Sayfa 1011 Toplam 1014 Sayfadan BirinciBirinci ... 100110071008100910101011101210131014 SonuncuSonuncu
Toplam 10132 adet sonuctan sayfa basi 10,101 ile 10,110 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MEMSA Mensa Mensucat

Nereden
    Kütahya
    Teşekkür / Beğeni

Başka fotolar paylaşana kadar,şu bana kafa tutan yiğidin fotosunu paylaş da:millet neşesini bulsun akşam akşam cüce enik...))
    Çok korkuyorum abi,ne olur yapmaaa...))
    AV OL,AVCI OL:AMA AVCIYA YARDIM EDEN KÖPEK OLMA...!!!
    GERÇEKCİ OL,OLANAKSIZI İSTE...!!! CHE

Teşekkür / Beğeni

Orhan Pala

İki tip borsacı vardır

17 Ekim 2014 Cuma

İki tip borsacı vardır; biri değer yaratır. Bu borsacı modelinin öngörüleri, sezgileri güçlüdür.
    Konjonktürü, siyasi gelişmeleri, sektörel risk ve fırsatları bir potada eritir ve yatırım kararı verirler. Bir nevi finans mühendisliği yaparlar. Yatırım stratejisini başkalarının mağduriyeti üzerine inşa etmezler. Borsalara, şirketlere kattıkları değerler sayesinde herkes para kazanır. Aksi halde borsaların bir cazibesi kalmaz. Bu tip borsacılara genellikle yatırımcı ya da spekülatör denilir. Ülkemizde bu tip spekülatörlerin sayısı diğerlerinden fazladır.
    Bir de manipülatör dediğimiz ‘piyasa kemirgenleri’ vardır ki, onların tek hedefi yatırımcıların cebindeki parayı çalmak! Ya da batmak üzere olan şirketleri halka açarak vurgun yapmak! Bırakın değer yaratmayı var olanı yok etmeyi çok iyi bilirler.
    Şirket yönetmesini bilmezler, bildikleri hisse al-sat, tahsisli sermaye artırımı yap, birleştir, şirketin içini boşalt, ortak satışı yap ve şirketi Borsa İstanbul mezarlığına gönder.
    Mango Gıda, Ataç İnşaat, Latek, Kervansaray, Genpower, Serve Kırtasiye, İhlas Grubu hisseleri, MMC Sanayi. Şimdi sırada Karsusan Su Ürünleri var...
    Bu şirketlerin hepsinin ortak noktası halka arzdan sonra sert fiyat hareketlerine sahne olmaları…
    Bu hisselerde işlem yapan manipülatörler ve operasyonları yöneten kişiler hep aynı. İçlerinde profesör bile var. İddia o ki organize bir çete gibi çalışıyorlar.
    Tablo o kadar vahim ki;
    Mango Gıda ve Ataç İnşaat halka arzdan iki yıl sonra batma noktasına geldiği için borsa dışına atıldı. Genpower ve Serve Kırtasiye fahiş değerleme rakamlarıyla birleşme ve tahsisli yolunu seçti ancak başarılı olamadı.
    Dediğim gibi iki tip borsacı vardır. Biri değer yaratır, patron ve yatırımcılar dahil herkes, bu işten karlı çıkar. Halka açılan şirketler daha hızlı büyür, daha fazla istihdam sağlar, daha fazla temettü dağıtır, kazanır, kazandırır.
    Diğer tip ise var olan değeri yok eder. Yukarıdaki şirketler buna çok iyi birer örnek. Yüzlerce milyon liralık cirosu olan şirketler halka açıldıktan sonra battı. Ülkemizin değerleri, yatırımcıların tasarrufları, bu manipülatörler yüzünden heba oldu gitti.
    Dünyanın başka ülkesinde olsa bu kişiler öyle ağır cezalar alır ki bırakın bir daha borsada işlem yapmayı tüm mal varlıklarına el konulur.
    Bizde ne yapılıyor?

Nereden
    Kütahya
    Teşekkür / Beğeni

İşte eniklerin savunduğu adamlar...!!!

