Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 23 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: hukuk/2008

Nereden
    İstanbul
    Teşekkür / Beğeni

Standart Trafik Kaza Tespit Tutanağı

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, tarafların serbest iradeleriyle dolduracakları "Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı" uygulamasına 1 Nisan 2008 tarihinde başlanmıştır.

Sigorta acentenizden henüz Kaza Tespit Tutanağı temin etmediyseniz; aşağıdaki linkten tutanağın bir çıktısını almanızda ve kaza vukuunda kullanılmak üzere aracınızın torpido gözünde bulundurmanızda fayda olduğunu düşünüyorum.

Kazasız-belasız yolculuklar diliyorum.

TUTANAK : http://ktt.tsrsb.org.tr/TUTANAK.xls
    AÇIKLAMA : http://ktt.tsrsb.org.tr/aciklamalar.pdf

Sn. MAGGGMA,

Kimin kimi soyduğuna vakıf değilim. Ancak beyana dayalı kaza bildirimi uygulamasından sonra çizilen ve görsel basınımızda da yayınlanan karikatürü mesajınıza cevap teşkil etmek üzere aşağıya kopyalıyorum.

Şimdi siz karikatüre bakar ve tutar "Karikatüristi sigorta şirketleri finanse etmiş" dersiniz.

MEVLANA'dan :
    Ok gibi doğru olsam; yay ile atarlar beni,
    Yay gibi eğri olsam; elde tutarlar beni,
    Doğruda aç görmedim; eğride tok,
    Eğri yay elde kalır; menzil alır doğru ok !

Teşekkür / Beğeni

Alıntı Penguen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında, tarafların serbest iradeleriyle dolduracakları "Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı" uygulamasına 1 Nisan 2008 tarihinde başlanmıştır.

Sigorta acentenizden henüz Kaza Tespit Tutanağı temin etmediyseniz; aşağıdaki linkten tutanağın bir çıktısını almanızda ve kaza vukuunda kullanılmak üzere aracınızın torpido gözünde bulundurmanızda fayda olduğunu düşünüyorum.

Kazasız-belasız yolculuklar diliyorum.

TUTANAK : http://ktt.tsrsb.org.tr/TUTANAK.xls
    AÇIKLAMA : http://ktt.tsrsb.org.tr/aciklamalar.pdf

Sn. MAGGGMA,

Kimin kimi soyduğuna vakıf değilim. Ancak beyana dayalı kaza bildirimi uygulamasından sonra çizilen ve görsel basınımızda da yayınlanan karikatürü mesajınıza cevap teşkil etmek üzere aşağıya kopyalıyorum.

Şimdi siz karikatüre bakar ve tutar "Karikatüristi sigorta şirketleri finanse etmiş" dersiniz.

:36_6_3: :36_6_3: RTÜK Bizi kapatmazsa iyidir

Teşekkür / Beğeni

Sn. Güneşş,

Uyanık olan ve meşrubat otomatından kola almak için kalıp buz imal eden aziz milletim bu yükü sırtından atmanın da bir yolunu bulur.

Ancak sizin söylediğinizin pratikte uygulanmasına imkan yok. Çünkü uygulamada poliçenin nerede düzenlendiğine değil, aracın hangi ile tescil edildiğine yani plakasına bakılıyor. Dediğiniz gibi olsa İstanbul’daki bütün araç sahipleri tutar Tekirdağ’daki sigorta acentelerine trafik poliçesi kestirir.

Lakin vatandaş Anadolu’daki galeriden veya oto pazarından araç alma ve tescilini o ilin trafik bürosuna yaptırma yoluna gidebilir. Bu durumda İstanbul trafiğindeki araçların plakalarına bakarak sürücülerinin hangi ilin nüfusuna kayıtlı olduğunu kestirme imkanı doğar.

Katkılarınız için teşekkür ederim. Gününüz güzel geçsin.
    bende tam olarak bundan bahsetmek istemiştim
    bide anadoludan alması şart değil..
    istanbuldan alıp tescilini başka ile taşıyabilirler..

