Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Atatürk için

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    62
    Teþekkür / Beðeni

Alýntý ÇAKAL Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    TAHA AKYOL ile söyleþi

Bu da gayrýresmî Atatürk

“Atatürk dini, Milli Mücadele yýllarýnda siyaseten kullandý. “Kanun-i Esasi’miz Kur’an’dýr... Allah’ýn emirlerine uymadýðýmýz için geri kaldýk” dedi.”
    Ayný söyleþiden alýntýdýr.

.....

Meclis’i öyle bir Ýslâmi gösteriþle açtý ki... Atatürk’e göre çok muhafazakâr olan Karabekir bile “bu kadarý fazla” dedi. Mesela Meclis’in 22 nisan perþembe günkü açýlýþýný 23 nisan cumaya aldý. On beþ gün önceden telgraflarla Anadolu’ya genelgeler gönderdi. “Meclis’i cuma günü açacaðýz, bunun için þu kadar dua okunacak. Þu kadar nafile namazý kýlýnacak ve bunlar camilerde cemaate ve meydanlarda halka ilan edilecek” dedi.

Bu politik bir davranýþ. Ýstanbul’da halife var ve Milli Mücadele’nin aleyhine fetva yayýnlamýþ. Mustafa Kemal’in o dönemde bütün ahalinden destek toplayabilmesi için, kendisinin o fetvada anlatýldýðý gibi “þeriata ve halifeye karþý çýkan biri” olmadýðýný, aksine þeriatý ve halifeyi kurtarmaya çalýþan biri olduðunu ispat etmesi lazým. Çünkü Ýstanbul’da yayýnlanan fetvalardan ötürü Anadolu’da bazý iç isyanlar çýkýyor. Mustafa Kemal de, “hayýr, ben Ýstanbul’un söylediði gibi laislâmi bir hareket deðilim. Aksine ben daha Ýslâmi bir hareketim” mesajýný vermek istiyor. Aradan iki yýl geçiyor ve Sakarya zaferi kazanýlýyor. Meclis’te bir müezzin Mustafa Kemal’in geliþi þerefine ezan okumak istiyor. Onu haþlýyor. “Ezanýn yeri burasý deðil, camidir. Oraya git” diyor.

.....
    MEVLANA'dan :
    Ok gibi doðru olsam; yay ile atarlar beni,
    Yay gibi eðri olsam; elde tutarlar beni,
    Doðruda aç görmedim; eðride tok,
    Eðri yay elde kalýr; menzil alýr doðru ok !

Nereden
    balýkesir/izmir
    Teþekkür / Beðeni

Ekselanslarý,

Ben sadýk hizmetkarýnýz Albert Einstein

OSE Dünya Birliði’nin onursal baþkaný olarak, Almanya’dan 40 profesörle, doktoralý uzmanýn bilimsel ve týbbi çalýþmalarýný Türkiye’de sürdürmelerine izin vermeniz için baþvuruda bulunmayý ekselanslarýndan istirham ediyorum. Sözü edilen kiþiler, Almanya’da halen yürürlükte olan yasalar nedeniyle mesleklerini icra edememektedirler. Çoðu geniþ deneyim, bilgi ve bilimsel yeterlilik sahibi bulunan bu kiþiler, yeni bir ülkede yaþadýklarý takdirde son derece yararlý olacaklarýný kanýtlayabilirler.

Ekselanslarýndan ülkenizde yerleþmeleri ve çalýþmalarýna devam etmeleri için izin vermeniz konusunda baþvuruda bulunduðumuz deneyim sahibi uzman ve seçkin akademisyen olan bu 40 kiþi, birliðimize yapýlan çok sayýda baþvuru arasýndan seçilmiþlerdir. Bu bilim adamlarý, hükümetinizin talimatlarý doðrultusunda kurumlarýnýzýn herhangi birinde bir yýl boyunca hiçbir karþýlýk beklemeden çalýþmayý arzu etmektedirler.
    Bu baþvuruya destek vermek amacýyla, hükümetinizin talebi kabul etmesi durumunda yalnýzca yüksek düzeyde bir insani faaliyette bulunmuþ olmakla kalýnmayacaðý, bunun ülkenize de ayrýca kazanç getireceði umudumu ifade etmek cüretini buluyorum.