12/09/2008 Tarihli,Hürriyet Gazetesi haberi:

BOTAŞ'taki “yolsuzluk” iddiaları üzerine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde başlatılan “Mavi Hat Operasyonu”nun ardından açılan davada yargılanan tutuklu sanıklardan 1'inin tahliyesine karar verildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu ve tutuksuz yargılanan sanıklar ile sanık ve müdahil avukatları katılırken, bazı sanık yakınları duruşmada izleyici olarak bulundu.

Limak Şirketi'nde teknik koordinatör olarak çalıştığını belirten sanık Bahaddin Özdemir, üzerine atılı “ihaleye fesat karıştırmak”, “rüşvet anlaşması yapmak” ve “örgüte yardım etmek” suçlarını kabul etmediğini belirtti. Özdemir, beraatını ve duruşmalardan vareste tutulmasını talep etti.

Sanık Faruk Ceylan, olay tarihinde, BOTAŞ'ta Sözleşmeler Daire Başkanlığında, Sözleşmeler ve İhale Şube Müdür Vekili olarak görev yaptığını belirterek, suç teşkil edecek hiçbir eyleminin bulunmadığını ileri sürdü.

Olay tarihinde Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde komiser olarak görev yaptığını kaydeden sanık Bekir Özcan ise üzerine atılı “suç örgütüne yardım etmek” suçunu işlemediğini savundu. Sanıklardan Ali Rıza Karaduman'ın, akrabası olduğunu ve bu nedenle telefonda görüştüklerini belirten Özcan, bu kişiye soruşturma hakkında herhangi bir şekilde haber ulaştırmasının ve bilgi vermesinin mümkün olmadığını, çünkü dava konusu olayla ilgili soruşturmanın, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Sanık Mehmet Ulutaş da Adana'da tekstil üzerine çalışan bir iş yerlerinin bulunduğunu kaydederek, BOTAŞ ile ilişkisinin, iş yerinin gaz bedelinin ödenmesi ile ilgili olduğunu, ödemeye ilişkin herhangi bir sorun yaşanması halinde ise bunu yasal yollardan hallettiklerini ifade etti. Sanık Muhammet Hüseyin Ayaydın'ın bir gün kendisini arayarak, hayır amacıyla fakir kişilere dağıtılmak üzere 7 takım elbise istediğini belirten Ulutaş, Ankara'daki bir mağazadan gönderilen takım elbiselerin, kendi imalatları olduğunu söyledi. Söz konusu isteğin, Adana'daki iş yerinin doğal gazı ile ilgisi bulunmadığını savunan Ulutaş, suçsuz olduğunu ileri sürerek, beraat talep etti.

Sanıklar Haldun Ahmet İyidil, Hasan Ali Kudal, Siyami Hıdıroğlu, Ali Rıza Karaduman, Meriç Aydeniz, Mehmet Ali Doğan ve Semra Çevik, üzerlerine atılı suçları kabul etmeyerek, beraat talebinde bulundu. Sanıklar ayrıca duruşmalardan vareste tutulmalarını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Kubilay Taştan, tutuklu sanıkların, üzerlerine atılı suçun niteliği, kaçma ve kanıtları yok etme şüphelerinin bulunması nedeniyle tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Tutuklu sanıkların avukatları ise müvekkillerinin uzun zamandır tutuklu bulunduklarını ve mağdur olduklarını belirterek, tahliye talebinde bulundu.
    Hakkında yakalama emri bulunan bazı sanıkların avukatları ise müvekkilleri hakkında CMK'nın 246. maddesi uyarınca tutuklanmayacakları hususunda güvence belgesi verilmesini istedi.
    Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Şatır, sanık Ali Karaer'in tahliyesine, diğer tutuklu sanıklar İbrahim Selçuk, Mustafa Şağban, Eyüp Fatih Erarslan, Ahmet Karademir, İsa Yerdelen, Rıza Çiftçi, Mehmet Sezgin, Abdullah Gündüz, Ethem Tozlu, Ekber Topal, Özgür Haşemoğlu, Mehmet Bulut, Seydi Çevik, Lokman Usta, Cemal Yazıcı, Hasan Turgay Günay, Rahmi Ülgen Güven, Selahittin Hacıömeroğlu, Merdan Hürmeydan, Muhammed Hüseyin Ayaydın, Sezai Bacaksız, Ümit Nejat Alpaslan ve Erhan Peker'in tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini açıkladı.
    Duruşmada ifadesi alınan ve tutuksuz yargılanan sanıkların duruşmalardan vareste tutulmalarını kararlaştıran mahkeme, bir kısım sanık avukatının, müvekkilleri hakkında CMK'nın 246. maddesi uyarınca tutuklanmayacakları hususunda güvence belgesi verilmesi taleplerinin reddine karar verdi.
    Mahkeme, bazı tanıkların dinlenilmesi ve dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.”

