Sayfa 8 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678
Toplam 79 adet sonuctan sayfa basi 71 ile 79 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Görünmez Sözcükler..

Teþekkür / Beðeni

Alýntý setarin Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    ya erkekler baþka varlýklarmý veya baþka bir gezegenemi aitler. Aþk, sevda insani duygular oysaki. bu duygularý saklamak ne saçmadýr. Kimse bu duygularýný belli ediyo diye küçülmez ki bence yücelir. Küfredince ne kadar doðal ama seni seviyorum, vazgeçilmezimsin, hayatýmýn anlamýsýn demek erkeler için ne kadar zor ve karmaþýk dimi.

birde erkeklerde sevmediðim yaný diyorum ; geçmiþinde acý verenin yeni hayata giren de verir endiþesiyle hemen silahlarýyla vurmasý, kalkanlarýný kuþanmasý. Yeni gelene seni seviyorum derken aklýnýn geçmiþte kalmasý dahada acý. Kadýnýn bunu sezmesi ama sevgisi adýna susmasý, içten içe yüreðinin kavrulmasý ve hala erkeðini çýkarsýzca karþýlýðý olmayacaðýný bile bile sevmesi ne güzel bir onurdur erkek için.

düþününce erkek olmakmý kadýn olmakmý zor zaanat
    Karþýlýksýz emek zor zanaat, karþýlýksýz her zanaat zor. Karþýlýksýz iþ belki de zanaat olmaktan çýkýp, sanat oluyor.

Sevme sanatý, herhangi bir þeyi seni sevmesini beklemeden, önce sevme sanatý.

Bahar gelince, beton basamaklarýn arasýndan inadýna çýkmýþ tüy kadar bir mavi bahar minesini; uzun sýcak yazlarýn, durmuþ zamanlarýnýn rehavetini; kýþýn, ilk kar yaðýþýnda, gökten düþen beyaz parçacýklarýn, mucize görüntüsünü; seni sadece, virgülden sonraki küsurat olarak hayatýnda tutan birini her seferinde sevebilme sanatý.

..................
    EGO SUM QUÝ SUM........3.5 - 4........

Teþekkür / Beðeni

raðmen........

herþeye raðmen,
    kaybetmeye raðmen,
    var olmasýna raðmen,
    olmamasýna raðmen,
    bilmeye raðmen, bilmemeye raðmen
    istemeye raðmen, istememeye raðmen, istenmemeye raðmen
    ve ölüme raðmen

............

Teþekkür / Beðeni

Kucaðýna dökülmüþ yemek kýrýntýlarýný elinin aðýr hareketleriyle yere süpürüyor. Artýk, yemek masalarýna tam yaklaþamýyor, yaklaþsa da tabaða doðru eðilemiyor. Zaten ufacýk kaldý, kendi içine çöken ama yaþamý devam eden bedeni. Neredeyse bir yüzyýllýk ama hala dik bakýyor çok dik tutamadýðý baþýyla.

Çocuklarýn takmasýný uygun gördüðü ve hepsi muhakkak ki " kendisine yakýþan " baþörtüsünün göðsüne düþen uçlarýný çekerek boynunun altýna sýkýþtýrýyor, göz ucuyla masanýn geri kalan gürültülü ahalisini kontrol ediyor. Ne yapýyorlar, sonradan hor görülüp, kýnanacak uygunsuz bir hal var mý ve en önemlisi kendisiyle ilgileniliyor mu. Ýlgilenen olmalý. Olmalý ki hala en iyi bilen ve akýl danýþýlan, vazgeçilemeyen o olarak kalsýn. Olmalý ki, hayatta kalsýn...

Oysa masa kendi aleminde eðleniyor. Yemeklerini yiyorlar, birbirleriyle sohbet ediyorlar, gülüþüyorlar, þarkýlara eþlik ediyorlar. Keyifliler. Kalabalýklar da. Kýzlar, damatlar, gelinler, torunlar, torunlarýn, çocuklarý. Öyle ya; az daha dirense dünyaya torunlarýnýn çocuklarýný görecek. Hepsi saðlýklý, mutlu. Ne kadar güzel. Ýçi huzurla dolmalý. Ne güzel þeyler yaþamýþ, ne güzel hayatlarla dolu bir masa ve hepsine sahip olan o. Masanýn en baþýnda oturuyor. Her birinin yaþamýnda bir yeri var, her birisine az çok emek vermiþ, her birisi ona hürmetli, her istediði yapýlýyor, dünyanýn nimeti bu iþte. Daha ötesi var mý, göçmek zamaný geldiðinde gözü arkada kalmamalý..

Kahvesini nasýl içermiþ, soruyorlar. Biraz tatlýca olsun, diyor. Rahmetli kocasý da böyle yapardý. Keyifli, lezzetli bir yemeðin ardýndan az tatlýca kahvesini içer, bir de uyduruktan fal kapatýrdý. Otuz yýl oldu kaybedeli...

Eðleniyorlar, sadece kendi masasý deðil, bütün salon. Herkes mutlu.
    Hiç kýpýrdamýyor oturduðu yerde. Çok hareket etmeyi sevmez zaten, çok konuþmaz da. Konuþsa da duyamadýðý için uzatamýyor sohbeti. Yanýndaki en küçük torunun koluna dokunuyor.