Ekselanslarýnýn sadýk hizmetkârý olmaktan onur duyan

Prof. Albert EINSTEIN

17 Eylül 1933 / Cumhurbaþkanlýðý arþivi

Bu arada þunu da belirtmek gerek ki, Einstein o sýrada onursal baþkaný olduðu Yahudi derneðine ait bilim adamlarýna Türkiye’de yer bulmuþtur, ancak kendisinin, Alman’larýn nükleer bomba geliþtirmesinden endiþe ettiði için, imkanlarý daha fazla olan ABD’yi tercih ettiði de doðrudur. Zira yýllar sonra Princeton Üniversitesi’nde Ýstanbul Teknik Üniversitesi’nin emekli hocalarýndan Prof. Dr. Münir Ülgür ile görüþtüðünde Atatürk’ü kast ederek: “Dünyanýn en büyük liderine sahipsiniz. 1933′teki üniversite reformunuz sýrasýnda benim de ülkenize davet edilmemi saðlamýþtý.” demiþtir. Neden ABD’yi tercih ettiði sorusuna da “burada imkan daha fazla idi” diye yanýt vermiþtir.

-alýntýdýr

Teþekkür / Beðeni

Emin ÇÖLAÞAN

10 Kasým hayvanlarý koruma günü

ELÝMDE bir test kitapçýðý. Kýrtasiye dükkanlarýnda ve kitapçýlarda satýlýyor. Bazý ilköðretim okullarýnda küçük çocuklara okutuluyor.

Ankara’da Bir Yayýncýlýk tarafýndan basýlmýþ ve satýlýyor.

Ýlköðretim 2. sýnýflar için hayat bilgisi. Test 01 cevap anahtarý.

Kitapçýkta test sorularý ve yanýtlarý yer alýyor. Ýþte 9. soru:

"Hayvanlarý koruma günü ne zaman kutlanýr?"

Yanýt þýklarý þöyle:

"25 Ekim, 4 Ekim, 10 Kasým."

Dikkat ediniz! Küçücük beyinlere böyle "ince" mesajlarla hangi fikirlerin pompalandýðýný iyi görünüz.

10 Kasým Atatürk’ün ölüm günü... Ve hayvanlarý koruma günü!

Burada utanarak ve açýkça yazýyorum. Atatürk hayvan yerine konuluyor. Bunu bilinçli olarak yapýyorlar. Küçük beyinlere bilerek mesaj veriyorlar. 365 günden oluþan takvim içerisinde bu soruya yanýt olarak, bula bula 10 Kasým gününü bulmuþlar. Ne ilginç rastlantý!
    önceden öðrenenler indirimli fiyattan öðrenir,
    otoriteden öðrenenler özgürlük bedeliyle öðrenir,
    deneyerek öðrenenler etiket fiyatýndan öðrenir,
    hayattan öðrenenler gecikme zammýyla öðrenir,
    hayattan da öðrenemeyenler boþa gitmiþ hayatlarýyla öðrenirler...

tekressam64 Misafir

ATATÜRK BÜGÜNLERÝ BÝLE HESABA KATIP BU ÞEREFLÝ SÖZLERÝ ÞEREFSÝZLERE ARMAÐAN ETMÝÞTÝR !!!

Teþekkür / Beðeni

Bu ülke için yeni bir Atatürk gelirmi ?

Bence öyle kendini feda edecek insan bulunmaz. Çünkü þu ortamda kendini feda edecek adama Ata yý boþver önder bile demezler. Olsa olsa o kiþi embesil olur.

Dünya tarihinde her halk hak ettiði þekilde hayat sürer. ve biz Türkiye insaný olarak bunlarý maalesef hak ediyoruz.

Çuval kömüre oy satmak bizde, koltuk için yalamalýk bizde, koltuktakine yalamalýkta bizde. Þanlý tarih masalýna sýðýnmak bizde, maç harici ülke sevgisinin olmamasýda bizde. ( Verginin kralýný kaçýrýrýz, trafik cezasý ödemez rüþveti veririz çünkü )

Neyse daha fazla yazmayým bari. Polemik olmasýn

Teþekkür / Beðeni

Standart Yeni bir Atatürk sitesi

Aþaðýdaki web adresi yeni bir Atatürk sitesine ait. Diðerlerinden çok daha zengin içerikli olacak gözüküyor. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Ýþte Atatürk

Yaþ
    59
    Teþekkür / Beðeni

DÜÞÜNDÜKÇE
    Yavuz Bülent Bâkiler / TÜRKÝYE GAZETESÝ
    18 Aðustos 2012 Cumartesi

Atatürk dinin nasýl öðretilmesini istiyordu -1-

Atatürk’ün ölümü üzerinden 74 yýl geçti. Þimdi biz, Ýslâmiyetle ilgili konularda bile, “Atatürk dedi ki...” diye söze baþlýyoruz. Atatürk bir Ýslâm âlimi midir? Sanýyorum ki, yüz yýl sonramýzda bile, birtakým kimseler, kendilerini bu yanlýþtan kurtaramayacaklar. Bugün, bazý ilim adamlarýmýz da, görüþlerini Atatürk’e dayanarak açýklýyorlar. Yâni, dinin önemini belirtmek için, Atatürk’ün konuþmalarýndan örnekler veriyorlar. Beri yanda, pozitivist düþüncede olanlar da, yani ahiretin bütün kapýlarýný kapatanlar da, Kur’an’a, Allaha inanmayanlar da “Atatürk demiþti ki...” diyerek yazýyor, konuþuyorlar.