http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=9887494

Nereden
    Kütahya
    Teşekkür / Beğeni

Ulan cüce enik,koymamışsın şu resmini daha...))

Millet yiğit görsün,koy cüce...))

Bu kadar sesin kimden nasıl çıktığını anlasın millet...!!!

Patronun megafonu içine girmese çıkar mı,çıkmaz mı forum dostları karar versin...))

Tamam korktum cüce enik,koy şu resmini de görsün millet...))

Harbiden embesil bunlar...))

Nereden
    Kütahya
    Teşekkür / Beğeni

Enikler,patronunuz Hüriyet Gazetesinde yayınlanan bu davadan 3 yıl 4 ay ceza almış mı,bir sorun bakalım...))

Ceza kesinleşirse:ağlaşırsınız hep beraber...))

Tescilli patron uşağı çakal enikleri...))

Nereden
    Kütahya
    Teşekkür / Beğeni

İPTAL DAVASINDA FAİK ULUTAŞIN AVUKATI EMRE NUHOĞLU...!!!

Borsagündem: orhan pala yazılarından

Borsa operasyonun perde arkasındaki isim kim?

18 Ağustos 2011 Perşembe

Yaklaşık iki ay önce Mecnur Çolak başta olmak üzere çok sayıda kişiye yönelik düzenlenen ‘borsa operasyonu’nun sır perdesi hala aralanamadı.
    Operasyonda Mecnur Çolak, Mehmet Uğurlu ve Emre Nuhoğlu gibi üç kilit isim var.
    Mecnur’u herkes biliyor. Defalarca hapse girip çıkmasına rağmen borsadan kopamıyor ve hep borsada yaptığı alengirli işlerle anılıyor. Borsada sayıları bir elin parmaklarını geçmeyecek tefecilerle ve patronlarla bağlantılı işlem yaptığı biliniyor.
    Mehmet Uğurlu ise piyasada çok fazla tanınan bir isim değil. Tanınmıyor derken, yatırımcılar ismini çok fazla bilmez anlamında söyledim. Piyasadaki büyük oyuncular, spekülatörler ve manipülatörler tarafından yakından tanınan bir isim.
    2002 yılında İstanbul Altın Borsası Başkan Yardımcılığı yapan Mehmet Uğurlu, bir dönem ‘bilirkişi’ sıfatıyla çok sayıda borsa yolsuzluğunun kaderini belirlemiş…
    Zaman gazetesi “Yasaklı borsacıya ‘sakıncalı’ bilirkişi” başlığıyla yayınladığı haberde çok sayıda azılı borsacı için bilirkişi raporuna dayanılarak takipsizlik kararı verildiğini yazdı.
    Bumerang Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı ve Basketbol Federasyonu Denetim Kurulu Üyesi Mehmet Uğurlu için piyasada herkes, “Çok dürüst ve bu işleri organize edebilecek bir isim değil” diyor.
    Gözaltına alınan isimlerden Avukat Emre Nuhoğlu da Mensa Mensucat İcra Kurulu Başkanı Faik Ulutaş’ın avukatı. ‘Faik Ulutaş’ın avukatının bu işlerle ne ilgisi var’ onu yakında başlayacak olan davalarda göreceğiz.
    Ancak Mehmet Uğurlu’nun arkasında bu işleri organize ettiği iddia edilen isimle ilgili iddialar borsa kulislerinde büyük bir hızla yayılıyor. Bu ismin operasyondan sonra Türkiye’yi terk ettiği, muhtemelen Almanya’da olduğu ve uzunca bir süre Türkiye’ye dönmeyeceği söyleniyor.

