Desa Samsonite ile ortaklık kuruyorDesa 24 yıldır distribitörlüğünü yaptığı Samsonite'in ortaklık teklifini kabul etti.

30.06.2007 10:24 Samsonite’tan gelen teklif üzerine üzerine başlayan görüşmeler olumlu sonuçlanınca, Samsonite’ın yüzde 60, Desa’nın da yüzde 40 payı olacak Samsonite Türkiye’nin kurulmasına karar verildi. Resmi açıklama bazı ayrıntıların tamamlanmasına kaldı.

DESA Deri, 24 yıldır Türkiye’de distribütörlüğünü yaptığı dünyanın en bilinen çanta ve bavul firmalarından Samsonite’tan aldığı işbirliği ve ortak şirket kurma teklifini kabul etti. Böylece iki firma arasındaki işbirliği Desa mağazalarında Samsonite ürünleri satılmasının ötesine geçecek. Yapılan joint venture anlaşmasına göre, Desa ve Samsonite ortaklığı ile yeni bir şirket kurulacak. Samsonite’ı Türkiye’de üretecek olan bu şirket bölge ülkelerinde de mağazalar açacak.

BİRLEŞİK SEYAHAT KURULDU: Edinilen bilgiye göre, bu ortaklığın hayata geçmesi için hazırlıklara başlandı. Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet, bunun için "Birleşik Seyahat" adında anonim şirket kurdu. Ortaklık da bu şirketin hisseleri üzerinden yapılacak. Buna göre Samsonite şirketin yüzde 60, Desa ise yüzde 40 hissesine sahip olacak. İmzaların atılmasının ardından şirketin adı Samsonite Türkiye joint venture olacak.

FABRİKAYI BÜYÜTME PLANLARI: Bu şirket de üretimini Desa’nın Düzce’de 10 bin metrekarelik fabrikasında yapacak. Ancak, sadece Samsonite’a değil, dünyaca ünlü pek çok marka için üretim yapan Desa’nın üretim alanını büyütme planları yaptığı söyleniyor. 2006 yılı başında 3 milyon dolar yatırımla yapılan bu fabrikanın yüksek kapasitede çalıştığı, çalışan sayının 600’ü bulduğu belirtilirken, Samsonite ortaklığının ek yatırım gerektireceği de ifade ediliyor.

MAĞAZALAR AÇILACAK: Daha önce 1987-1990 yılları arasında Samsonite için üretim yapan Desa, bu ortaklık ile yeniden Samsonite üretimine başlayacak. Ortaklık planlarında üretimin yanı sıra yeni mağazaların açılması da yer alıyor. Halen Türkiye’de 62 Desa mağazasında satılan Samsonite ürünleri, daha geniş bir pazara sunulacak. Yeni dönemde Desa, Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Kıbrıs ve ticaret başlaması halinde Ermenistan’da Samsonite’ın satış ve pazarlamasını yapacak. Ayrıca bu ülkelerde mağazalar da açacak.

DESA’NIN PLANLARI DA BÜYÜMEK: 1972 yılında Mehmet, Melih ve Semih Çelet kardeşler tarafından kurulan ve bir aile şirketi olarak deri çanta, valiz, kemer, ayakkabı, konfeksiyon ve hediyelik eşya ürünleri alanında faaliyet gösteren Desa’nın, bunun dışındaki büyüme planları ise ayrıca devam ediyor. Türkiye genelinde 52 Desa, 9 Desa franchise mağazasına ve toplam 140 Desa satış noktasına sahip.

Açıklamayı Çelet Bottoli ile yapacak

SAMSONITE-Desa ortaklığın kamuoyuna açıklanması için, Samsonite CEO’su Marcello Bottoli Türkiye’ye geleceği öğrenildi. Edinilen bilgiye göre, imzaların atılmasının ardından Samsonite’ın, Desa ortaklığı ile Türkiye’de üretime geçeceği haberini Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet ve Samsonite CEO’si Marcello Bottoli birlikte yapacak.

Hürriyet