Her iki görüþ de yanlýþtýr.

Yani biz, dindarlýðýmýzý veya din dýþý yaþayýþýmýzý Atatürk’e bakarak mý belirleyeceðiz? Ýslâmiyet söz konusu olduðunda, bizim için örnek insan, Hz. Muhammed’dir. Biz sevgili peygamberimizin söylediklerine bakarýz ve bir Müslüman olarak da, inanmak veya inanmamak konusunda Atatürk’ün söylediklerini çok tabii karþýlarýz. Yani Atatürk Ýslamiyete inanýyorsa sevinç çýðlýklarý atmayýz. Ýnanmýyorsa ona yumruk sýkmayýz. Çünkü Atatürk’ün de bir insan olarak inanmak ve inanmamak hakký-hürriyeti vardýr. Unutmamak lâzýmdýr ki, Milli Mücadelemizin lideri, devletimizin kurucusu kayýtsýz þartsýz Mustafa Kemal Paþadýr. Ama o, dini konularda örnek alýnacak bir kiþi deðildir.

Deðerli dostum Arslan Tekin’in evvelki gün, Yeniçað gazetesinde bir yazýsý çýktý. “Dini Cehâletin Böylesi” baþlýklý yazýnýn ilk cümlesi dikkatimi çekti. Tekin: “Mustafa Kemal neden dinin saðlam öðretilmesini istiyordu?” diye baþlýyordu.

Hemen belirteyim ki dinin öðretilmesi doðru, fakat Mustafa Kemal’in Ýslamiyet konusundaki görüþleri, yanlýþtýr.Ben, Atatürk üzerine yazýlan kitaplardan 90 tanesini okuyabildim. Þimdi 91. kitap elimdedir. Biliyorum ki, Mustafa Kemal, dehâ derecesinde zeki bir kimsedir. Büyük bir kahramandýr. Milli Mücadele yýllarýnda, câmi minberlerine bile çýkarak Ýslâmiyeti ve sevgili peygamberimizi çok, ama çok öven beyanlarda bulunmuþtu. Buna mecburdu. Çünkü halkýmýzý yanýna almadan o büyük, o zor mücadeleden baþarýyla çýkmasý imkânsýzdý. Ama Cumhurbaþkaný olduktan; bütün kuvvetleri avucunda topladýktan sonra, tavrý deðiþti. Hz. Muhammed’den “Arab oðlu” Kur’an-ý kerimden de “O Arab oðlunun yaveleri” yani saçma sapan sözleri diye bahsetti. Ýsmet Bozdað’ýn “Paþalar’ýn Kavgasý”nda da, Kazým Karabekir Paþa’nýn hatýratýnda da vardýr. Atatürk, Karabekir Paþa’ya demiþ ki:

“Karabekir! Kur’aný Türkçeye çevirtiyorum. Ýstiyorum ki milletimiz okusun ve o Arab oðlunun ne yaveler yediðini görsün!”

Atatürk, Ýslâmiyetin batacaðýna yerine yeni bir dinin çýkacaðýna inanýyordu. Bunu Hüsrev Gerede’nin Anýlarý’nda okuyoruz. Hüsrev Gerede, Atatürk’ün çok yakýn asker arkadaþlarýndan biri. Mustafa Kemal, Samsun’a 19 Mayýs 1919 tarihinde 18 kurmay arkadaþýyla birlikte çýktý. O kurmaylardan biri de Hüsrev Gerede’dir. Onun literatür yayýnlarýnýn 86.’sý olarak basýlan anýlarýnýn 267. sayfasýnda H. Gerede, Atatürk için diyor ki: “Dindar, yani dini bütün ve inançlý mýydý? Buna doðrudan doðruya cevap vermek çok güçtür. Herhâlde oruç tutan, namaz kýlan cinsinden deðildi.” Gerede, dini konularda yazýlar yazan Selim Sýrrý Tarcan’a Atatürk’ün “Bu din batacak ileride yeni bir din çýkacaktýr. Sen bu konularda yazý yazmayacaksýn anladýn mý?” diyerek mani olduðunu açýklýyor. (Sayfa; 268)
    O yeni dinin Hristiyanlýk olduðunu yarýnki yazýmda okuyacaksýnýz.