Mahkemede Mecnur’un konuşması halinde çok sayıda kişinin isimin bu operasyona karışacağı ve çok önemli isimlerin bu davada yargılanacağı dile getiriliyor.
    Bakalım, F Tipi cezaevine gönderilen Mecnur Çolak, '1 Numara' olduğu iddia edilen kişinin ismini verecek mi?
    Borsa operasyonunda asıl bombaların mahkeme koridorlarında patlaması bekleniyor…

Nereden
    Kütahya
    Teşekkür / Beğeni

Manipülasyona hapis yolu göründü

TBMM Başkanlığı'na sunulan Kanun Tasarısı'nın yasalaşması durumunda manipülasyona ceza artacak ve 2 yıl olduğu için manipülasyon suçlarında uygulanamayan hapis cezası artık hayata geçmiş olacak.

Bugün TBMM Başkanlığı'na sunulan Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı''nın yasalaşması durumunda manipülasyona hapis cezası artacak.

Kanun tasarısında ayrıca sermaye piyasasında bilgi suistimali ve piyasa dolandırıcılığı eylemlerinin cezalarının alt sınırı 2 yıldan 3 yıla çıkarılacak. Tasarının yasalaşması durumunda, sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcı kararını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle kendisine veya bir başkasına doğrudan veya dolaylı menfaat sağlayanlar 3 yıldan 5 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak.

SPK Başkanı Vahdettin Ertaş konuyla ilgili 23 Eylül'de AA'ya yaptığı açıklamada, piyasa dolandırıcılığı ya da bilgi suistimali nedeniyle suç duyurusunda bulundukları ve suçu ispatlanan kişiler için mahkemelerce genellikle yasada öngörülen cezanın tabanı olan 2 yıl hapis cezasının verildiğini, 2 yıla kadar hapis cezalarının da genellikle hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı ile verildiğini söyleyerek, bu yüzden hapis cezasının caydırıcılığının azaldığını, asgari hapis cezasının en az 3 yıla çıkarılması gerektiğini belirtmişti.

Öte yandan tasarıya göre halka açık şirketlerde ortaklıktan çıkarma hakkının kullanımında satım bedeli, borsada oluşan son 30 günlük ağırlıklı ortalama fiyattan değil, "adil bedel" üzerinden gerçekleştirilecek. Tasarıda "adil bedel"in hesaplanmasına ilişkin usul ve esasların, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kurulu tarafından belirleneceği belirtildi.
    Borsa kotundan çıkmak isteyen halka açık şirketlerin yüzde 95'ine sahip olan ortaklar, çağrıda son 30 günlük ağırlıklı ortalama fiyattan "ortaklıktan çıkarma bedeli" ödeyerek diğer pay sahiplerinin paylarını alabiliyordu. Bu uygulama yatırımcılar tarafından tepkiyle karşılanmış ve SPK tebliğ ile gerekli düzenlemeleri yapmıştı.