Nereden
    İstanbul
    Teşekkür / Beğeni

Standart DASK Sigorta Primi ve Sigorta Bedeli Hesaplama

Oturduğunuz dairenin bulunduğu il/ilçe/belde, yapı tarzı ve yüzölçümünü girerek aşağıdaki linkten Zorunlu Deprem Sigortası Primi ile Sigorta Bedelini hesaplayabilirsiniz.

https://www.dask.gov.tr/e-services/p...lculatePremium
    MEVLANA'dan :

Teşekkür / Beğeni

Bu Yilin Temmuz Ayi Ile 2009 Tarihinden
    Itibaren Uygulanacak Zorunlu Trafik Sigortasina Iliskin ``asgari Trafik
    Sigortasi`` Ucretleri Belli Oldu.
    Zorunlu Karayolu Tasimacilik Mali Sorumluluk Sigortasi Tarife Ve
    Talimati, Resmi Gazete`nin Bugunku Sayisinda Yayimlandi Ve 1 Temmuz 2008
    Tarihinden Gecerli Olmak Uzere Yururluge Girdi.
    Buna Gore, Bu Yilin Temmuz Ayindan Itibaren Tedavi Gideri, Sakatlanma Ve Olum
    Asgari Sigorta Teminati, Kisi Basina 125 Bin Ytl Oldu. Teminatlar, Kaza
    Basina, Otomobillerde 875 Bin Ytl, Koltuk Sayisi 8 Ile 14
    Arasinda Olan Minibuslerde 1 Milyon 750 Bin Ytl, 15 Ile 25 Arasinda
    Koltuk Sayisina Sahip Otobuslerde 3 Milyon 125 Bin Ytl, Koltuk Sayisi
    26`nin Uzerinde Olan Otobuslere De 6 Milyon 250 Bin Ytl Olarak Saptandi.
    Diger Yandan, 1 Ocak 2009 Tarihinden Itibaren Uygulanacak Tedavi Gideri,
    Sakatlanma Ve Olum Asgari Sigorta Teminati Ise Kisi Basina 150 Bin Ytl
    Oldu. 1 Ocak 2009 Tarihinden Itibaren Uygulanacak Kaza Basina Teminatlar
    Da, Otomobillerde 1 Milyon 50 Bin Ytl, Koltuk Sayisi 8 Ile 14 Arasinda
    Olan Minibuslerde 2 Milyon 100 Bin Ytl, 15 Ile 25 Arasinda Koltuk
    Sayisina Sahip Otobuslerde 3 Milyon 750 Bin Ytl, Koltuk Sayisi 26`nin
    Uzerinde Olan Otobuslere De 7 Milyon 500 Bin Ytl Olarak Uygulanacak.
    Bu Arada, Ilk Kez Sigorta Yaptiranlarin Prim Artirimi; 1. Basamak Icin
    Yuzde 60, 2. Basamak Icin Yuzde 40, 3. Basamak Icin De Yuzde 20 Olacak.
    Hasarsizlik Indirimi Ise 5. Basamak Icin Yuzde 10, 6. Basamak Icin Yuzde
    15, 7. Basamak Icin Yuzde 20 Seklinde Belirlendi.
    Tasimaci Sigorta Sozlesmesini Bitim Tarihi Itibariyle Yenilemekle
    Yukumlu Olacak. Tasimacinin Sigorta Sozlesmesinin Bitim Tarihinden
    Itibaren Yenileme Islemini Gerceklestirmedigi, Her 30 Gun Icin Muteakip
    Sigorta Sozlesmesinde Prim, Yuzde 50 Ile Sinirli Olmak Uzere Yuzde 5
    Ilave Edilerek Hesaplanacak.
    Sigorta Suresi Bir Yil Olarak Uygulaniyor. Gerekli Durumlarda Bir Yildan
    Kisa Sureli Sigorta Sozlesmesi De Yapilabilecek. Kisa Sureli Sigortada
    Prim Tutari, Dorduncu Basamaktan Hesaplanan Yillik Primin Yuzde 25`nden
    Az Olmamak Kaydiyla, Gun Esasina Gore Tespit Edilecek. Kisa Sureli
    Sigorta Icin Hasarsizlik Indirimi Uygulanmayacak. Ancak, Bu Sozlesmelere
    Hasar Nedeniyle Prim Artirimi Uygulamasi Yapilabilecek. Kisa Sureli
    Sigorta Sozlesmesini Muteakip Duzenlenecek Yeni Sigorta Sozlesmesinin
    Yillik Olmasi Durumunda Hasarsizlik Indirimi Uygulanmayacak.