Atatürk dinin nasýl öðretilmesini istiyordu? -2-

Arslan Tekin kardeþim, Mustafa Kemal’in, “Dinin doðru öðretilmesini istediðini” yazýyor. Ben de, Cumhuriyetimizin yeni filizlendiði yýllarda, devletimizin Ýslamiyete ve Hz. Peygambere nasýl baktýðýný belgelere dayanarak dikkatinize sunmak istiyorum: Devletimiz ortaokullarýmýzda ve liselerimizde okunmasý için 1931 yýlýnda, Devlet Matbaasýnda 4 ciltlik bir tarih kitabý bastýrdý. Bu kitabýn 2. cildinde Ýslâmiyetle ve Hz. Peygamberle ilgili dehþet verici iddialar var. Tarih kitabýnýn 89. sayfasýnda kelimesi kelimesine þöyle deniliyor:

MUHAMMED’ÝN DAVETÝ: “Muhammed, Mekke’de, müþriklik muhitinde ve tesirinde büyümüþ olmasýna raðmen dini meseleler ve dini düþünceler, pek derin bir surette, zihnini iþgal ediyordu. Muhammed 40 yaþýna geldiði zaman vatandaþlarýný, kendinin bulduðu ve doðru olduðuna inandýðý yeni bir dine davete baþladý. Muhammed’in dâvet ettiði bu dine.... Ýslam denilmiþtir.”

Resmî olarak hazýrlanan o Ýslâm Tarihi kitabýnýn 90. sayfasýnda çocuklarýmýza þu görüþler telkin edilmek istenmiþti.

KUR’AN VE VAHÝY: “Muhammed’in koyduðu esaslarýn toplu olduðu kitaba Kur’an denir. O, Araplarýn ahlak ve âdetlerinin pek fena ve pek iptidai ve ýslâha muhtaç olduðunu anlamýþ, bunlarý ýslâh için tenha yerlere çekilerek senelerce düþünmüþ ve yýllarca tefekkürden sonra, kendisinde vahiy ve ilham fikri doðmuþtur.”

Böyle inkârlarla mý Ýslâmiyet doðru olarak anlatýlacaktý? Tarih Kitabýnýn 91. sayfasýndaki inkâra bakýnýz:

ÝLK VAHÝY: “Muhammed, uzun bir devirdeki tefekkürlerin mahsulü olan âyetleri, lüzum ve ihtiyaçlara göre takrir ediyordu. Bununla beraber, kendisini tahrik eden kuvvetin tabiat fevkinde bir mevcudiyet olduðuna samimi surette kani idi.”

Böyle midir? Arslan Tekin kardeþim de böyle mi düþünmektedir? Þimdi diyeceksiniz ki: “Bu tarih kitabýný kim, kimler yazmýþ?”
    Bu kitap 14 önemli kiþinin çalýþmasýyla hazýrlanmýþ. Ýþte 9 CHP milletvekili þunlar:

Samih Rýfat - Yusuf Akçuraoðlu - Dr. Reþit Galib - Hasan Cemil - Ýsmail Hakký - Reþit Saffet - Sadri Maksudi Arsal - Þemsettin Günaltay - Yusuf Ziya - M.Tevfik Bey Cumhurbaþkaný Genel Sekreteri - Afet Ýnan: Musiki mektebi Muallimi - Bâki Bey: Miralay - Þemsi Bey: Miralay.

Haydi iki örnek daha vereyim: Cumhuriyetin ilânýndan sonra Ýslâmýn Amentüsü, yani imanýn 6 þartý deðiþtirildi. Türk’ün yeni Amentüsü Hâkimiyet-i Milliye Matbaasýnda bastýrýlarak daðýtýldý. Deniliyordu ki:

1-”Vataný yoktan var eden (!) Mustafa Kemal’e,
    2-Onun ordularýna,
    3-Onun kanunlarýna,
    4-Mücahit Analarýna
    5-Ýyilik ve kötülüðün insanlardan geldiðine
    6-Öldükten sonra dirilme olmayacaðýna ve Atatürk’ün Tanrýnýn en sevgili kulu olduðuna (!) iman ederim!..”

Beðendiniz mi?

Son olarak Kâzým Karabekir Paþanýn 13-14-15-16 Kasým 1970 tarihli Yeni Ýstanbul gazetelerinde çýkan hâtýratýný özetliyorum.

Karabekir Paþa diyor ki: 18 Temmuz 1923 tarihinde, Mustafa Kemal Paþa baþkanlýðýnda toplanan bir komisyonda, yeni Anayasamýzda, dinimizin Hristiyanlýk olarak gösterilmesi isteniyordu.

Ýktisat Vekili Tevfik Rüþtü Bey, Dahiliye Vekili Fethi Okyar Bey, Adalet Bakaný Mahmut Esat Bey... bu fikri þiddetle savunuyorlardý. Söz olarak ben de kendilerine itiraz ettim.