Nereden
    Kütahya
    Teşekkür / Beğeni

MENSA SINAİ TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR A.Ş. / MEMSA [] 21.10.2014 12:05:20

altpaket - memsa hisse yorum Özel Durum Açıklaması (Genel)

tablo - memsa hisse yorum
    Ortaklığın Adresi : İnönü Caddesi Kalender Sokak No:15 Daire:3 Mimarsinan Büyükçekmece / İstanbul
    Telefon ve Faks Numarası : 0212 482 67 63 / 0212 482 9014
    E-posta adresi : info@mensa.com.tr
    Ortaklığın Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Biriminin Telefon ve Faks Numarası : 0212 482 67 63 / 0212 482 9014
    Yapılan Açıklama Ertelenmiş Açıklama mı? : Hayır
    Özet Bilgi : İştirakimiz Volt Enerji'nin kamulaştırma başvurusunun kabulü hk.

metin - memsa hisse yorum AÇIKLAMA:

T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü'nün 20.10.2014 tarihli yazısı ile İştirakimiz Volt Yatırım Gayrimenkul Enerji A.Ş'nin kombine çevrim enerji üretim santralinin dış hat enerji nakil hat bağlantısının tamamlanabilmesi amacıyla, ilgili güzergah üzerinde kalan bazı taşınmazların kamulaştırılması talebiyle yapılan başvurumuzun onaylandığı tarafımıza tebliğ edilmiştir. Buna göre, Adana ili Seyhan ilçesi Yolgeçen ve Zeytinli Köyleri'nde bulunan toplam 2.292.47 m2 büyüklüğe sahip 13 adet taşınmaz üzerinde iştirakimiz lehine 49 yıllığına irtifak hakkı tesis edilecek olup, toplam kamulaştırma bedeli 45.974,65 TL olarak belirlenmiştir. Dosyaya yönelik kalan iş ve işlemlerin Kadastro Müdürlüğü nezdinde 20 iş günü ve takiben Tapu Müdürlüğü nezdinde ise 15 iş günü içerisinde neticeleneceği beklenmektedir.

Kamulaştırma işlemlerinin tamamlanmasının ardından, yatırım çalışmalarına devam edilebilecektir. Sayın yatırımcılarımıza duyurulur.

metin - memsa hisse yorum
    Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun yürürlükteki Özel Durumlar Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını, bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

Nereden
    Kütahya
    Teşekkür / Beğeni

MENSA SINAİ TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR A.Ş. / MEMSA, 2014 [] 22.10.2014 17:37:44

Genel Kurul Toplantısı Çağrısı

Adres İnönü Caddesi Kalender Sokak No:15 Daire:3 Mimarsinan Büyükçekmece / İstanbul
    Telefon 212 - 4826763
    Faks 212 - 4829014
    Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Birimi Telefon 212 - 4826763
    Yatırımcı/Pay Sahipleri İle İlişkiler Birimi Faks 212 - 4829014
    Yapılan Açıklama Güncelleme mi? Hayır
    Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı? Hayır
    Özet Bilgi 2013 yılı faaliyetlerine ilişkin Olağan Genel Kurul Toplantısı Hk.