_ Ne diyorlar?
    _ Þarký istiyorlar büyükanne.

Masada bir hareketlilik oluyor, baþlar büyükanneye dönüyor, birbirleriyle bakýþýyorlar. Küçük torun þarký çalýp söyleyen adamýn yanýna gidip geri dönüyor.

Yeni þarkýya geçiliyor. Yaþlý ve kurumuþ ellerindeki büyük taþlý yüzükte gözleri, kimseye hesap vermez eðiklikteki baþýný kaldýrmadan, yaþý kadar aðýr hüznüyle dinliyor þarkýyý.

.....Gesi Baðlarýnda dolanýyorum
    .....Yitirdim yarimi aman aranýyorum......,

20-02-2009

..............

Büyükanne yitirdiði yarine kavuþmuþtur umarým gittigi yerde..
    Çünkü onu sayýklaya sayýklaya yaþadý 32 yýl, kendini hep sýðýntý hep kimsesiz sandý..
    Hiç birimiz, ne yaptýysak onu mutlu edemedik.
    Sonunda büyükanneyi uðurladýk bu dünyadan,
    hep, gömülünce üþürüm diye ölmekten korktuðu bir kýþ gününde...
    küçüldü
    küçüldü...
    Aðzýndan duyduðum son söz
    bütün hanýmefendiliði ile , anadolu aksanýyla, hemþire hanýma .... su içibilirmiyim.. deyiþi oldu.

........................

Teþekkür / Beðeni

BÝR BARDAK ÇAY ÝSTÝYORUM SADECE...

evin her yerinden sürprizler çýkýyor,
    gitmeden önce býrakmýþsýn saða sola.
    çamaþýr dolabýna, bakliyat rafýna,
    tencerlerin içine, kovalarýn dibine,
    bazen bir not: seni seviyorum,
    bazen bir tat, afiyet olsun ile.

evin her yerinden sürprizler çýkýyor,
    gardropta hiç görmediðim bir gömlek,
    üzerinde yine bir not: güle güle giy.
    diplere saklamýþsýn ki gideceðin belliymiþ,
    aylar sonra bulacaðýmý bile bile,
    bulunca moralim bozulsun diye.

þeytanca zekanýn önünde çaresizim,
    o gömleði yýrttým, oyuncaklarý kýrdým,
    resimleri yaktým, kalemleri parçaladým.
    bir tek ucuz numaralarýna yumuþayan,
    gönlümle kafamý saklýyorum ibretlik.

þimdi çay dolabýný açmaya korkuyorum,
    orada beni bekleyeni biliyorum bu gece.
    aylardýr açamadým o kapaðý,
    bir bardak çay istiyorum sadece....

Nereden
    ankara
    Teþekkür / Beðeni

raký kokusuna tahammülü yoktu. koku hafýzasý anason kokusunda hep ayný sahneyi canlandýrýyordu.
    henüz beþ yaþýndayken annesinin öldüðü günlerde, omuzlarý çökük o adamýn ayaklarýný sürüye sürüye eve geliþi.
    akþam saatlerinin transistörlü radyodan yayýlan hazin bestelerle aðýrlaþmasý, babanýn raký kadehi önünde birinci sigarasýna boðduðu hüznü.
    adamýn karýsýný karþýsýna oturtur gibi, hala kadýn bir yere çýkmak üzereymiþçesine kapýnýn aðzýnda duran az giyilmiþ kýrmýzý rugan pabuçlara bakarak, hiç içini çekmeden, içini raký sofrasýna döküþü. karanlýðýn bütün eve ve beþ yaþýndaki bir kýzýn üzerine çöküþü...

bir ara konu komþunun evlerine getirdiði kadýnlar oldu. küçük kýz, hep endiþeyle babasýnýn annenin kýrmýzý rugan pabuçlarýný kapý aðzýndan kaldýracaðý günü bekliyordu.
    eve gelen kadýnlara da, onlarý getiren komþulara da diþ biliyordu. ama babasý küçük kýzýn annesinin üzerine baþka kadýn almadý. çocuklarýna hem analýk hem babalýk yaptý.
    herþeyi bir bedeli vardý. baba hayatlarýný raký kokulu, birinci dumanlý gecelerde boðdu...

küçük kýz büyüdü. evlendi. kocasý ve çocuklarýyla kendi hayatý oldu. çok saydýðý babasýný sýk sýk evinde konuk ederdi.
    raký kokusunun kendi evie girmesine tahammül ederdi babasýnýn hatýrýna. üstelik sigara da içmeye baþlamýþtý ama babanýn yanýnda asla!
    baba rakýsý ile ilk sigarasýný yaktýðýnda, kadýn mutfaða kaçar, sigarasýndan birkaç kaçak nefes alýr ve sonra sofraya geri dönerdi.
    kocasý, çocuklarý ve herkes için donattýðý neþeli besin deðerinin yanýnda katman katman hüzün oturan o masaya...

sonra o korkunç þey oldu. kocasý öldü. henüz otuzlu yaþlarýnýn çok baþýndaydý, mutluluðu yeni yeni sevmeye baþlamýþtý, kocasýna ona tattýrdýðý aþk için hem aþýk, hem minnettardý.
    ama adam ansýzýn gitti... kadýn da babasý gibi olmuþtu beþ yaþýndan beri onu izleye izleye. aðlayamadý.