Hava çok gerginleþti. Baþkanlýk kürsüsünde oturan Atatürk’e döndüm:

-Paþam siz ne düþünüyorsunuz? Siz ki Meclisimizi Fatihalarla tekbirlerle açtýnýz dedim. Atatürk:

-Münakaþalar þiddetlendi. Toplantýyý tatil ediyorum, diyerek toplantýyý tatil etti...”

--------------
    Gazi Mustafa Kemal: (Cumhuriyet ilanýndan önce)

Birinci telgraf

''Gayet acildir. Ankara, 21 Nisan 1920. Allah'ýn yardýmýyla, Nisan'ýn 23'üncü Cuma günü, Cuma namazýný müteakip Ankara'da Büyük Millet Meclisi küþat edilecek, yani açýlacaktýr. Vatanýn istiklali, makam-ý ref-i hilafet ve saltanatýn istihlasý gibi en mühim ve hayati vazifeleri ifa edecek olan bu Büyük Millet Meclisi’nin açýlýþ gününü Cuma'ya rastlatmakla, o günün bereketinden istifade edilecek ve bütün sayýn milletvekilleriyle birlikte Hacý Bayramý Veli Camii þerifinde cuma namazý kýlýnarak, Kur'an’ýn nurlarýndan ve namazdan güç kazanýlacaktýr. Namazdan sonra, Peygamberimizin mübarek sakal-ý þerifi ve mübarek sancak alýnarak Meclis'in toplanacaðý yere gidilecektir. Toplantý yerine girilmeden önce bir dua okunarak kurbanlar kesilecektir. Bugünün, yani 23 Nisan'ýn kutsiyetini teyit için, bugünden itibaren il merkezinde, vali beyefendi hazretlerinin düzenleyeceði üzere hatim indirilmeye ve Buhari okunmaya baþlanacak; hatmin son bölümleri, teberrüken, Cuma günü namazdan sonra Meclis'in toplantý yeri önünde okunup bitirilecektir. Meclisin açýlýþýndan dolayý, her yerde cuma namazýndan önce, münasip surette Mevlid-i Þerif okunacaktýr. Cenab-ý Haktan, bizi muvaffak kýlmasýný niyaz ederiz. Heyeti temsiliye namýna Mustafa Kemal''

Ýkinci telgraf

''22 Nisan 1920. Dakika tehir edilmeyecektir. Bütün illerle, baðýmsýz sancaklara, kolordulara, Nazilli'de Albay Refet Beyefendiye, Bursa'da 20. Kolordu Komutaný Ali Fuat Paþa hazretlerine, Bursa'da 56. Tümen Komutaný Albay Bekir Sami Beyefendiye, Balýkesir'de 61. Tümen Komutaný Albay Kazým Beyefendiye... Allah'ýn inayetiyle, Nisan'ýn 23'üncü Cuma günü Büyük Millet Meclisi açýlarak çalýþmaya baþlayacaðýndan; bu tarihten sonra, bütün sivil ve askeri makamlarýn ve bütün milletin baþvuracaðý en yüce merci, Büyük Millet Meclisi olacaktýr. Bilgilerinize sunulur. Heyeti Temsiliye adýna Mustafa Kemal...''

ATATÜRK'ÜN TÜRKÝYE BÜYÜK MÝLLET MECLÝSÝNÝN V. DÖNEM 3. Yasama Yýlýný Açýþ Konuþmalarý (Cumhuriyet ilanýndan sonra)

Aziz milletvekilleri,

Dünyaca bilinmektedir ki, bizim devlet yönetimimizdeki ana programýmýz, Cumhuriyet Halk Partisi programýdýr. Bunun kapsadýðý prensipler, yönetimde ve politikada bizi aydýnlatýcý ana çizgilerdir. Fakat bu prensipleri, gökten indiði sanýlan kitaplarýn doðmalarýyla asla bir tutmamalýdýr. Biz, ilhamlarýmýzý, gökten ve gaipten deðil, doðrudan doðruya yaþamdan almýþ bulunuyoruz.(Alkýþlar)

Kaynak: http://www.tbmm.gov.tr/tarihce/atatu...usma/5d3yy.htm

UYU ALÝ UYU , OYA ÝP ATLA, BAK KUÞ GEÇÝYOR .........
    ZOR OYUNU BOZAR...

Teþekkür / Beðeni

Atatürk ne zaman din adamý oldu da din çerçevesinde tartýþýlmaya baþladý? Adam ateist olsa kime ne? Adamýn velev ki ateist olmasý bu ülke için yaptýklarýný deðiþtirecek mi? Aha iþte baþýmýzdaki müslümanlarý da görüyoruz ne filmler çevirdiklerini, dünya nimetleri için ne taklalar attýklarýný, nasýl kul hakký yediklerini.