Karar Tarihi 22.10.2014
    Genel Kurul Türü Olağan
    Hesap Dönemi Başlangıç Tarihi 01.01.2013
    Hesap Dönemi Bitiş Tarihi 31.12.2013
    Tarihi ve Saati 21.11.2014 11:30
    Adresi İnönü Caddesi Kalender Sokak No:15 Daire:3 Mimarsinan Büyükçekmece / İstanbul
    Gündem 1. Açılış ve Toplantı Başkanlığı'nın seçilmesi
    2. Genel Kurul Toplantı Tutanağı'nın imzalanması hususunda Toplantı Başkanlığı'na yetki verilmesi,
    3. Sermaye Piyasası Kurulu ve T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan gerekli onayın alınmış olması şartıyla; Yönetim Kurulu'nun Şirket Esas Sözleşmesi'nin 1. ,2. , 3. , 5. , 7. , 8. Ve 9. Maddeleri haricindeki tüm maddelerinin değişikliği hakkındaki önerisinin kabulü, değiştirilerek kabulü veya reddedilmesi,
    4. Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri gereğince, Yönetim Kurulu tarafından yapılan Bağımsız Denetim Kuruluşu seçiminin genel kurulun onayına sunulması,
    5. Sermaye Piyasası Kurulu'nun 27.01.2014 tarih ve 2/35 sayılı kararı ile yenilenen "Kurumsal Uyum Raporu" nun Genel Kurulun bilgisine sunulması,
    6. Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 17. Maddesi kapsamında güncellenmiş olan "Bilgilendirme Politikası"nın Genel Kurulun bilgisine sunulması,
    7. Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-17.1 sayılı Kurumsal Yönetim Tebliği'nin 12. maddesi uyarınca; Şirketimiz tarafından 3. kişiler lehine verilmiş olan teminat, rehin, ipotek ve kefaletler ile elde edilmiş gelir ve menfaatler hususunda pay sahiplerine bilgi sunulması,
    8. Yıl içinde yapılan bağışlara ilişkin pay sahiplerine bilgi sunulması ve 2014 yılında yapılacak bağışlar için üst sınır belirlenmesi,
    9. Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri kapsamında ilişkili taraflarla 2013 yılında yapılan işlemler hakkında genel kurula bilgi verilmesi,
    10. Şirket Yönetim Kurulu'nca hazırlanan 2013 yılı Faaliyet Raporu'nun okunması, müzakeresi ve onaylanması,
    11. 2013 yılı hesap dönemine ilişkin Bağımsız Denetim Raporunun ve Finansal Tabloların okunması, müzakeresi ve onaylanması,
    12. Yönetim Kurulu üyelerinin Şirketin 2013 yılı faaliyetlerinden dolayı ibra edilmesi,
    13. Yönetim Kurulu üyelerinin aylık ücretleri ve huzur haklarının belirlenmesi,
    14. Şirketin kâr dağıtım politikasının genel kurulun onayına sunulması,
    15. Dönem kârı konusunda müzakere ve karar,
    16. Yönetim Kurulu Üyeleri'nin Türk Ticaret Kanunu'nun 395. ve 396. maddelerine göre işlem yapmalarına izin verilmesi,
    17. Dilek ve görüşler
    Gündem Maddeleri Arasında Ticari Ünvana İlişkin Ana Sözleşme Tadili Hususu Var mı? Hayır
    Gündem Maddeleri Arasında Faaliyet Konusuna İlişkin Ana Sözleşme Tadili Hususu Var mı? Hayır
    Gündem Maddeleri Arasında Şirket Merkezine İlişkin Ana Sözleşme Tadili Hususu Var mı? Hayır

Gündem maddeleri arasında yer alan süreçlere ilişkin bilgi

Pay Grup Bilgileri 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenmesi Teklif Edilen Nakit Kar Payı - Brüt (TL) 1 TL Nominal Değerli Paya Ödenmesi Teklif Edilen Nakit Kar Payı - Net (TL)
    MEMSA(Eski),TRAMNSME91B9 0,0000000 0,00000

Pay Grup Bilgileri Pay Biçiminde Dağıtılması Teklif Edilen Kar Payı Tutarı (TL) Pay Biçiminde Dağıtılması Teklif Edilen Kar Payı (%)
    MEMSA(Eski),TRAMNSME91B9 0,000 0,00000

EK AÇIKLAMALAR:
    Yönetim Kurulu'muzun 22.10.2014 tarih ve 2014/18 sayılı kararı ile; Şirketimizin 2013 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı'nın aşağıda yazılı gündem maddelerini görüşmek üzere, 21.11.2014 Cuma günü, Saat 11:30 İnönü Caddesi Kalender Sokak No:15 Daire:3 MimarSinan Büyükçekmece / İstanbul adresinde yapılmasına ,Olağan Genel Kurul için gereken ön işlemlerin yerine getirilmesine ve toplantıda bakanlık temsilcisi bulundurulması için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İl Ticaret Müdürlüğü'ne başvurulmasına, gerekli tüm bildirimlerin yapılmasına, katılanların oybirliği ile karar verilmiştir.

Yukarıdaki açıklamalarımızın, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğinde yer alan esaslara uygun olduğunu, bu konuda/konularda tarafımıza ulaşan bilgileri tam olarak yansıttığını; bilgilerin defter, kayıt ve belgelerimize uygun olduğunu, konuyla ilgili bilgileri tam ve doğru olarak elde etmek için gerekli tüm çabaları gösterdiğimizi ve yapılan bu açıklamalardan sorumlu olduğumuzu beyan ederiz.