-aa-
    |

Nereden
    İstanbul
    Teşekkür / Beğeni

Standart DASK'ı olmayana elektrik, su, doğalgaz yok

Zorunlu Deprem Sigortası'nda yeni düzenlemelere gidiliyor

Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı DASK taslağı, vatandaşlara çeşitli yaptırımlar getirecek. ZDS yaptırmayanlar elektrik, su, doğalgaz ve kablo TV gibi kamu hizmetlerinden yararlanamayacak

Şu anda sadece tapu dairelerinde konut alım satımında karşımıza çıkan Zorunlu Deprem Sigortası artık konutla ilgili bütün kamu hizmetlerinde ön şart olarak aranacak. Zorunlu Deprem Sigortası’nı (ZDS) yaptırmayanlar evine elektrik, su, doğalgaz, telefon ve kablo TV bağlatamayacak.

KAMUYA BÜYÜK GÖREV DÜŞECEK

Önceki gün bir grup gazeteci ile bir araya gelen Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Başkanı İdris Serdar, ZDS ile ilgili son gelişmeleri paylaştı. Serdar’ın verdiği bilgilere göre, 587 sayılı KHK ile kurulan DASK’ın KHK kapsamından çıkartılması çerçevesinde bir yasa taslağı hazırlandı. Serdar, Başbakanlığa sunulan taslağın yasalaşması halinde Zorunlu Deprem Sigortası olmayanların konutu ile ilgili hiçbir kamu hizmeti sözleşmesine imza atamayacağını dile getirdi.

İstanbul, birinci bölgede

SERDAR, Türkiye’de 12.9 milyon konutun sadece yüzde 21’inin deprem sigortası yaptırdığını aktardı. Bölgeler bazında yüzde 30.71 ile Marmara başı çekerken, iller bazında yüzde 43.09 ile Bolu ilk sırada. 4. deprem bölgesindeki Ankara’da bu oran 37.09 iken, 1. deprem kuşağındaki İstanbul’da konutların sadece yüzde 31’i sigortalı.

Kaynak : Akşam Gazetesi, 21.06.2008
    MEVLANA'dan :

Nereden
    İstanbul
    Teşekkür / Beğeni

Standart Motorlu Taşıtlar Vergi İndirimi

Maliye Bakanlığınca Aralık 2005'te Resmi Gazetede yayımlanan Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği;

"14/12/2004 tarihli ve 2004/8327 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı gereğince; 1/1/2006 tarihinden geçerli olmak üzere, Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 5 inci maddesindeki ( I ) sayılı tarifede yer alan otomobil, kaptıkaçtı, arazi taşıtları ve benzeri taşıtlar için, yıllar itibarıyla uygulanacak olan motorlu taşıtlar vergisi tutarları, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından her yılın Ocak ayında ilan edilen kasko sigortası değerlerinin % 5' ini aşması halinde, aynı yaş grubunda bulunan taşıtlara ait vergi tutarları, bir alt kademedeki taşıtlara isabet eden vergi tutarı olarak uygulanacaktır." hükmünü taşımaktadır.

Genelde 1.800 cm3 silindir hacminin üzerindeki araçlar, özellikle hususi oto olarak kullanılan hafif ticari araç statüsündeki Fiat Doblo, Volkswagen Caddy, Ford Connetct, Opel Combo, Peugeot Partner, Citroen Berlingo, Renault Kangoo, Skoda Roomster, Mercedes Vaneo marka araçlar bu kapsama girmektedir.

Sahibi olduğunuz aracın Kasko Değerini öğrenmek için;

http://www.tsrsb.org.tr/tsrsb/Kasko%20Deger%20Listesi

Aracınızın 2008 yılı Temmuz ayında ödeyeceğiniz MTV vergisini öğrenmek için;

http://www.gib.gov.tr/fileadmin/images/mtv.html

linklerine bakınız.

Diyelim ki 2005 model Renault Kangoo Express Grand Confort 1.9 D bir aracınız var. Bu aracın Ocak 2008'deki kasko değeri 16.400 YTL, 2008 yılında ödenmesi gereken MTV'si ise 1.550 YTL'dir.

Bu araç için yıl içinde ödenecek 1.550 YTL, aracın kasko değerinin % 5'ine karşılık gelen (16.400*0,5) 880 YTL'den yüksektir. Bu durumda aracın bir alt dilimdeki (1601-1800 cm3) araçlar kategorisinde değerlendirilmesi ve araç sahibinin 2008 yılında 986 YTL MTV ödemesi gerekir.