Yaþ
    59
    Teþekkür / Beðeni

Alttaki linkte uzunca açýklandýðý üzere takiyye yaptýðýný ,inanmýþ göründüðünü bu cümlesiyle açýkça kendisi ifade ediyor: "Bu inanmýþ insanlarýn, Allah vergisi nitelikleri bende yok, ama bu nitelikleri desteklemeyi de hiç ihmal etmiyorum."

http://belgelerlegercektarih.wordpress.com/tag/alay/

Türkiye de dilimizi açmasý için bir Türk evladý bulamayýp Agop Dilaçar isimli Ermeni’yi Türk Dil Kurumu’nun baþýna geçiren ve Agop’un bulup kendisine takdim ettiði Atatürk ismini zevkle kullanan Kemalizmin kurucusunun kendi ifadelerinde ve icraatlarýnda herþey açýkça ortada zaten. Hangi demokratik ülkede hakkýnda ''Koruma Kanunu '' çýkarýlan biri var ? Birþey izah etmeye bile lüzum yok aslýnda.

Bu ülke için yapýlanlara gelecek olursak , sadece birkaçý ;

Ýlk okuldan baþlayarak sürekli olarak beynimizi formatlayan 90 yýllýk vesayet düzeni, onca baskýya , yasaða, dayatmaya , zorlamaya raðmen 23 nisan, 19 mayýs, 30 aðustos ve 29 ekimi azýnlýk bir zümrenin haricinde bayram gibi benimsememizi saðlayamamýþtýr, saðlayamaz da …

Neden saðlayamadý ve saðlayamaz ; çünkü hakim oligarþik düzen yani müesses nizam bu ülke insanýný anlayamamýþ veya anlamýþ ancak mevcut ayrýcalýklý elit bürokratik nizamýn devamý adýna iþine gelmemiþtir …

Bu tarihler , zihniyet olarak bu tarihleri bayram olarak kabul eden zümreye dahi tatil fýrsatýnýn ötesinde bir þey ifade etmemektedir artýk …Keza Ýstanbul’un fethi de sonradan uydurulmuþ , bazý dindar ve muhafazakar kesimin hakim düzenin bu bayramlarýna (!) bir tür tepki ve ferahlama fýrsatý olarak gördüðü , tepki olarak ortaya koyduðu ve 70’li yýllardan itibaren zirve yapan bir bayram (!).

Osmanlý imparatorluðu dahi kendi varlýðý , gücü ve maksadý adýna çok önemli olmasýna , hadis-i þerifle övülmesine, müjdelenmesine raðmen Ýttihatçýlar dönemine kadar Ýstanbul’un fethini hiç kutlamadý ! Neden kutlamadý; büyüklüðünden , vakarýndan , tevazuundan dolayý …

Biz yedi düvele karþý falan savaþmadýk, Ýngiliz gazýna gelip Polatlý’ya kadar ilerleyen yunaný Ýngiliz desteði kesilince geldiði yere gönderdik, HEPSÝ BU !

Resmi ideolojinin beyninizi formatlayýp kazýdýðý, dayattýðý resmi tarihle mutlu olun , zira bu da adresini verdiðim video misali bir emirdir …

MUTLU OLUNACAK, OL ;

Binlerce kaynaktan bazýlarý ;

Prof. Cemil Koçak , Kurtuluþ Savaþý`nda Yedi Düvele KarþýSavaþmadýk ; Ýtalyanlar, Ege Bölgesi`nin kendilerine verileceðini umuyorlardý.Umduklarýný bulamayýnca yani Ýngilizlerden kazýðý yiyip bölgeyi Yunanlýlara kaptýrýnca çekildiler. Hatta çekilirken de tüm askeri mühimmatý ve silahlarýný Ankara hükümetine `sattýk` adý altýnda baðýþlayarak Anadolu`yu terk ettiler...Burada tek tip kalýplaþmýþ bir Ýngiliz siyasetinden de söz edemeyiz.Yunanlýlara karþý da ikili oynadýlar. Örneðin; Sakarya Meydan Muhaberesi öncesi, Ýngiliz istihbaratý Türk kuvvetlerinin savaþ planlarýný ele geçirdi fakat bunu Yunanlýlara vermediler… Ýstanbul`a 100.000 kiþilik askeri güç yýðýlmýþtý fakat bunlar savaþ sýrasýnda tek bir hareket dahi yapmadýlar. Bu toplanan askeri kuvvetin asil hedefi Türkiye deðil kuzeydeki bolþeviklerdi…

Düzenin Yabancýlaþmasý Kitabý Prof. Ýdris Küçükömer ; Kurtuluþ Savaþý Yunanlýlara karþý kazanýlmýþtýr. Kurtuluþ Savaþý bir Türk-Yunansavaþýdýr ! Yedi Düvelle Savaþýlmamýþtýr ...