Teşekkür / Beğeni

SPK, Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem gören payların işlem esaslarını, platform, piyasa değeri ve mevcut kurallar bakımından yeniden düzenledi

Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa’da işlem gören hisseleri ABC ve D grubu olarak ayırdı ve işlem esaslarını yeniden düzenledi. SPK, borsada işlem gören payların piyasa, platform ve pazar bakımından 4 farklı grupta izlenmesine, fiili dolaşımdaki pay değeri bakımından 3 farklı grupta değerlendirilmesine ve mevcut ve ilave kurallar bakımından da pay gruplarına göre farklı uygulamalara tabi tutulmasına karar verdi.

SPK haftalık bülteninde yer alan ve halka açık şirketlerin işlem esaslarını düzenleyen ilke kararları şöyle:

''Kurul’un i-SPK.101.1 (30.10.2014 tarihli ve 31/1080 s.k.) sayılı İlke Kararı:
    ABC Düzenlemesi olarak bilinen, Borsa İstanbul A.Ş.'de işlem gören payların işlem esaslarının farklılaştırılmasına yönelik Kurulumuz düzenlemelerinin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ikincil mevzuatın yürürlüğe girmesi, Borsa İstanbul’da işlem gören payların işlem esaslarının yeni mevzuat, yeni pazarlar ve son yıllarda halka açılmış olan şirketler dikkate alınarak gözden geçirilmesi sonucunda;

A) Piyasa, platform veya pazar bakımından;

1) Borsa pay piyasasında işlem gören payların işlem esaslarının belirli özellikleri dikkate alınarak farklılaştırılması ve bunların sınıflandırılması amacıyla söz konusu payların A, B ve C olmak üzere üç farklı grupta izlenmesine,

2) Pay piyasası dışında kalan; Gelişen İşletmeler Piyasası (GİP), Serbest İşlem Platformu (SİP), Nitelikli Yatırımcı İhraç Pazarı ve Gözaltı Pazarı’nda (GP) işlem gören payların genel olarak D Grubu adı altında izlenmesine ve söz konusu payların içinde bulunduğu piyasa, platform veya pazarın özellikleri dikkate alınarak farklı işlem esaslarına tabi tutulmasına,

B) Fiili Dolaşımdaki Pay (FDP) değeri bakımından, Borsa tarafından belirlenen değerleme dönemi itibarıyla FDP değerinin ortalaması;

1) 30 milyon TL ve üzerinde olan payların, A Grubuna dahil edilmesine,

2) 30 milyon TL’nin altında ancak 10 milyon TL ve üzerinde olan payların B Grubuna dahil edilmesine,

3) 10 milyon TL’nin altında olan payların C Grubuna dahil edilmesine,

C) Mevcut veya ilave kurallar bakımından;

1) A Grubu payların;

i) Sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olmasına,

ii) Kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerine konu olabilmesine,

2) B Grubu payların;

i) Sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olmasına,

ii) Kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerine konu olabilmesine,

iii) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabi olmasına, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda B grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunmasının zorunlu olmasına, ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranlarının değiştirilememesine ve teminat alınmaksızın emir kabul edilememesine,

iv) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında en çok %50’si oranında özkaynak olarak kabul edilebilmesine,

3) C Grubu payların;

i) Piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olması durumunda sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olmasına,

ii) Piyasa yapıcısı veya likidite sağlayıcısına sahip olmaması durumunda tek fiyat işlem yöntemine tabi olmasına,

iii) Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olmamasına,

iv) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabi olmasına, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda C grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunmasının zorunlu olmasına, ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranlarının değiştirilememesine ve teminat alınmaksızın emir kabul edilememesine,

v) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak olarak kabul edilmemesine,

