Bu kursa giden ayda 4 bin Euro kazanıyor
Uçuş eğitimini kapsayan iki ayrı kursu tamamlayan pilot adaylarına 4 bin avro maaşla iş imkanı...

Cuma, 22 Ağustos 2008 20:04

Isparta Süleyman Demirel Hava Alanı'nda faaliyet gösteren uçuş okulunun müdürü Durmuş Bektaş, 650 saati yer, 155 saati de uçuş eğitimini kapsayan iki ayrı kursu tamamlayan pilot adaylarının en az 4 bin avro maaşla iş bulabildiklerini bildirdi.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik ile Burdur Ticaret Borsası Başkanı Baki Varol, Süleyman Demirel Havalimanı'ndaki Er-Ah uçuş okulunda inceleme yaparak, Okul Müdürü Durmuş Bektaş, uçuş öğretmenleri Sami Adar ve Necmi Mızrak, yer eğitmenleri Mehmet Ali Balkanlar, Doğan Özdemir ve Serkan Aydemir ile kalite müdürü Mesut Sevinç'ten eğitim çalışmaları hakkında bilgi aldılar. Keyik ve Bektaş, daha sonra Bektaş'ın kullandığı Cesna 172 tipi 4 kişilik eğitim uçağıyla Burdur'u havadan gözlemlediler.

BTSO Başkanı Keyik, havayoluna talepteki yükselişle birlikte sektördeki firma sayısınında arttığını, bu yüzden pilot açığı ortaya çıktığını belirterek, “Havacılık sektörünün pilot ihtiyacını karşılamaya yönelik eğitim çalışmalarının Süleyman Demirel Havalimanımız'da başlamış olmasına çok sevindik. Burdurlu gençlerimiz için geliri oldukça iyi olan yeni bir iş fırsatı doğdu” dedi.

BTB Başkanı Varol da, havacılık sektörünün gelişmesiyle birlikte pilotluğun aranılan bir meslek olduğuna dikkati çekti.

Okul Müdürü Durmuş Bektaş da sağlık durumu ve koşulları uygun adaylara, uluslararası standartlarda özel pilotluk ve havayolu nakliye pilotluğu eğitimi verdiklerini, 17 yaşını doldurmuş en az lise mezunu adayları kursa kabul ettiklerini söyledi. PPL adı verilen özel pilot lisansı eğitiminin 3,5 ay sürdüğünü anlatan Bektaş, hafta içi 5 gün yer derslerinin günde 6 saat verildiğini ve 5 hafta sürdüğünü kaydetti. Daha sonra uçuş eğitimleri başladığını ifade eden Bektaş, 110 saat yer eğitimi ile 45 saat uçuş eğitimini başarıyla tamamlayan adayların PPL lisansı aldıklarını bildirdi. Bektaş, bu lisansı alan pilotların 5 bin 700 fetin altında, tek motorlu uçakları kullanabildiğini, bu eğitimin ücretnini 9 bin avro olduğunu belirtti.

BANKA KREDİSİ İMKANI

Bektaş, kursiyerlerin yüzde 80'inin havayolu pilotu olmak istediğini belirterek, profesyonelliğe ilk adım olan özel pilotluk eğitimin ardından ATPL yani havayolu nakliye pilotluğu eğitimine başlanabildiğine değindi. Bu kursta da 650 saat yer dersi alacak adayların, 155 saat uçuş eğitimi aldıktan sonra toplam 200 saat uçuş yaptıklarını ve 14 sınav sonrasında ATPL lisansı almaya hak kazananların pilot olarak uçaklarda görev alabildiklerini kaydetti.

En düşük pilot maaşının 4 bin avro olduğuna dikkat çeken Bektaş, 18 aylık süren her iki kursun ücretinin toplam 45 bin avro olduğunu, bankaların bu kurslar için eğitim kredisi sağladıklarını anlattı.