FÝKRET BAÞKAYA - PARADÝGMANIN ÝFLASI ; Gerçekten MustafaKemal ve onun "inkýlaplarýyla ilgili olarak üretilen efsane, yedi yüzyýllýk Hilafet ve Saltanat devrinde üretilmemiþtir. Ýlginç olan bir þey de, efsane üreticilerinin, sözde efsaneleri yýkmak, hurafeleri yok etmek amacýyla yola çýkmýþ olmalarýdýr. Topluma rasyonel düþünceyi egemen kýlmak amacýyla yola çýkanlar, hiçbir dönemde görülmemiþ düzeyde hurafe üretmiþlerdir. Putlarý yýkmak için yola çýkanlar, hiçbir dönemde görülmemiþ düzeyde put ürettiler. Cumhuriyet aydýný, put üreticiliði ve bekçiliðine koþulmuþtu ...

Yalan Söyleyen Tarih Utansýn, Mustafa Müftüoðlu ...

Ruþen Eþref, Anafartalar kumandaný ile mülakat, sf 20...

Kadir Mýsýroðlu, Lozan zafer mi hezimet mi? sf 157,158,159...

Lozan Zafer mi Hezimet mi? Kadir Mýsýroðlu cilt: 1 sayfa:272-273 ...

Hatýralarý ve Söylemedikleri ile Rauf Orbay , FeridunKandemir sayfa: 96-97 ...

Harp Hatýralarým , Ali Ýhsan Sabis cilt: 5 sayfa: 358 ...

Sabancý üniversitesi öðretim üyesi Prof. Ayþe Kadýoðlu diyor ki; “HIRÝSTÝYANLIÐA GEÇMEK BÝLE DÜÞÜNÜLDÜ” Cumhuriyet elitlerinin geliþmeninönündeki en büyük engelin Ýslam olduðunu düþündüðünü ve bu yüzden Ýslami kurumve kuruluþlarýn kapatýldýðýný ifade eden Kadýoðlu, “Hatta bazý Cumhuriyetelitleri Hýristiyanlýða geçmeyi bile düþündü. ‘Eðer Ýslam’ý býrakýpHýristiyanlýðý seçersek, geliþebiliriz’ düþüncesi vardý. Mesela Mahmut Esat Bozkurt ‘Ýslam geliþmenin önündebir engel. Biz bununla devam edemeyiz’ demiþtir” dedi. GöKALP’ÝN DÝN VE MODERNLEÞME DÜÞÜNCESÝ Cumhuriyetelitleri arasýnda Osmanlý devlet yapýsý ve kültürüne karþý olmasýna raðmenÝslam’ýn Cumhuriyet içerisinde tutulabileceðini düþünenlerden birinin Ziya Gökalp olduðunu ifade eden Kadýoðlu, Gökalp’ýn düþüncesinin 1923′teki Lozan Antlaþmasý’ndan sonra terk edildiðini belirtti.. Ýsmet Ýnönü’nün Lozan’dan döndükten sonra ‘Eðer hocalardan kurtulmazsak, bir þey yapamayýz‘ dediðini hatýrlatan Kadýoðlu, bu tarihten sonra dinin yasaklandýðýný ve ‘gerici’ bir konsept olarak görüldüðünü belirtti...

Prof. Dr. Erik-Jan Zürcher ; “Milli Mücadele yeni birdevlet kurmak için verilmemiþti” ; Kemalist Devrim tepeden inmeciydi’ , ‘Kemalist kadro halka pek güvenmiyordu’ ,‘Milli Mücadelecilerin çoðunun tercihi Anayasal monarþiydi’ , ‘Ýnönü demokrasiyi seçti ama seçimleri kaybedeceðini aklýndan bile geçirmemiþti’ ,‘Milli Mücadele yeni bir devlet kurmak için verilmemiþti’ ...

Mustafa Armaðan, Tek Parti Devri, TÝMAÞ Yayýnlarý ...

Hüseyin Yýlmaz ; 19 Mayýs hikayesi ve Türk gençliði ...

Mehmet Þevket Eygi Gazeteci-Yazar ; Lozan’ýn gizliprotokolleri …

Mustafa Armaðan ;Cumhuriyeti kuran gizli komite ...

Cumhuriyeti kuran masonlar ; Emre Avþar ...

Sevan Niþanyan ; YANLIÞ CUMHURÝYET

Hatýralarý ve Söylemedikleri ile Rauf Orbay Feridun Kandemirsayfa: 96-97 ; Lozan da Türkiye’yi neden yahudi haham temsil etti ...

