makine bunu yapamaz" sözü yok mu?
Ne denilebilir ki başka.

Filmdeki Ayla Dikmen'in söylediği Anlamazdın şarkısı.. "sözleri aşağıda"
Nil Burak'tan Yalnızım Ben.. harika şarkılar.. Hele filmin girişinde çalan fransızca şarkı... anlatmanın yetmeyeceği güzellikte...
ve sonunda tutamadığım gözyaşlarım...

Harika bir film.. ben bugün gittim, ikinciye seyretmeyi düşündüğüm bu filmi sizlerinde seyretmesini isterim..

Sevgimle Kalın.

Ayla Dikmen -
Anlamazdın

Sevilirken bilmedin mi?
Ben söylerken gülmedin mi?
Falımızda hasret var, ayrılık var demedim mi?

Anlamazdın anlamazdın,
Kadere de inanmazdın.
Hani sen acı veren kalpsizlerden olamazdın?
Dilerim ki mutlu ol sevgilim,
Ben olmasam bile hayat gülsün sana.
Günâhım boynunda, ağlayan bir çift göz bıraktın arkanda.

Kalbim bomboş kaldı sanma,
Acılar geçer zamanla.
Aşka tövbe demem ben,
Görürsün sevince yeniden.

Anlamazdın anlamazdın,
Kadere de inanmazdın.
Hani sen acı veren kalpsizlerden olamazdın?
Dilerim ki mutlu ol sevgilim,
Ben olmasam bile hayat gülsün sana.
Günâhım boynunda, ağlayan bir çift göz bıraktın arkanda..