4) D Grubunda Gelişen İşletmeler Piyasasına (GİP) dahil olan payların;

i) Piyasa yapıcısına sahip olması durumunda sürekli müzayede işlem yöntemine tabi olmasına,

ii) Piyasa yapıcısına sahip olmaması durumunda tek fiyat işlem yöntemine tabi olmasına,

iii) Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olmamasına,

iv) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabi olmasına, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda D grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunmasının zorunlu olmasına, ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranlarının değiştirilememesine ve teminat alınmaksızın emir kabul edilememesine,

v) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak oranının hesaplanmasında en çok %50’si oranında özkaynak olarak kabul edilebilmesine,

5) D Grubunda Serbest İşlem Platformu (SİP) veya Nitelikli Yatırımcı İşlemleri Pazarına (NYİP) dahil olan payların;

i) Tek fiyat işlem yöntemine tabi olmasına,

ii) Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olmamasına,

iii) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabi olmasına, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda D grubu paylarda oluşabilecek açıktakas pozisyonunun asgari % 100’ü oranında net varlığının bulunmasının zorunlu olmasına, ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranlarının değiştirilememesine ve teminat alınmaksızın emir kabul edilememesine,

iv) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak olarak kabul edilmemesine,

v) Brüt takas uygulamasına tabi olmasına,

6) D Grubunda Gözaltı Pazarına dahil olan payların;

i) Tek fiyat işlem yöntemine tabi olmasına,

ii) Kredili alım işlemi veya açığa satışa konu olmamasına,

iii) Belirli bir anda oluşabilecek açık takas pozisyonunun %100’ü oranında özkaynak bulundurma şartına tabi olmasına, buna göre bir müşterinin takası henüz gerçekleşmemiş işlemleri sonucunda, belirli bir anda D grubu paylarda oluşabilecek açık takas pozisyonunun asgari %100’ü oranında net varlığının bulunmasının zorunlu olmasına, ayrıca bu paylarda gerçekleştirilen işlemlerde hiçbir suretle ve yatırım kuruluşu yönetim kurulu kararı ile de olsa müşteri bazında veya genel olarak özkaynak oranlarının değiştirilememesine ve teminat alınmaksızın emir kabul edilememesine,

iv) Sermaye piyasası araçlarının kredili alım, açığa satış, ödünç alma veya ödünç verme işlemlerinde özkaynak olarak kabul edilmemesine,

Ç) Bu kapsamda; A, B, C ve D gruplarında yer alan paylara ilişkin sınıflandırma ve kuralların aşağıdaki tabloda özetlenen şekliyle kabul edilmesine,

D) Düzenleme kapsamındaki diğer hususlara ilişkin olarak;

1) Yukarıdaki kurallara ek olarak Borsa tarafından belirlenen değerleme dönemi içerisinde ve hesaplama yöntemi ile Borsa fiyatı pay başına net aktif değerinin 1,5 katı ve üzeri olan menkul kıymet yatırım ortaklıklarının B Grubu’na, Borsa fiyatı pay başına net aktif değerinin 2 katı ve üzeri olan menkul kıymet yatırım ortaklıklarının C grubuna dahil edilmesine,
    2) Payların sınıflandırılması ve gruplar arası geçiş işlemlerinin belirlenecek değerleme dönemi ve veri seti üzerinden Borsa tarafından yapılmasına,

3) Borsa’ya ilk defa kote olan şirket paylarının grubu belirlenirken; halka arz edilen payların değerinin dikkate alınmasına ve söz konusu payların değerlendirme sonrası dahil oldukları grupların kurallarına göre işlem görmesine,

E) Söz konusu düzenlemenin 2 Ocak 2015 tarihi itibarıyla uygulamaya başlanmasına,

F) Kurulumuzun (1) 23.07.2010 tarihli ve 21/657 sayılı, (2) 23.09.2010 tarihli ve 28/821 sayılı Kararlarının 2 Ocak 2015 tarihi itibarıyla yürürlükten kaldırılmasına
    karar verilmiştir.

Sayfa 1011 Toplam 1014 Sayfadan BirinciBirinci ... 100110071008100910101011101210131014 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)