Kaynak: Falih Rýfký Atay eski saat, s. 330 ; Ýrtica (Ýslam Hukuku Anayasasý isteyenler) ile boðuþmanýn istilayý söküp atmaktan daha lazým ve zor olduðunu belirtmek isteriz. Onun içindir ki, kurtuluþ savaþýndaki can kaybýnýn 50 kat fazlasýný irtica ile savaþta verildiðini hatýrlatmak gerekir.' /BU ÜLKE ÝÇÝN (!) /

Bu millet Çanakkale'de 400 bin, Yunan harbinde ise 10 binþehid vermiþtir ! Ama inkýlâplar için tamý tamýna 500.000 ! (Ýrfan Orga,Atatürk s,265) ... /BU ÜLKE ÝÇÝN (!) /

'1923–1931 yýllarý arasý, sýrf Ýslami düþünüþ veya þayýþlarýndan dolayý, daraðaçlarýnda sallandýrýlan 10 binin üzerinde (tabiiki topluca öldürülenler ve kurþuna dizilenler hariç[?])…'(h.h.ceylan,din-devlet iliþkileri kitabý, 3. cilt, sayfa 9) ... /BU ÜLKE ÝÇÝN (!) /

Kemalist inkýlaplarý yerleþtirmek için beþ yüz binden ziyade insan telef edilmiþ[tir]'… Kadir Mýsýroðlu, hilafet, s. 359/316. dipnot; Lozan,1. cilt sayfa 96) ... /BU ÜLKE ÝÇÝN (!) /

Ýnkýlaplar uðruna katledilen 500.000 insan !! Bu milletÇanakkale'de 400 bin, Yunan harbinde ise10 bin þehid vermiþtir! Ama inkýlâplar için tamý tamýna 500.000! "Ýrtica ile boðuþmanýn istilayý söküp atmaktan daha lâzým ve zor olduðunu belirtmekisteriz. Onun içindir ki, Kurtuluþ savaþýndaki (10 bin) can kaybýnýn 50 kat fazlasýný irtica ile savaþta verildiðini hatýrlatmak gerekir. (..) "Kaynak: Falih Rýfký Atay , Eski Saat, S. 330 ... /BU ÜLKE ÝÇÝN (!) /

HOCALARI TOPTAN KALDIRMALI, ARAPOÐLUNUN YAVELERÝNÝ (KUR'AN-I KERÝM'Ý KASTEDÝYOR) TÜRKLERE ÖÐRETMELÝ... Kazým Karabekir þöyle anlatýyor: 10 Temmuz 1923 Ankara istasyonundaki kalem-i mahsus binasýnda Fýrka nizamnamesini müzakereden sonra, Gazi ile yalnýz kalarak hasbihallere baþlamýþtýk. “Dini ve namusu olanlar aç kalmaya mahkumdurlar ” dediler. Kendisini hilafet ve saltanat makamýna layýk gören ve bu hususlarda teþebbüslerde de bulunan, din ve namus lehinde türlü sözler söyleyen ve hatta hutbe okuyan, benim kapalý yerlerde ba þaçýklýðýmla latife eden, fes ve kalpak yerine kumaþ baþlýk teklifimi hoþ görmeyen Mustafa Kemal Paþa, benim hayretle baktýðýmý görünce, þu izahatý verdi: “Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkumdurlar ! Böyle kimselerle memleketi zenginleþtirmek mümkün deðildir. Bunun için önce din ve namus anlayýþýný deðiþtirmeliyiz. Partiyi bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunlarý çabuk zengin etmeliyiz!“ …kaynak ; Bkz. Kazým Karabekir, Paþalarýn Kavgasý: Atatürk-Karabekir, Yayýna hazýrlayan: Ýsmet Bozdað, Emre Yayýnlarý, Aralýk 1991, s.143. Ayný hatýralarý Uður Mumcu “Kazým Karabekir Anlatýyor” ismiyle neþretmiþti. Oradaki ifade þöyledir: “Bunun için önce din ve NAMUS telakkisini kaldýrmalýyýz.” ...

23 nisan 1920 de meclis- i mebusan açýlýrken Hacý Bayram-ý Veli hazretlerine gidilip dua edilir kurbanlar kesilir… 3 yýl sonra savaþ kazanýlýnca birileri Atatürk’e tekrar Hacý Bayram-ý Veli hazretlerine gidelim der. Atatürk þu cevabý verir. " Bu zafer Türk milletinin ve ordusunun zaferidir, o evliyalarýn bir ilgisi yok"

BU ÜLKE ÝÇÝN !
    ZOR OYUNU BOZAR...

Teþekkür / Beðeni

Durum sandýðýmdan daha vahimmiþ Baþarýlar size.

Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)