ölüm haberi gelen bir evin sessizliðinin de kokusu vardýr. kýpýr kýpýr, edepsiz bir koku.
    ev beceriksizce ölüm kokarken, kadýn babasý ile balkonda nispeten daha temiz bir havada baþbaþa kaldý.
    babasý cebinden bir birinci paketi çýkardý ve kadýna uzattý.
    sessizliðin sesi çaðlýyor gibi oldu, kadýnýn kulaklarýnda uðuldadý. biraz baþý döner gibi oldu, babasýnýn gözlerinin içine baktý. elini uzattý, parmaklarý titreyerek aldýðý sigarayý babasý yaktý.

sigarasýndan derin bir nefes aldý, hiç içini çekmeden içini bakýþlarýna döktü ve;

"yanýnda sigara içebilmem için kocamýn mý ölmesi gerekiyordu, baba..." dedi.

iþte o zaman, babanýn gözlerinden ilk kez bir damla yaþ süzüldü. küçük kýz hayatýnda ilk kez babasýnýn aðladýðýný görüyordu.
    içini çeke çeke, çocuklar gibi aðlayan babasýna bir anne þefkatiyle sarýldý. baba kýz ilk kez hüzne sarýndý.
    -Kargalar sürüyle, kartallar yalnýz uçar...

Teþekkür / Beðeni

Bugün pazar,
    Bugün sen gitmiþtin,
    Bugün matematikçilere küfür etmiþtim,
    Bugün problemlerin hepsinde ben eksiktim..

2-1= "0"dý bugün..
    Ýþte bugün sen çýktýn hayatýmdan...

Teþekkür / Beðeni

Bir tek gece vardýr insanýn hayatýnda..
    Ömür boyu sürer nöbeti..
    Bu da öyleydi..
    Ýyi ol.. Sað ol.. Uzak ol..
    Ama bir daha görme beni..

Teþekkür / Beðeni

Alýntý mecaz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bazen iltifata ihtiyacým olur. ( utançla yazýyorum ama )

Ýyi yazýlar mý sizce ?

...........
    sevgili mecaz
    uzun yýllar olmuþ yazmayalý...bu güneþin,ay ýn altýnda ayný havayý soluyoruz ...kaybolmuþ olsak da...
    o an'lýk duygularýnýn çaðlamasýný ,çýðlýk çýðlýða hissediþleri,reddediþleri,umutlarý,umutsuzluklarý size has sis örtüsü altýnda yazýyordunuz...
    borsa sitesi içinde soluklanacak ne güzel bir köþe idi ÇÖPLÜK...
    özlemiþim sizi
    nerelerdesiniz?nasýlsýnýz?
    yolunuz düþer de görürseniz bi selam edin...
    bir gün buluþmak ümidi ile...
    özlemle...sevgiyle...
    Birþeyi yapmak için, onu çok sevmelisiniz. Birþeyi sevmek için, ona delicesine inanmalýsýnýz.

Teþekkür / Beðeni

"Görünmez sözcükler"i gördüm bu gece...

Huzur; çocukluðumda buðday tarlalarýnýn içinde gelincik topladýðým köyüm kadar uzaklarda kaldý þimdi...

Tercih; tercihler, hep bir yol ayrýmý olarak çýktý karþýma, ben hep çýkmaz sokaðý seçtim, bedellerini ödedim/ödüyorum/hiç bitmeyecek...

Kötülük; gördüm mü, çok... Ýnsanýn insana zulmü olarak her an, her yerde. Yaptým mý? Bilmeden, belki...

Cesaret; ah, birazcýk olsaydý... gözükaralýk cesaret sayýlýrsa eðer, hiç eksik olmadý hayatýmdan...

Keder; canyoldaþým...

Deðiþim; yaþlandým artýk ama akýllanmadým hiç...

Uyum; hem bukelamun hem de iflah olmaz bir muhalifim. Bileþim,: ömür törpüsü, 7/24 çeliþki... dayan dayanabilirsen...

Sevme(k) sanatý; iþte uzmanlýðým benim...

"Cahildim dünyanýn rengine kandým
    Hayale aldandým boþuna yandým
    Seni ilelebet benimsin sandým

Ölürüm sevdiðim zehirim sensin
    Evvelim sen oldun ahirim sensin

Sözüm yok þu benden kýrýldýðýna
    Gidip baþka dala sarýldýðýma
    Gönlüm inanmýyor ayrýldýðýna

Gözyaþým sen oldun kahirim sensin

Garibim can yýkýp gönül kýrmadým
    Senden ayrý ben bir mekan kurmadým
    Daha bir gönüle ikrar vermedim

Batýným sen oldun zahirim sensin

Neþet ERTAÞ"

Sayfa 8 Toplam 8 Sayfadan BirinciBirinci ... 45678

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)