Küresel krizde cevap bekleyen sorularYeni plan ne kadar etkili olacak? Bayramdan sonra ne olacak? Türk vatandaşlarnın mevduatları risk altında mı?

01.10.2008 15:24 Habertürk'te yayınlanan Parantez programına katılan Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr Burak Saltoğlu önemli açıklamala yaptı. ABD'nin yeni kurtarma planının daha geniş kapsamlı olacağını ifade eden Saltoğlu "Yeni planın herkesi kapsaması isteniyor ve mutlaka muhalifler ile de konuşulmuştur. Bence bir öncekine göre geçmesi çok daha daha kolay olacaktır" dedi.
BAYRAMDAM SONRA NE OLACAK?
"Bayram tatili bizim şansımız oldu" diyen Saltoğlu, Türkiye'yi bayramdam sonra nelerin beklediği sorusuna ise şu cevabı verdi: "Bayram biter bitmez ne olacağı önemli. Eğer bu şartlarda ABD'nin yeni planı yine geçmezse borsada çok daha sert bir kaos ortamı olabilir. Çünkü bu planın ikinci kez kabul edilmemesi demek telafisi olayan bir durum anlamına gelir. Ancak ben bu aşamada daha iyimserim. Ancak Yeni plan ne kadar yaralara deva olacğı konusuna gelince biraz tereddütteyim. Bu sonuçta müşterilerin mevduatlarını çekip almaması için yapıaln bir plan. Bunların her birinin orta ve uzun vadeli sorunları olacaktır var. Uzun vadeli fonların azalması demek finansal kesimin acil ihtiyaçlarının kesilmesi demektir. Bu da Kur, faiz, büyüme ve işsizlik rakamaları üzerinde olumsuzluğa yol açacaktır"
TÜRK VATANDAŞLARININ MEVDUATI RİSK ALTINDA MI?

Saltoğlu bu sorunun yanıtını ise şu şekilde verdi: "Bir sorun olduğunu düşünmüyorum Burada BDDk'nın açıklamları da önemli. Ancak Türkiye açısından ben bir kriz görmüyorum. BDDK gün be gün gerekli takibi yapıyordur. Beykent Üniversitesi'nden Öğretim Görevlisi Yaşar Erdinç de konuyla ilgili olarak BDDK'ya büyük görev düştüğünü söyledi. Panik ortamının yaratılmamasının da önemli olduğunun altını çizen Erdinç şunları kaydetti: "
YABANCI BANKALAR PARAYI ALIP GİDER Mİ?
"Şuan 75 milyar dolar parası var Türk halkının. Yabancı banka ne yapar paradan para kazanmak zorundadır. Avrupa'da kurulu bir fon payını satın alabilir. Ana merkezin kurduğu bir fon payını gidip satın alabilir. Bu şekilde yurtdışına para gönderebilir. Ancak aldığı fon beş para etmeyen ve batan bir yerse bu kötü niyeti gösterir. TMSF'nin bir kitabı çıkıcak ama bir bankayı soymanın 17 ayrı yönteimi var. Bunların hepsi sıkı denetlenmeli. Bunu kim denetlyecek Tabi ki BDDK. zaten her gün tüm gelişmleleri yakından izlediğine eminim"

Kısa vadeli sorun beklemiyoruz ama orta vadeli denilince herkesimde bir soru işareti var. Tabi biz bankacılık sektörü olarak
yaşadığımız krizlerin ardından çok büyük değişmler yaşadık ve çok sıkı önlemler aldık. Şuan mali disiplin çok önemli en ufak bir fire verilmemesi lazım. Ancak önlemler yeterli mi? derseniz, bu hassas bir denge. Tabi insanları bir paniğe sürüklememek lazım. Ancak benim gözlemim Başbakan'a hep aynı kaynaklardan bilgi akratlıyor ve bunlarda genelde olumlu görüşler. Sonuçta 100 yılda gelen bir kriz. Başbakan başka