Bu haktan yararlanmak için Kasko Sigortası yaptırmanız şart değildir. Trafik Sigortası yaptırdığınız sigorta acentesine müracaatla kanuni hakkınızı kullanmanızı ve vergi indiriminden yararlanmanızı tavsiye ederim.
    MEVLANA'dan :

Nereden
    İstanbul
    Teşekkür / Beğeni

Standart 2 El Araç Satışında Yeni Dönem

Yeni kanun düzenlemesi ikinci el araçların nakil ve devir işlemlerinde noter zorunluluğunu kaldırıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunda ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'un 18. maddesi, ikinci el araçların nakil ve devir işlemlerinde noter zorunluluğunu kaldırıyor. 1 Ağustos 2008'de yürürlüğe girmesi öngörülen madde, Karayolları Trafik Kanunu'nun ilgili maddesini yeniden düzenliyor.

"Araçların tescil işlemleri ile yetki ve sorumluluk" başlığını taşıyan bu düzenlemeyle, "Tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri, satış ve devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi borcu bulunmadığının tespit edilmesi halinde araç sahibi adına düzenlenmiş tescil belgesi esas alınarak, trafik tescil şube veya bürolarındaki ilgili memurlar tarafından siciline işlenmek suretiyle yapılır. Trafik tescil şube veya büroları tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devirler geçersizdir" hükmü getiriliyor.

Kanunun yürürlüğe girmesiyle, ikinci el araç satın alacak vatandaşlar, daha önce noterde yaptıkları nakil ve devir işlemlerini Emniyetin Trafik Tescil Bürolarında yaptıracak.

-EMNİYET "OLUMLU" BULUYOR-
    "Uygulamanın polisin iş yükünü artıracağını" belirten emniyet yetkilileri, buna rağmen yeni düzenlemenin "olumlu olacağını" söyledi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki vatandaşların notere para vermemek için resmi nakil ve devir işlemleri yerine "el senedi" düzenleyerek araçlarını 3. kişilere verdiklerini belirten yetkililer, herhangi bir sorun çıkması durumunda aracın son sahibinin tespit edilmesinin hukuki olarak zaman aldığını kaydettiler. Noterlerin devreden çıkarılmasının satış işlemlerinde vatandaşın maddi yükünü azaltacağını belirten yetkililer, bu sayede işlemlerin kayıt altına alınmasının sağlanacağını belirtti.

Yetkililer, "Geçen yıl noter aracılığıyla 1 milyon 600 bin aracın nakil ve devir işleminin yapıldığını, uygulamanın hayata geçirilmesi ile bu sayının en az 3 kat artacağını" söyledi. Kanunun yürürlüğe girmesinden önce konunun muhatabı bakanlıkların koordinesinde gerekli düzenlemelerin yapılacağını ve olası sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayacak yeni tedbirlerin alınacağını dile getiren yetkililer, işlemlerin tamamının bilgisayar ortamında gerçekleştirileceğini kaydetti. Nakil ve devir işlemlerinde satıcı-aracı ile alıcının emniyetin trafik tescil bölümüne giderek, polis huzurunda alım-satım işlemlerini yapacağını anlatan yetkililer, vatandaşların önceden olduğu gibi sadece ruhsat masraflarını ödeyeceğini, bunun dışında şimdilik herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini belirtti. Yetkililer, uygulamanın, satış işlemlerinin her aşamasını kontrol etme imkanı da vereceğini ifade ettiler.

Kaynak : Mynet, 24.06.2008

----

* Alım-satımı yapan şahıslar arasında standart bir belge düzenlenmesi,

* Alıcıya oluşturulacak merkezi kayıt kurumunun web sitesine girerek vatandaşlık numarası ile şahsen kayıt imkanı tanınması,

* Taraflar arasında düzenlenen alım-satım belgesinin trafik tescil bürolarına postalanması ve bürolarca kontrol ve onayı,

şeklinde bir sistem geliştirilirse ne ala. Aksi halde;

* Trafik tescil bürolarının sayısı noter sayısından az olduğundan büroların önünde uzun kuyruklar oluşacağı ve tasarruf edilen noter masrafının aracılara transfer edileceği düşüncesindeyim.
    MEVLANA'dan :

Teşekkür / Beğeni

* Trafik tescil bürolarının sayısı noter sayısından az olduğundan büroların önünde uzun kuyruklar oluşacağı ve tasarruf edilen noter masrafının aracılara transfer edileceği düşüncesindeyim.
    Kesinlikle katılıyorum ayrı bir rant kapısı açılacak. Olan yine vatandaşa olcak zaman içerisinde. Bunun çözünü acilen bulmaları gerekecek.

Nereden
    İstanbul
    Teşekkür / Beğeni

Standart DASK Tanıtım Kitapçığı

MEVLANA'dan :

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)